Jak wyświetlić metadane zdjęcia na komputerze lub urządzeniu mobilnym

Każde zrobione zdjęcie ma skarbnicę szczegółów ukrytych przed wzrokiem. Ta informacja jest znana jako „metadane”. Metadane pliku obrazu zawierają informacje, takie jak data zrobienia zdjęcia, nazwa pliku, wymiary zdjęcia, informacje o aparacie i wiele innych. Wiedza o tym, jak uzyskać dostęp do metadanych zdjęcia, może być bardzo przydatna, gdy musisz posortować i uporządkować wszystkie swoje zdjęcia.

Jak wyświetlić metadane zdjęcia na komputerze lub urządzeniu mobilnym

W tym przewodniku pokażemy, jak wyświetlić metadane zdjęcia. Omówimy również najczęściej zadawane pytania dotyczące edytowania i usuwania metadanych zdjęć.

Jak wyświetlić metadane zdjęcia na iPhonie

Dostępnych jest kilka typów metadanych, ale metadane, na których prawdopodobnie najbardziej się skupisz, to dane EXIF ​​lub Exchangeable Image File Format. Pozostałe dwa standardowe formaty metadanych to IPTC (Międzynarodowa Rada Telekomunikacji Prasowej) i XMP (Extensible Metadata Platform). Dane EXIF ​​to najważniejszy rodzaj metadanych, ponieważ są tworzone za każdym razem, gdy robisz zdjęcie telefonem komórkowym lub aparatem.

Metadane lub dane EXIF ​​można wyświetlać na różne sposoby, w zależności od używanego urządzenia. Ponieważ nie możesz w tym celu użyć aplikacji Zdjęcia na swoim iPhonie, musisz zająć się tym w inny sposób. Na początek Apple nie oferuje zbyt wielu informacji o Twoich zdjęciach, więc może być konieczne zainstalowanie aplikacji innej firmy.

Pierwszą metodą przeglądania metadanych zdjęcia na iPhonie jest aplikacja Pliki. To wbudowany folder, który znajduje się gdzieś na ekranie głównym. Oto, co musisz zrobić:

 1. Otwórz aplikację Zdjęcia i znajdź zdjęcie, którego metadane chcesz wyświetlić.

 2. Stuknij w zdjęcie i przejdź do ikony udostępniania w lewym dolnym rogu ekranu.

 3. Wybierz „Zapisz w plikach”.

 4. Wybierz folder, w którym zostanie zapisane Twoje zdjęcie.

 5. Stuknij w „Zapisz”.

 6. Przejdź do folderu Pliki na ekranie głównym.

 7. Znajdź zdjęcie, które właśnie tam zapisałeś.

 8. Naciśnij i przytrzymaj zdjęcie, aż pojawi się wyskakujące menu.
 9. Stuknij w „Informacje”.

Zobaczysz tutaj pewne informacje o zdjęciu, w tym typ i rozmiar zdjęcia, datę utworzenia, datę ostatniego otwarcia itp. Aby uzyskać dostęp do jeszcze więcej informacji, dotknij opcji „Pokaż więcej” po prawej stronie ekranu. Korzystając z tej opcji, będziesz mieć dostęp do większej liczby szczegółów, takich jak wymiary zdjęcia, profil kolorów i rozdzielczość.

Notatka: Ta metoda działa tylko na iOS 13 i iPadOS.

Ponieważ Apple oferuje tylko ograniczone metadane zdjęcia, inną opcją jest zainstalowanie aplikacji innej firmy. Niektóre aplikacje, z których możesz korzystać, to Photo Investigator, Exif Metadata, Metadata Remover, Metapho i HashPhotos. Wszystkie te aplikacje są bezpłatne, ale mogą obowiązywać zakupy w aplikacji. Możesz ich używać nie tylko do przeglądania metadanych zdjęcia, ale także do edycji i usuwania metadanych.

Jak wyświetlić metadane zdjęcia na urządzeniu z Androidem

Aby wyświetlić metadane zdjęcia na Androidzie, użyjemy Zdjęć Google. Sprawdź poniższe kroki, aby rozpocząć:

 1. Otwórz Zdjęcia Google.

 2. Znajdź zdjęcie, którego metadane chcesz wyświetlić, i dotknij go.
 3. Stuknij trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu.

 4. Przejdź do „Szczegółów”.

Możesz zobaczyć podstawowe informacje, takie jak fototyp, a także jego wymiary, rozmiar i rozdzielczość. Podane zostaną również informacje o aparacie. Nad sekcją „Szczegóły” możesz zobaczyć dokładną datę i godzinę zrobienia zdjęcia.

Chociaż możesz wyświetlić metadane zdjęcia w Zdjęciach Google, nie możesz go edytować ani usunąć. Aby wykonać bardziej zaawansowane czynności, takie jak edytowanie i usuwanie, musisz zainstalować aplikację innej firmy. Photo Investigator, Metadata Remover, Metapho, Exif Metadata i HashPhotos to popularne opcje.

Jak wyświetlić metadane zdjęcia na komputerze Mac

Jeśli korzystasz z komputera Mac, możesz użyć aplikacji Finder, aby wyświetlić metadane zdjęcia. Znajdź obraz, o którym chcesz uzyskać więcej informacji, i wykonaj poniższe czynności, aby wyświetlić metadane:

 1. Kliknij zdjęcie prawym przyciskiem myszy.

 2. Wybierz "Uzyskaj informacje" z menu rozwijanego.

 3. Otworzy się zakładka Informacje.

Tutaj będziesz mógł zobaczyć ogólne informacje o zdjęciu, takie jak jego lokalizacja, rozmiar, rodzaj zdjęcia i inne. W sekcji „Więcej informacji” możesz zobaczyć, kiedy był ostatnio otwierany, jego wymiary, ustawienia aparatu, typ i model aparatu itp.

Innym sposobem przeglądania metadanych zdjęcia na komputerze Mac jest aplikacja Podgląd. Tak to się robi:

 1. Znajdź zdjęcie.
 2. Kliknij zdjęcie prawym przyciskiem myszy.

 3. Wybierz „Otwórz za pomocą”, a następnie „Podgląd”.

 4. Kliknij opcję „Narzędzia” w górnym menu.

 5. Wybierz „Pokaż inspektora”.

 6. Przejdź do zakładki Informacje, klikając ikonę „i”.

Aplikacja Podgląd pozwala zobaczyć więcej metadanych zdjęcia. Przestrzeń barw, czas naświetlania, lampa błyskowa i ogniskowa to tylko niektóre szczegóły, które będziesz mógł zobaczyć.

Jak wyświetlić metadane zdjęcia na komputerze z systemem Windows

Aby wyświetlić metadane zdjęcia w systemie Windows, nie będziesz potrzebować aplikacji ani programu. Wykonaj poniższe czynności, aby dowiedzieć się, jak to się robi:

 1. Znajdź zdjęcie i kliknij je prawym przyciskiem myszy.

 2. Wybierz „Właściwości” na dole wyskakującego menu.

 3. Kliknij w zakładkę „Szczegóły”.

To wszystko. Na karcie Właściwości możesz zobaczyć opis zdjęcia, pochodzenie, identyfikator obrazu, ustawienia aparatu i opcje zaawansowane. Możesz także zobaczyć datę wykonania zdjęcia, jego wymiary, kompresję, jednostkę rozdzielczości, informacje o prawach autorskich i inne.

Jak wyświetlić metadane zdjęcia na Chromebooku

Aby wyświetlić metadane zdjęcia na Chromebooku, możesz użyć rozszerzenia Google Chrome o nazwie EXIF ​​Viewer Pro. To rozszerzenie jest całkowicie bezpłatne i możesz go używać do przeglądania metadanych dowolnego zdjęcia.

Pamiętaj, że aby to zadziałało, zdjęcie musi być przesłane lub już online. Jednym z najprostszych sposobów, aby to zrobić, jest przesłanie zdjęcia na Dysk Google lub Zdjęcia Google. Oto, co musisz zrobić dalej:

 1. Kliknij zdjęcie prawym przyciskiem myszy.
 2. Wybierz „Pokaż dane EXIF”.

Po prawej stronie ekranu pojawi się nowy panel. Metadane tego zdjęcia będą dostępne tutaj. Możesz także automatycznie skopiować metadane do schowka.

Dodatkowe często zadawane pytania

Jakie informacje są widoczne w metadanych zdjęcia?

Metadane zdjęcia lub dane EXIF ​​odnoszą się do zbioru różnych typów informacji opisowych. Podstawowe dane EXIF ​​obejmują wymiary, rozmiar i lokalizację zdjęcia. Godzina i data wykonania zdjęcia są również zazwyczaj uwzględniane w metadanych zdjęcia.

Oprócz charakterystyki zdjęcia możesz również zobaczyć informacje o prawach autorskich, ustawienia aparatu, rozdzielczość, autora, typ i model aparatu i wiele więcej. Dla profesjonalnych fotografów szczególnie ważny jest dostęp do metadanych zdjęcia. Muszą widzieć szczegóły, takie jak czułość ISO, ogniskowa, przysłona, lokalizacja, balans bieli, czas otwarcia migawki i typ obiektywu.

Czy mogę edytować metadane zdjęcia?

Istnieje możliwość edycji metadanych zdjęcia. Zależy to jednak od typu urządzenia, z którego korzystasz do przeglądania zdjęcia. Większość aplikacji innych firm umożliwia zarówno edycję, jak i usuwanie metadanych zdjęcia.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego musisz edytować metadane zdjęcia, istnieje kilka powodów. Czasami podczas przetwarzania metadanych zdarzają się błędy i może być konieczna zmiana niektórych szczegółów. Możesz także ukryć pewne parametry lub informacje o zdjęciu przed opublikowaniem go online.

Jeśli chcesz edytować metadane zdjęcia w systemie Windows, tak to się robi:

1. Kliknij zdjęcie prawym przyciskiem myszy.

2. Wybierz „Właściwości” z menu rozwijanego.

3. Przejdź do „Szczegóły”.

4. Znajdź pole, które chcesz edytować.

5. W sekcji „Wartość” edytuj informacje.

W przypadku innych typów urządzeń do edycji metadanych prawdopodobnie będziesz potrzebować aplikacji innej firmy.

Pamiętaj, że nie wszystkie metadane można edytować. Na przykład nie możesz w ten sposób zmienić rozdzielczości ani wymiarów zdjęcia. Zwykle możesz edytować tylko podstawowe informacje, takie jak nazwa pliku, data, autor itp.

Czy mogę usunąć metadane zdjęcia?

Możesz także usunąć metadane ze zdjęć. Odbywa się to głównie w celu zachowania prywatności. Ludzie zwykle chcą usunąć informacje o lokalizacji zdjęcia przed opublikowaniem go w Internecie. Jeśli chcesz usunąć metadane ze zdjęcia w systemie Windows lub Mac, nie potrzebujesz do tego żadnej aplikacji innej firmy.

W systemie Windows po prostu przejdź do okna Właściwości i wybierz "Usuń właściwości i dane osobowe" u dołu karty. Na komputerze Mac będziesz mógł tylko ukryć lokalizację zdjęcia. Aby to zrobić, otwórz obraz i kliknij ikonę „i” w prawym górnym rogu ekranu. Wybierz „Obraz”, a następnie „Lokalizacja”, a następnie „Ukryj lokalizację”.

Aby zrobić więcej, musisz zainstalować aplikację innej firmy. Możesz użyć ImageOptim lub Imgur zarówno do edycji, jak i usuwania metadanych.

Jedno zdjęcie, tysiąc słów

Gdy już zorientujesz się, jak wyświetlić metadane zdjęcia, będziesz mógł dowiedzieć się, kiedy i gdzie to zdjęcie zostało wykonane. Jednak chociaż najbardziej podstawowe informacje są dostępne za pomocą kilku naciśnięć przycisków, aby znaleźć bardziej zaawansowane metadane, może być konieczne zainstalowanie aplikacji innej firmy.

Czy kiedykolwiek próbowałeś znaleźć metadane zdjęcia? Czy użyłeś którejś z metod opisanych w tym przewodniku? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.