Jak bezpiecznie wyczyścić dysk twardy

Istnieje wiele powodów, dla których warto bezpiecznie wyczyścić dysk twardy. Możesz go sprzedawać, podarować znajomemu, możesz odzyskiwać dane ze złośliwego oprogramowania lub wirusa lub całkowicie pozbywasz się komputera. Nie chcesz, aby Twoje prywatne dane dostały się w niepowołane ręce, więc bezpieczne wyczyszczenie dysku jest tym, co musisz zrobić.

Jak bezpiecznie wyczyścić dysk twardy

Masz kilka opcji, jeśli chcesz bezpiecznie wyczyścić dysk twardy. Możesz korzystać z systemu operacyjnego, korzystać z bezpłatnego oprogramowania, zabrać go do sklepu komputerowego lub fizycznie zniszczyć dysk. Omówię dwie pierwsze opcje, ponieważ dwie drugie powinny być oczywiste.

Usuń to za mało

Samo usunięcie plików lub sformatowanie dysku twardego nie wystarczy. Kiedy klikniesz Usuń lub Formatuj, wszystko, co robi twój system operacyjny, to usuwanie indeksu informującego, gdzie jest przechowywany określony plik. Jest to następnie interpretowane przez system operacyjny jako puste miejsce, które może zostać nadpisane, ale rzeczywiste dane pozostają nienaruszone. Pozostanie nienaruszony, dopóki nie zostanie wielokrotnie zapisany.

Stwarza to oczywiste zagrożenie bezpieczeństwa. Każdy, kto ma odpowiednie oprogramowanie do odzyskiwania danych, może kupić Twój dysk twardy, odzyskać te pliki i uzyskać dostęp do wszystkich danych, które Twoim zdaniem zostały usunięte. Zdarzyło się to już kilka razy w przeszłości, nie tylko w przypadku użytkowników domowych, ale także organizacji. Niektóre z nich były bardzo znanymi organizacjami!

Format jest wystarczający

Jeśli chcesz po prostu wyczyścić dysk twardy i zachować dysk w komputerze lub jako zapasowy, możesz użyć narzędzia formatowania w swoim systemie operacyjnym. Dopóki nie pozwalasz nikomu na fizyczny dostęp do niego, bezpieczne czyszczenie nie jest konieczne. Nadal sugerowałbym bezpieczne czyszczenie, jeśli odzyskujesz wirusa lub złośliwe oprogramowanie, na wszelki wypadek.

W systemie Windows:

 1. Wybierz dysk twardy w Eksploratorze Windows, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Format.
 2. Wybierać NTFS jako system plików i Szybkie formatowanie jako tryb, Dalej, kliknij Początek aby rozpocząć formatowanie.

W systemie Mac OS:

 1. Wybierz Narzędzie dyskowe z Aplikacje i narzędzia.
 2. Wybierz napęd z lewego menu.
 3. Wybierz Wymaż z górnego menu.
 4. Wpisz nazwę, format i schemat.
 5. Wybierz Wymaż.

W obu systemach operacyjnych spowoduje to, że dane z dysku będą niedostępne, ale nie spowoduje jego bezpiecznego wyczyszczenia.

Użyj systemu operacyjnego, aby bezpiecznie wyczyścić dysk twardy

Najprostszą i najtańszą metodą bezpiecznego wyczyszczenia dysku twardego jest użycie systemu operacyjnego lub bezpłatnego oprogramowania.

W systemie Windows:

 1. Rodzaj 'wiersz polecenia‘ do Początek menu i kliknij Uruchom jako administrator aby otworzyć okno CMD jako administrator.
 2. Wpisz lub wklej „format C: /fs:ntfs /p:1” i naciśnij Enter. Tam, gdzie widzisz „C”, zmień dysk, który chcesz wyczyścić.
 3. Wpisz „Y”, aby potwierdzić, gdy zobaczysz ostrzeżenie.

Polecenie najpierw formatuje dysk i tworzy system plików NTFS. Następnie nadpisze cały dysk zerami, aby zapobiec odzyskaniu danych oprogramowania. Jeśli chcesz, możesz dodać kolejną przepustkę, zmieniając „p:1” na „p:2” lub „p:3”. Zaleca się wykonanie co najmniej dwóch-czterech przebiegów, aby upewnić się, że zawartość jest nadpisana, jeśli sprzedajesz dysk, wykonaj co najmniej 4 przebiegi.

W systemie Mac OS:

 1. Powtórz powyższy proces do kroku 2.
 2. Nadając nazwę dysku, wybierz Opcje bezpieczeństwa.
 3. W wyskakującym okienku przesuń suwak Opcje bezpieczeństwa na Najbezpieczniejsze.
 4. Wybierz OK.

Wybranie opcji zabezpieczeń 4 spowoduje bezpieczne wyczyszczenie dysku twardego zgodnie ze standardem Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DOD) 5220-22 M. To powinno wystarczyć większości ludzi!

Opcje Open Source do bezpiecznego wymazywania dysku twardego

Jeśli jesteś nowy w cudownym świecie Linuksa i oprogramowania open source, to czeka Cię nie lada gratka. Do Twojej dyspozycji jest mnóstwo opcji open source, które pozwalają bezpiecznie usuwać zawartość dysku twardego lub dysku SSD.

Użyj DBAN, aby bezpiecznie wyczyścić dysk twardy

DBAN, Darik's Boot And Nuke, to najbardziej niezawodny i bezpieczny sposób na wyczyszczenie dysku twardego za darmo. Z łatwością dorównuje wielu bardzo drogim programom do ochrony danych i jest darmowy i open source. Będziesz musiał pobrać plik i nagrać go na dysk DVD lub USB przed użyciem, ale poza tym jest bardzo prosty w użyciu.

 1. Utwórz kopię zapasową wszelkich danych, których nie chcesz wymazać.
 2. Pobierz DBAN i zainstaluj go na dysku DVD lub USB.
 3. Odłącz wszystkie inne dyski twarde, których nie chcesz wyczyścić, w tym dysk rozruchowy.
 4. Uruchom komputer z dysku DVD lub USB.
 5. Naciśnij Enter na niebieskim ekranie DBAN, aby załadować do trybu interaktywnego.
 6. Wybierz dysk z listy w następnym oknie, naciskając spację.
 7. Sprawdź, czy masz właściwy dysk.
 8. Naciśnij F10, aby rozpocząć proces.
 9. Poczekaj, aż czarny ekran Pass zasygnalizuje zakończenie.
 10. Odłącz nośnik DBAN, podłącz ponownie dyski twarde i uruchom ponownie komputer.

DBAN to opcja nuklearna, jeśli chcesz bezpiecznie wyczyścić dysk twardy, ale nie ma nic lepszego do wykonania zadania!

BleachBit

BleachBit jest przeznaczony do bezpiecznego czyszczenia pamięci podręcznej, usuwania plików, usuwania całej zawartości partycji lub dysku, kompresowania obrazu lub dysku w celu przechowywania oraz zmniejszania rozmiaru kopii zapasowych. To poręczne oprogramowanie jest dostępne dla systemów Windows i Linux, jest dostarczane z prostym graficznym interfejsem użytkownika i może być nawet zainstalowane na żywym USB w wersji przenośnej.

Dowództwo DD

Jeśli znasz Linuksa lub Uniksa, być może znasz już wbudowane polecenie dd. To potężne polecenie może służyć do konwertowania, kopiowania i niszczenia danych. Jeśli chcesz ponownie użyć dysku, możesz wpisać: if=dev/zero of=dev/sda bs=4096

Powyższe polecenie zapisze zera we wszystkich blokach o rozmiarze 4096 w określonym urządzeniu lub partycji, w tym przypadku sda. Pamiętaj, aby podczas wykonywania tego polecenia wprowadzić poprawny dysk lub partycję.

Jeśli chcesz sprzedać dysk lub go zutylizować, możesz wpisać: if=dev/urandom of=dev/sda bs=4096

Powyższe polecenie zapisze losowe dane do wszystkich bloków, o rozmiarze bloku 4096, w określonym urządzeniu lub partycji, w tym przypadku sda. Ponownie pamiętaj, aby podczas wykonywania tego polecenia wprowadzić prawidłowy dysk lub partycję.

Dostępnych jest wiele świetnych opcji bezpiecznego usuwania zawartości dysku twardego lub dysku SSD. Jeśli nie podoba Ci się żadna z przedstawionych opcji, przejrzyj kilka innych witryn, aby znaleźć rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najlepsze.