Jak rozwiązywać problemy z routerem

tp-link-router

Jak rozwiązywać problemy z routerem

Jeśli masz problemy z połączeniem sieciowym, ale ustaliłeś, że nie jest to Twój komputer lub zły kabel, problem może stanowić router. Routery nie są zbyt trudne do rozwiązania, więc w rzeczywistości łatwo jest prześledzić problemy z problemami z siecią.

Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, a pokażemy ci pojawiające się znaki ostrzegawcze, wskazujące, że możesz mieć zły router. Nie tylko to, ale pokażemy Ci również, jak rozwiązywać i diagnozować problem. Stamtąd dowiesz się, czy musisz wymienić router, czy jest to tylko szybka i prosta naprawa starego urządzenia.

Ostrzeżenia

W rzeczywistości istnieje wiele ostrzeżeń, które router wysyła, aby wskazać, że umiera. Oto niektóre z najczęstszych objawów, które możesz napotkać:

  1. Zerwane połączenia: Jeśli stale tracisz połączenie z domową siecią Wi-Fi, może to wskazywać na uszkodzenie routera. Wyłącz go, zostaw na chwilę, a następnie uruchom go ponownie. Możesz również spróbować użyć innego komputera, aby upewnić się, że problem nie dotyczy twojego komputera. Czasami system Windows może powiedzieć, że masz również "ograniczoną łączność". Innym razem połączenie będzie działać dobrze przez kilka godzin, ale zostanie losowo zerwane. Jeśli problem będzie się powtarzał, może to oznaczać, że router jest uszkodzony lub umiera.
  2. Losowe restarty lub utrata zasilania: Jak można się domyślić, losowe ponowne uruchamianie lub częsta utrata zasilania routera nie jest normalne. Sprawdź gniazdko elektryczne lub listwę zasilającą, aby upewnić się, że router jest podłączony. Upewnij się, że inne urządzenia elektroniczne podłączone do gniazdka lub listwy zasilającej nie mają żadnych problemów. Jeśli tak, problem może dotyczyć gniazdka lub listwy zasilającej. Jeśli nie, jest to kolejna oznaka wadliwego routera.
  3. Utracone ustawienia konfiguracji: Czy tracisz konfigurację routera za każdym razem, gdy się uruchamia? Może to oznaczać, że pamięć flash, w której router zapisuje ustawienia konfiguracyjne, jest niesprawna. Oczywiście nie da się tego naprawić indywidualnie — cały router będzie musiał zostać wymieniony.

Jaki może być problem?

Trudno jest określić konkretny problem z routerem powodującym problem. Mogą występować „znane” problemy, które ma twój model routera, i właśnie tam może leżeć problem, ale tak naprawdę nigdy się nie dowiesz.

szerokopasmowy-router-wewnątrzWarto wspomnieć, że routery to w zasadzie miniaturowe komputery. Mają procesor, pamięć RAM i pamięć flash — wszystkie części, które mogą ulec awarii lub się zepsuć. I oczywiście nie jest to coś, co można po prostu otworzyć i wymienić komponent. Gdy router się zepsuje, musisz wymienić całą jednostkę.

Ale przejdziemy przez kilka kroków rozwiązywania problemów i mamy nadzieję, że tak nie jest (lub nawet JEST przypadek, jeśli od jakiegoś czasu obserwujesz ulepszenie!).

Rozwiązywanie problemów

Sprawdź swoje połączenia — to pierwszy krok. Upewnij się, że nie ma luźnych kabli zasilających lub Ethernet (jeśli z nich korzystasz). Jeśli są luźne, podłącz je mocno. To samo w sobie może rozwiązać problem. Jeśli używasz kabla Ethernet, spróbuj zamienić go na inny, aby upewnić się, że to nie jest zły kabel Ethernet.

Jeśli korzystasz wyłącznie z połączenia bezprzewodowego, wyłącz je na swoim komputerze. Następnie podłącz kabel Ethernet z komputera do routera. Jeśli to wyczyści wszelkie zerwane połączenia, może to oznaczać, że problem dotyczy niektórych ustawień bezprzewodowych routera. Jeśli nie, prawie na pewno patrzymy na zły router.

Warto zauważyć, że zanim zdecydujesz, że router jest zły, dostawcy usług internetowych mogą działać wolno lub mieć przerwy w działaniu w losowych momentach. Czasami połączenie będzie po prostu powolne w godzinach przeciążenia. To powiedziawszy, upewnij się, że problem nie dotyczy Twojego dostawcy usług internetowych, zanim przejdziemy i wymienimy router. Zwykle szybkie połączenie lub tweet do oficjalnego konta na Twitterze dostawcy usług internetowych może uzyskać odpowiedź na pytanie, czy nastąpiła awaria, czy nie w ciągu zaledwie kilku minut.

gargoyle_router_firmware_quotasCzy zmieniłeś jakieś ustawienia konfiguracyjne? Jeśli twój router działał przed tymi zmianami, prawdopodobnie właśnie to zepsuło twój sygnał bezprzewodowy. Jeśli możesz, przywróć oryginalne ustawienia przed ich zmianą. Jeśli nie pamiętasz, co zmieniłeś, większość routerów pozwoli Ci przywrócić ustawienia fabryczne gdzieś w oprogramowaniu.

Mówiąc o oprogramowaniu, czy wiesz, że routery mają swoje własne mini systemy operacyjne? To prawda, a większość routerów ma swój własny system operacyjny, chociaż za flashowaniem nowego oprogramowania open source stoi cała społeczność. W rzeczywistości przed podjęciem decyzji o nowym routerze najlepiej najpierw wypróbować oprogramowanie innej firmy. Tak czy inaczej, będziesz chciał wejść do routera i upewnić się, że oprogramowanie układowe jest całkowicie aktualne. Wiele razy aktualizacja rozwiąże wszelkie problemy i błędy, o których wiadomo było, że router miał wcześniej.

Warto również wziąć pod uwagę, że częste zrywanie połączenia może być spowodowane martwym obszarem w twoim domu. Najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie routera, aż znajdziesz obszar, który zapewni najlepszą stabilność.

Kolejna rzecz do rozważenia — ile lat ma twój router? Jak wszystko, technologia może zacząć umierać z wiekiem. Nie tylko to, ale stara technologia jest bardzo stara. To powiedziawszy, nie będzie miał siły sygnału ani stabilności nowoczesnych routerów. Najlepiej oczywiście wymienić router na coś bardziej nowoczesnego. Ogólnie rzecz biorąc, rozwiąże to również problem „martwego obszaru”, ponieważ nowoczesne routery mają lepszą siłę sygnału.

Jeszcze jedną rzeczą, którą możesz zrobić, aby sprawdzić router, jest uruchomienie świst oraz tracert polecenia w wierszu polecenia. Użycie dowolnego polecenia jest proste. Po prostu otwórz Wiersz Poleceń i wpisz jedno z nich świst lub tracert a następnie witryna, do której chcesz wysłać polecenie ping lub uruchomić śledzenie. Wyglądałoby to tak: tracert pcmech.com. Jeśli witryna, do której wysyłasz ping lub trasa śledzenia, ma problemy z połączeniem się z witryną — pomimo tego, że witryna, z którą się łączysz, działa całkowicie prawidłowo — może to wskazywać na problem gdzieś między komputerem a serwerami witryny. Zobaczysz wszystko, co dzieje się w wierszu polecenia, dobrze przyjrzyj się, gdzie jest problem.

Ostatnią rzeczą, jaką możesz zrobić, aby spróbować rozwiązać problem, jest zmiana kanału sieciowego routera. Istnieje około 14 częstotliwości, które routery mogą wysyłać (i odbierać) dane w paśmie 2,4 GHz. W konfiguracji routera możesz przełączyć kanał na inną opcję, aby upewnić się, że nie ma żadnych zakłóceń w połączeniu. Jeśli to nie zadziała, jest jeszcze jedna rzecz, którą możemy wypróbować z twoim routerem.

linksys-stary-router-logoWracając do tego, co powiedziałem wcześniej, zadzwoń do swojego dostawcy usług internetowych. Będą nie tylko w stanie powiedzieć, czy nastąpiła awaria, ale mają również szereg narzędzi do zdalnego rozwiązywania problemów z połączeniem. Jeśli żaden z powyższych kroków nie zadziałał, generalnie dostawca usług internetowych może potwierdzić, że nie ma problemu, eliminując w ten sposób inną możliwość i dając nam jeszcze więcej powodów, aby sądzić, że wina leży po stronie routera. Nadszedł czas, aby to zakończyć i kupić nowy router, niewiele więcej możemy zrobić, a na pewno nie ma ratowania routera, który jest uszkodzony lub umiera.

Wymiana routera

Wymiana routera nie jest najprostszym zadaniem. Najpierw zrób rozeznanie i znajdź router, który będzie najlepiej pasował do Twojego domu i ogólnych potrzeb (napisaliśmy również przydatny przewodnik na ten temat tutaj). Jeśli masz router, możesz wykonać następujące kroki, aby go wymienić:

  1. Jeśli masz jakieś urządzenia podłączone do routera przez Ethernet, po prostu je odłącz. Jeśli ściśle korzystasz z połączenia Wi-Fi, nie musisz tutaj nic robić.
  2. Wyłącz router i modem dostawcy usług internetowych.
  3. Zrób zdjęcie (lub zapamiętaj), jak kable są podłączone do starego routera.
  4. Odłącz wszystkie kable i zasilanie starego routera
  5. Usuń stary router i umieść nowy na swoim miejscu.
  6. Następnie będziesz chciał podłączyć nowy router za pomocą zasilania, kabli z modemu, a następnie kabli do komputera, jeśli planujesz korzystać z Ethernetu.
  7. Włącz modem. Poczekaj, aż całkowicie się uruchomi, a następnie włącz nowy router.

To są podstawy konfiguracji nowego routera. Jest jeszcze kilka rzeczy, które musisz zrobić, aby zakończyć konfigurację. Musisz przejść do komputera i zalogować się do konsoli zarządzania routera. Pamiętaj, że na początku będziesz potrzebować kabla Ethernet podłączonego do komputera lub laptopa, aby to zrobić. Gdy to zrobisz, dla wielu producentów routerów wystarczy otworzyć przeglądarkę internetową, wpisać 192.168.1.1 i nacisnąć „Enter”, aby uzyskać dostęp do konsoli routera (instrukcja lub instrukcja konfiguracji routera powinna zawierać dokładne szczegóły).

Konfiguracja routera linksys

Tutaj musisz wprowadzić swoją nazwę użytkownika i hasło, aby dostać się do routera. Jeśli jest to Twoja pierwsza konfiguracja, zwykle nazwa użytkownika to po prostu admin, a hasło to tylko hasło. Możesz zapoznać się z instrukcją routera, aby uzyskać prawidłowe dane uwierzytelniające.

Po zalogowaniu się będziesz chciał przejść do karty Bezprzewodowe w ustawieniach routera i albo dowiedzieć się, jaka jest nazwa sieci domyślnej, albo utworzyć nową sieć. Na wielu konsolach routerów powinieneś zobaczyć kartę Wireless Security, w której możesz skonfigurować określone klucze bezpieczeństwa, a także hasła.

To tylko kilka bardzo podstawowych kroków, aby Wi-Fi działało w twoim domu. Jeśli przejdziesz dalej i skonfigurujesz nową sieć bezprzewodową, upewnij się, że pozbyłeś się domyślnej, która została skonfigurowana (jeśli była jedna) ze względów bezpieczeństwa.

Teraz, jeśli masz problemy z konfiguracją routera i nie masz pewności co do wszystkiego, co chcesz skonfigurować, połączenie z usługodawcą internetowym jest opcją. Ogólnie rzecz biorąc, instrukcja zawiera wszystkie szczegóły potrzebne do podstawowej i bezpiecznej konfiguracji sieci domowej, ale jeśli potrzebujesz dalszych instrukcji, pomoc techniczna Twojego dostawcy usług internetowych zazwyczaj zawsze chętnie pomoże Ci w konfiguracji lub przynajmniej wskaże Ci we właściwym kierunku.

Zamknięcie

Nie trzeba dodawać, że problemy z routerem mogą być irytujące. Mamy nadzieję, że dzięki tym krokom pomogliśmy Ci szybko zidentyfikować problem, aby można było podjąć właściwe kroki w celu rozwiązania problemu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, routery nie są zbyt trudne do rozwiązania, więc rozwiązanie problemu powinno zająć tylko dobre pół godziny. I oczywiście, jeśli jest to coś, czego po prostu nie chcesz dotykać, zadzwoń do swojego dostawcy usług internetowych. W większości przypadków można u nich nawiązać połączenie serwisowe, w którym można wynająć (lub kupić) router od nich. Przyjdą, aby ustawić to wszystko w określonym terminie, ale pamiętaj, że jest to zazwyczaj bardziej kosztowna droga.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł Ci dotrzeć do sedna problemu. Ale jeśli nadal utkniesz, koniecznie udaj się na forum PCMech i opublikuj swój problem, aby uzyskać dodatkową pomoc od społeczności PCMech! Mamy wielu ekspertów, którzy zawsze chętnie podają pomocną dłoń lub służą radą.