Co oznacza TV-MA w serwisie Netflix?

Jeśli przeglądałeś katalog Netflix w poszukiwaniu następnego programu telewizyjnego, który mógłby się upić, być może zauważyłeś, że zdecydowana większość najpopularniejszych programów jest oznaczona jako TV-MA. Co oznacza MA i dla kogo jest stworzony spektakl? Poczekaj, gdy będziemy sprawdzać MA i inne oceny, których Netflix używa do swoich programów.

Co oznacza TV-MA w serwisie Netflix?

Historia ocen telewizyjnych

System oceny filmów został ustanowiony w 1968 roku, ale jego odpowiednik w programie telewizyjnym nie zostanie wprowadzony przez następne 28 lat. W 1996 roku, po przyjęciu ustawy telekomunikacyjnej z 1996 roku, liderzy branży rozrywkowej zobowiązali się zapewnić taki system. Inicjatywą kierowały MPAA, NCTA i NAB, a system miał być stosowany zarówno w programach telewizji kablowej, jak i telewizyjnych, z wyłączeniem sportu, wiadomości i reklam.

Laptop Netflix

19 grudnia tego samego roku ogłoszono TV Parental Guidelines. Oficjalnie system został uruchomiony 1 stycznia 1997 roku. Wzorowany był na systemie oceny filmów. Zmieniona wersja systemu, zawierająca sześć kategorii, została wprowadzona 1 sierpnia 1997 r. Oprócz ocen system został wzbogacony o zestaw pięciu deskryptorów treści.

Przyjęto ikony dla każdej oceny i deskryptora. Ustalono również, że symbol oceny będzie wyświetlany przez 15 sekund na początku każdego odcinka ocenianego programu. Ostatecznie, 12 marca 1998 r., FCC przyjęła proponowany system oceny.

Ocena TV-MA w serwisie Netflix

Ocena TV-MA, którą widzisz w wielu programach telewizyjnych Netflix, oznacza, że ​​program jest odpowiedni tylko dla dorosłych widzów. Ocena może zostać przyznana przez Netflix lub TVPG (TV Parental Guidelines) na żądanie Netflix.

Klasyfikacja TV-MA oznacza, że ​​dany program telewizyjny zawiera drastyczną przemoc, wulgarny język, graficzne sceny seksu lub ich kombinację. Jest to z grubsza porównywalne z ocenami NC-17 i R dla filmów, które są przydzielane przez Administrację Klasyfikacji i Oceny MPAA.

Na przykład Dark, Bad Blood i High Seas mają ocenę TV-MA. Dzięki nim wiele oryginalnych programów telewizyjnych Netflix Marvela nosi plakietkę Tylko dla dorosłych. Wybitnymi przykładami są Daredevil, Jessica Jones i Punisher. Wiele oryginalnych programów komediowych Netflix, takich jak Easy i Orange Is the New Black, jest również skierowanych do widzów dorosłych.

Oprócz oryginalnych programów telewizyjnych, Netflix przesyła również strumieniowo ogromną różnorodność programów telewizyjnych innych firm. Black Mirror (który od tego czasu stał się oryginałem Netflix), Outlander i Breaking Bad, stworzone przez inne firmy i dostępne do przesyłania strumieniowego na Netflix, również mają ocenę TV-MA.

Mężczyzna ogląda telewizję

Co ciekawe, programy telewizyjne Netflix z oceną TV-MA mają zwykle najlepsze wyniki i generują największą część zysków firmy. W związku z tym takie programy zwykle mają największe budżety filmowe i zawsze powstają nowe programy dla dorosłych.

Prawdę mówiąc, największą część użytkowników stanowią osoby dorosłe i starsze nastolatki, więc skłonność do treści bardziej dojrzałych jest zrozumiała.

Oceny Netflix dla młodszych odbiorców

Netflix wykorzystuje również zestaw ocen programów przeznaczonych dla młodszych widzów. Programy odpowiednie dla nastolatków są oceniane jako TV-14. W kategorii Starsze dzieci można znaleźć oceny TV-Y7, TV-Y7-VF i TV-PG, podczas gdy programy przeznaczone dla małych dzieci mogą mieć oceny TV-Y i TV-G. Oto słowo lub dwa na każdy.

  1. Programy z oceną TV14 nie są przeznaczone dla widzów w wieku poniżej 14 lat. Możesz spodziewać się surowego humoru, wulgarnego języka, używania alkoholu i narkotyków oraz silnej przemocy. Mogą też pojawić się lekko sugestywne dialogi i motywy.
  2. Programy z oceną TV-Y7 i TV-Y7-VF nie powinny być oglądane przez dzieci poniżej 7 roku życia lub dzieci, które nie potrafią jeszcze odróżnić fantazji od rzeczywistości. Jeśli program ma również tag VF, może zawierać przemoc fantasy, taką jak walki między gigantycznymi robotami, superbohaterami lub fantastycznymi stworzeniami.
  3. Klasyfikacja TV-PG ma oznaczać programy, które mogą zawierać umiarkowaną przemoc, sugestywne dialogi, niektóre treści seksualne i nieodpowiedni język.
  4. Ocena TV-Y dotyczy programów odpowiednich dla wszystkich dzieci, niezależnie od ich wieku. Programy z tej kategorii są w całości skierowane do najmłodszych widzów.
  5. Programy z oceną TV-G są w porządku dla wszystkich widzów. Jednak treść pokazu może nie być przeznaczona specjalnie dla małych dzieci. W tych programach nie należy spodziewać się przemocy, sugestywnych motywów, treści erotycznych, nagości ani wulgarnego języka.

Deskryptory treści

Chociaż system oceny sześciu kategorii można uznać za wystarczająco wszechstronny, zawiera on również zestaw deskryptorów treści, które oferują bardziej szczegółowe informacje na temat treści programu telewizyjnego. Są to L, S, V, FV i D. Przyjrzyjmy się każdemu.

  1. Oznaczenie L jest tam dla grubego języka. Zwykle występuje na poziomie TV-14, chociaż niektóre programy TV-MA wyświetlają go również, jeśli w programie jest szeroko używany wulgarny język.
  2. Programy telewizyjne z deskryptorem S zawierają treści erotyczne. Ponownie, jest bardziej prawdopodobne, że znajdziesz go w programach TV-14 i TV-MA niż gdziekolwiek indziej.
  3. D oznacza sugestywny dialog. Wiele programów TV-14 ma ten deskryptor wyświetlany obok ich oceny. Sugestywny dialog może zawierać aluzje seksualne i tematy nieodpowiednie dla młodszych odbiorców.
  4. Deskryptor V oznacza przemoc. W programach oznaczonych literą V pojawiają się częste i obrazowe sceny przemocy. Ten deskryptor obejmuje również nadużywanie alkoholu i narkotyków.
  5. VF oznacza przemoc w świecie fantasy. Programy przedstawiające gigantyczne roboty i fantastyczne stworzenia często mają deskryptor VF.

W jak podsumować

Netflix, podobnie jak każda inna usługa transmisji, telewizji kablowej lub przesyłania strumieniowego, korzysta z systemu ocen i deskryptorów TVPG, aby informować widzów o charakterze programu, który zamierzają obejrzeć. Więc następnym razem, gdy zobaczysz etykietę TV-MA, powinieneś pominąć program, jeśli nie czujesz się komfortowo z wulgarnym językiem, przemocą i nagością na ekranie.

Jak oceniane są Twoje ulubione programy Netflix? Czy zgadzasz się z systemem ocen TVPG, czy uważasz, że należy go zmodyfikować? Powiedz nam o tym w komentarzach poniżej.