Pasek wyszukiwania systemu Windows nie działa? Spróbuj tego

Dla większości użytkowników systemu Windows pasek wyszukiwania jest narzędziem numer jeden. Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do Eksploratora plików, aplikacji, dokumentów i poczty e-mail, po prostu wpisz słowo kluczowe w polu wyszukiwania, aby uzyskać wyniki.

Pasek wyszukiwania systemu Windows nie działa? Spróbuj tego

Są chwile, kiedy nie da żadnych wyników wyszukiwania lub nie możesz wpisać w polu wyszukiwania. Te problemy mogą być frustrujące, ale zwykle istnieją odpowiednie rozwiązania. W tym artykule omówimy kilka poprawek, które możesz wypróbować, gdy pasek wyszukiwania systemu Windows nie działa.

Przyczyny problemów z wyszukiwaniem w systemie Windows

Kiedy jesteś przyzwyczajony do codziennego korzystania z paska wyszukiwania na komputerze z systemem Windows lub laptopie, oczekujesz, że będzie działał wydajnie. Kiedy tak nie jest, zwykle jest to jakaś usterka.

Klikasz pasek wyszukiwania, a panel wyszukiwania się nie pojawia. Lub wpisałeś słowo kluczowe, które na pewno powinno przynieść wyniki, ale nic się nie dzieje. Czasami pasek wyszukiwania jest całkowicie zablokowany i nie możesz nawet pisać.

Przyczyną tych problemów może być wszystko, od tymczasowej utraty połączenia internetowego po aktualizację systemu Windows, która psuje funkcjonalność paska wyszukiwania.

Jak naprawić wyszukiwanie w systemie Windows za pomocą narzędzia do rozwiązywania problemów

Użytkownicy systemu Windows mogą skorzystać z wbudowanego systemu rozwiązywania problemów. To powinien być pierwszy krok na drodze do naprawy paska wyszukiwania na komputerze z systemem Windows. Oto jak to powinno wyglądać:

 1. Przejdź do Ustawień systemu Windows, a następnie kliknij „Aktualizacja i zabezpieczenia”.
 2. Na pasku bocznym po lewej stronie wybierz "Rozwiązywanie problemów", a następnie "Dodatkowe narzędzia do rozwiązywania problemów".
 3. Następnie kliknij „Wyszukaj i indeksuj”, a następnie „Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów”.
 4. Pojawi się nowe okno, oferujące kilka opcji. Możesz wybrać opcję „Nie można rozpocząć wyszukiwania lub wyświetlić wyników” lub „Wyszukiwanie indeksowania jest powolne” lub jedno i drugie.
 5. Kliknij „Dalej” i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć proces rozwiązywania problemów.

Jak naprawić wyszukiwanie w systemie Windows za pomocą usługi Windows Update

Kiedy ostatnio aktualizowałeś system Windows? Jeśli nie masz aktualizacji ustawień automatycznych, może być kilka oczekujących. Twój komputer wymaga regularnych aktualizacji, aby zapewnić płynne działanie.

Tak więc brak ostatnich aktualizacji może być przyczyną działania paska wyszukiwania. Sprawdzanie aktualizacji systemu Windows jest bardzo łatwe. Oto, co robisz:

 1. Przejdź do Ustawień i wybierz „Aktualizacja i zabezpieczenia”.

 2. Kliknij „Windows Update”, a następnie „Sprawdź aktualizacje”.

Jeśli są jakieś aktualizacje, zainstaluj je, a następnie uruchom ponownie komputer. Następnie ponownie sprawdź pasek wyszukiwania.

Jak rozwiązać problemy z wyszukiwaniem, odinstalowując aktualizacje systemu Windows

Niestety czasami aktualizacje systemu Windows nie są rozwiązaniem. Co gorsza, mogą być przyczyną problemu. Microsoft często próbuje aktualizować system Windows i naprawiać błędy, ale czasami w trakcie tego manipuluje również ustawieniami, które działają dobrze. Dlatego pomysł powrotu do poprzednich ustawień systemu Windows nie jest rzadką strategią rozwiązywania problemów. Jeśli pasek wyszukiwania przestał działać po ostatniej aktualizacji, oto jak możesz je cofnąć:

 1. Przejdź do Ustawień systemu Windows i kliknij „Aktualizacja i zabezpieczenia”.

 2. Wybierz „Windows Update”, a następnie „Historia aktualizacji systemu Windows”.

 3. Zobaczysz pełną listę aktualizacji do tego momentu. W górnej części okna kliknij „Odinstaluj zaktualizowaną”.

 4. Wybierz najnowszą aktualizację z listy i wybierz „Odinstaluj”.

Proces może potrwać kilka minut, więc upewnij się, że został dokończony. Wskazane jest również ponowne uruchomienie komputera. Mamy nadzieję, że pasek wyszukiwania będzie działał tak, jak powinien po odinstalowaniu aktualizacji.

Jak naprawić problemy z wyszukiwaniem w systemie Windows, odbudowując indeks?

Pasek wyszukiwania systemu Windows może nie działać z powodu uszkodzonego lub starego indeksu. Na szczęście możesz to naprawić, przebudowując indeks wyszukiwania. Proces składa się z kilku etapów:

 1. Kliknij menu Start, a następnie „System Windows”, a następnie „Panel sterowania”.
 2. Przejdź do opcji „Wyświetl według” iz „Kategorii” przełącz na „Duże ikony” lub „Małe ikony”.

 3. Następnie wybierz „Opcje indeksowania”, a następnie „Zaawansowane”.

 4. Teraz kliknij przycisk „Przebuduj”.

Proces odbudowy indeksu może trochę potrwać, a po jego zakończeniu pamiętaj o ponownym uruchomieniu komputera.

Dodatkowe często zadawane pytania

Dlaczego nie mogę wpisywać liter w polu wyszukiwania?

Czasami problem z paskiem wyszukiwania nie polega na tym, że nie wyświetla wyników, ale na tym, że nie pozwala pisać. Może to być chwilowe „zamrożenie” systemu Windows, a problem może rozwiązać się sam.

Jeśli jednak się utrzyma, możesz wypróbować kilka rozwiązań. Najpierw uruchom ponownie komputer i spróbuj ponownie. Drugą opcją jest ponowne uruchomienie wyszukiwania systemu Windows na komputerze. Oto, co musisz zrobić:

1. Naciśnij „Ctrl + Alt + Del”, a następnie kliknij „Menedżer zadań”.

2. Następnie wybierz zakładkę „Szczegóły”.

3. Kliknij prawym przyciskiem myszy „SearchUI.exe” w kolumnie „Nazwa”.

4. Wybierz „Zakończ zadanie”.

5. Po wyświetleniu monitu kliknij „Zakończ proces”.

To powinno rozwiązać twój problem. Nie zapomnij również o ponownym uruchomieniu komputera.

Jak mogę odkryć pasek wyszukiwania, jeśli zniknął?

Pasek wyszukiwania to dość widoczna sekcja paska zadań systemu Windows. Chociaż jest to dość przydatne i wielu użytkowników na nim polega, czasami potrzebujesz więcej miejsca, aby przypiąć inne zadania.

Na szczęście system Windows umożliwił w razie potrzeby ukrycie paska wyszukiwania. To prosty proces. Oto jak to robisz:

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek wyszukiwania.

2. Wybierz „Wyszukaj”, a następnie „Ukryte”.

I tak po prostu zniknął pasek wyszukiwania. Kiedy chcesz go odzyskać, kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i wybierz "Wyszukaj", a następnie "Pokaż pole wyszukiwania".

Optymalizacja paska wyszukiwania systemu Windows

Gdy codziennie korzystasz z pola wyszukiwania systemu Windows, łatwo jest przyjąć to za pewnik, dopóki nie przestanie działać. Jest to podstawowa funkcja systemu operacyjnego Windows i powinna działać płynnie.

Pamiętaj, aby ponownie uruchomić komputer, zarządzać aktualizacją systemu Windows i odbudować indeks, aby upewnić się, że ponownie zacznie działać poprawnie.

Ponadto pasek wyszukiwania może działać nieprawidłowo, jeśli masz poważniejsze problemy, takie jak wirusy i złośliwe oprogramowanie, ale zwykle wiąże się to z wieloma innymi problemami. Wreszcie, jeśli nie musisz już korzystać z paska wyszukiwania, możesz go łatwo ukryć.

Jak korzystać z paska wyszukiwania systemu Windows? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.