Jak stwierdzić, jakiego rozmiaru zasilacz używa komputer?

Samodzielne zbudowanie komputera, a nawet jego modernizacja, nie jest trudne, ale wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy na temat tego, jak wszystkie elementy łączą się w całość. Aby go zbudować lub zaktualizować, musisz zrozumieć, jakie karty wideo są kompatybilne z twoją płytą główną, jakie typy gniazd procesorów są kompatybilne z twoją płytą główną i, co najważniejsze, ile energii będzie potrzebować, aby wszystko to działało. W końcu, jeśli nie kupisz odpowiedniego zasilacza, twój komputer w ogóle nie będzie działał. Po zainstalowaniu niewłaściwego zasilacza włącz komputer, a natychmiast się wyłączy.

Jak stwierdzić, jakiego rozmiaru zasilacz używa komputer?

Jak więc sprawdzić, jaki zasilacz masz obecnie w swoim systemie? Jeśli budujesz komputer, jak możesz określić, ile masz mocy? Wola trzeba go utrzymać? Lub, jeśli aktualizujesz komponent komputera, czy musisz również zaktualizować zasilacz, aby uwzględnić dodatkowy pobór mocy? To wszystkie pytania, które omówimy poniżej. Zanurzmy się od razu!

Określanie mocy wyjściowej twojego obecnego zasilacza

W większości przypadków, aby określić, jaki masz rozmiar zasilacza, musisz otworzyć obudowę komputera. To zwykle tylko kilka śrub z tyłu systemu, a następnie jedna strona łatwo się zsuwa. Następnie wystarczy spojrzeć i zobaczyć, jaką moc ma twój zasilacz. Sam zasilacz zwykle informuje o naklejce z jednej strony, która zawiera ogólne specyfikacje. Zwykle na etykiecie znajduje się kolumna z napisem MAKSYMALNE OBCIĄŻENIE: 500 W, lub cokolwiek potrafi twój model zasilacza. Jeśli tego nie widzisz, numer modelu jest zawsze na tej etykiecie, co ułatwia wyszukiwanie w Internecie i znajdowanie informacji za pomocą prostego wyszukiwania Google.

Jeśli nie widzisz etykiety, prawdopodobnie znajduje się ona z boku zasilacza, który jest niewidoczny. Wszystkie zasilacze posiadają etykietę identyfikacyjną, zgodnie z wymogami UL — dawniej określanej jako Underwriters Laboratories. To powiedziawszy, aby znaleźć etykietę, musisz ostrożnie usunąć zasilacz z systemu. Przed przystąpieniem do wyjmowania go z komputera upewnij się, że całe zasilanie jest odcięte od systemu — nawet nie chcesz, aby był podłączony do gniazdka ściennego lub listwy zasilającej. Ze względów bezpieczeństwa upewnij się, że zasilanie jest włączone WYŁĄCZONY stanowisko. Jest to zwykle reprezentowane przez O ikonę z tyłu obudowy lub na samym zasilaczu wewnątrz obudowy.

Po wyciągnięciu zasilacza po niewidocznej stronie powinna pojawić się etykieta. Jeśli tego nie zrobisz, nie zalecamy umieszczania tego zasilacza z powrotem w komputerze — zasilacze bez etykiet są niebezpieczne w użyciu i są oznaką niskiej jakości komponentu, który może potencjalnie usmażyć wszystkie części komputera.

Niestety, na ogół nie jesteś w stanie określić, jaki rodzaj zasilania masz za pomocą oprogramowania. Dzieje się tak, ponieważ większość zasilaczy nie jest inteligentna, co oznacza, że ​​nie można używać oprogramowania do sprawdzania specyfikacji.

Czy musisz zmodernizować zasilacz, jeśli zmodernizujesz część?

Jeśli uaktualnisz komponent na swoim komputerze do czegoś bardziej wydajnego, możesz potrzebować nowego zasilacza lub nie. Jeśli masz już zasilacz, który ma znacznie większą pojemność niż potrzebujesz, jesteś dobry. Jednak zawsze będziesz chciał się upewnić, że nie przekraczasz zalecanej mocy wyjściowej zasilacza. Dlatego zaleca się, aby dokładnie sprawdzić, do jakiego stopnia jest zdolne maksymalne obciążenie twojego zasilacza — po prostu wykonaj powyższe kroki — a następnie spraw, aby, powiedzmy, twoja karta graficzna nie stawiała cię na wierzchu.

Dlatego z reguły przy budowie komputera lub modernizacji zasilacza, w skrócie zasilacza, zaleca się zakup takiego, który ma 150 W powyżej zapotrzebowania.

Skąd mam wiedzieć, ile mocy potrzebuję przy zakupie zasilacza?

A teraz dochodzimy do najtrudniejszej części dotyczącej zakupu zasilacza. Ile mocy — lub maksymalnego obciążenia — potrzebuje twój zasilacz? To nie jest coś, na co możemy odpowiedzieć, ponieważ będzie to inny przypadek dla każdego komputera. Na szczęście istnieje kilka bezpłatnych narzędzi online i równanie, które pomoże Ci znaleźć potrzebną moc.

Korzystanie z równania

Podstawowym równaniem do obliczania ilości mocy lub watów jest P = I x V. Mówiąc prościej, to równanie to Moc = Ampery x Napięcie. Tak więc potrzebna ilość watów będzie równa ilości amperów pomnożonej przez wolty użytych części, tj. GPU, HDD/SSD, napęd optyczny itp.

Korzystanie z narzędzia online do obliczenia mocy zasilacza

Zarówno kalkulator zasilania OuterVision, jak i PCPartsPicker pomogą Ci określić potrzebną moc zasilacza. Sposób działania polega na tym, że wprowadzasz komponenty komputera, które masz w swoim komputerze — lub części komputera, które planujesz kupić — a następnie obliczy pobór mocy wszystkich tych komponentów. Następnie powie Ci, ile mocy potrzebujesz w swoim zasilaczu, na podstawie poboru mocy tych komponentów. Jako dodatkowy bonus, PCPartsPicker jest w stanie pokazać, czy budujesz maszynę ze wszystkimi kompatybilnymi komponentami, dzięki czemu nie kupujesz niewłaściwego sprzętu podczas budowy komputera.

Teraz, gdy już wiesz, ile mocy musisz utrzymać, możesz wyjść i kupić nowy zasilacz (lub pozostać przy starym, w zależności od wyników)! Jest jednak jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać….

Trzymaj się z dala od niektórych producentów

Kupowanie zasilaczy bez wiedzy o nich i producentach, którzy je budują, jest jak granie w rosyjską ruletkę. To nie jest gra, w którą chcesz grać, zwłaszcza jeśli masz w swoim komputerze naprawdę drogie komponenty. Naprawdę istnieją zasilacze, które są zabójcze i należy ich unikać za wszelką cenę. Zasilanie może dosłownie oznaczać życie lub śmierć Twojej maszyny.

Skąd więc wiesz, od jakiej marki lub producenta zasilaczy kupić? Zrobiliśmy dla Ciebie część pracy i przygotowaliśmy listę wszystkich marek, od których należy trzymać się z daleka, a także pokazujemy niektóre z najlepszych marek, którym możesz zaufać. Jak zwykle w przypadku czegoś takiego, można tutaj zastosować zasadę „dostajesz to, za co płacisz”.

Dostawcy, którzy trzymają się Z DALA OD

Podobnie jak w przypadku szerzącego się problemu baterii niespełniających norm i podrabianych, należy również uważać na zasilacze i niektórych dostawców.

 • Diablot
 • Apewia
 • Coolmax
 • Logisys
 • Blask
 • Raidmax
 • NZXT
 • Enermax
 • Puma
 • Bitfenix
 • FSP

Chociaż nie jest to wyczerpująca lista, powinna ona pomóc skierować Cię we właściwym kierunku. Pamiętaj, że warto zbadać recenzje, witryny i arkusze danych każdego zasilacza, który zdecydujesz się kupić, w końcu masz krytyczne dane dołączone do tych urządzeń.

Najlepsi dostawcy, którym możesz zaufać (w kolejności)

W morzu wątpliwych części i podrabianych produkcji trudno jest stwierdzić, kto jest wiarygodny, a co autentyczne. Oto lista, która miejmy nadzieję, że ci się przyda, zdecydowanie zrobiła nam to dobrze w przeszłości.

 • Sezonowe
 • XFX
 • Superkwiat
 • EVGA
 • Korsarz
 • Chłodniejszy Mistrz
 • Antec

I zgodnie z normą, jeśli nie widzisz etykiety lub jakiegoś identyfikatora na swoim zasilaczu, nie umieszczaj go w swoim komputerze! Jeśli dostaniesz jeden bez identyfikacji od jednej z najlepszych marek — odeślij go, a z przyjemnością wyślą Ci nowy.

Zamknięcie

Jak widać, sprawdzenie, jaki masz zasilacz — a także ile mocy potrzebujesz do nowo zbudowanego komputera lub zmodernizowanych części — może być nie lada wyzwaniem. Na szczęście ustalenie, ile potrzebujesz, nie jest tak trudne, jak kiedyś. Teraz mamy duże bazy danych części komputerowych, w których dzięki magii oprogramowania możemy łatwo dodać ich obciążenie mocy.

Czy masz zasilacz, który zaspokaja wszystkie potrzeby związane z zasilaniem? Co to jest? Rozpocznij rozmowę w sekcji komentarzy poniżej — chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie!