Jak rozwiązywać problemy z drukarką przechodzącą w tryb offline w systemie Windows 10?

Drukarki sieciowe miały ułatwić życie pracownikom biurowym — drukować z dowolnego miejsca, bez kłopotów z serwerami druku lub umieszczaniem dokumentów na nośnikach wymiennych i przenoszeniem ich do stacji druku. Jednak, jak się okazało, drukarki sieciowe są, jeśli w ogóle, większym problemem niż stary system drukowania. Drukarki sieciowe regularnie przechodzą w tryb offline, często z niejasnych lub nieznanych powodów. Jeśli zdarza Ci się to bardzo często, ten samouczek jest dla Ciebie. W tym artykule pokażę, jak rozwiązywać problemy z drukarką przechodzącą w tryb offline w środowisku Windows 10. To powiedziawszy, wiele z tych wskazówek i sugestii ma zastosowanie do dowolnego systemu operacyjnego.

Jak rozwiązywać problemy z drukarką przechodzącą w tryb offline w systemie Windows 10?

Istnieje kilka powodów, dla których drukarka może przejść w tryb offline. Zawierają:

 1. Zasilanie lub okablowanie
 2. Problemy z siecią
 3. Problemy ze sterownikami
 4. Ustawienia systemu Windows
 5. Problem sprzętowy w samej drukarce

To, jak prawdopodobne jest wystąpienie każdego z tych powodów, zależy oczywiście od tego, co widzisz, gdy próbujesz zdiagnozować problem. Jeśli widzisz, że drukarka jest włączona i gotowa, ale system Windows mówi, że jest w trybie offline, to wiesz, że prawdopodobnie nie jest to problem z samą drukarką lub zasilaniem. Kieruj się własnym osądem przy podejmowaniu decyzji, które rozwiązanie wypróbować jako pierwsze.

Drukarka przechodzi w tryb offline z powodu zasilania lub okablowania

Jeśli drukarka nadal fizycznie przechodzi w tryb offline i resetuje się lub włącza i wyłącza, może to być problem z zasilaniem. Sprawdź kabel zasilający i gniazdko ścienne, wymieniaj je pojedynczo i ponownie przetestuj. Zmień gniazdko ścienne lub kabel, uruchom drukarkę na chwilę, a następnie przetestuj drugą, jeśli problem nadal występuje.

Jak rozwiązywać problemy z drukarką przechodzącą w tryb offline w systemie Windows 10-2?

Drukarka przechodzi w tryb offline z powodu problemów z siecią

Jeśli twoja drukarka jest drukarką sieciową, warto sprawdzić ustawienia sieciowe. Zaloguj się do routera (zwykle wprowadzając w przeglądarce internetowej 192.168.1.1) i spójrz na ustawienia sieciowe. Najczęstszym problemem jest konflikt adresów IP, w którym do drukarki przypisywany jest adres IP używany przez inne urządzenie.

W ustawieniach routera przypisz drukarce statyczny adres IP, aby temu zapobiec, i ustaw ją daleko od innych adresów IP. Na przykład, jeśli twoja sieć domowa używa 192.168.1.2 – 100, ustaw drukarkę na mniej więcej 192.168.1.250. Powinno to uniknąć dalszych problemów z adresem IP.

Ewentualnie ustaw inne urządzenia tak, aby używały statycznego adresu IP i zostaw drukarkę w spokoju. Albo zadziała.

Jak rozwiązywać problemy z drukarką przechodzącą w tryb offline w systemie Windows 10-3?

Drukarka przechodzi w tryb offline z powodu problemów ze sterownikiem

Drukarki w dużym stopniu polegają na dobrych sterownikach, aby działały prawidłowo. Jeśli coś jest nie tak ze sterownikiem, drukarka nie będzie działać tak, jak powinna. Sprawdź sterownik i w razie potrzeby pobierz nowy.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start systemu Windows i wybierz Menedżer urządzeń.
 2. Wybierz swoją drukarkę z listy.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Aktualizuj oprogramowanie sterownika. Wybierz automatyczny lub ręczny w zależności od tego, czy masz sterownik w swoim systemie, czy nie.
 4. Zezwól na zainstalowanie i ponowne przetestowanie sterownika.

Ponowna instalacja tego samego sterownika może również zadziałać, jeśli system Windows nie może znaleźć nowszej wersji. Będziesz musiał odwiedzić witrynę producenta drukarki i ręcznie pobrać sterownik systemu Windows 10 dla swojego modelu drukarki. Następnie wybierz plik wykonywalny i zainstaluj.

Drukarka przechodzi w tryb offline z powodu ustawień systemu Windows

Jest całkowicie możliwe, że ustawienie systemu Windows 10 przerywa pracę drukarki i uniemożliwia jej prawidłowe działanie. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

 1. Przejdź do Panelu sterowania oraz urządzeń i drukarek.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy swoją drukarkę i wybierz kartę Porty. Upewnij się, że wybrano właściwy port. Jeśli używasz USB, port USB powinien być wybrany. Jeśli korzystasz z sieci, należy wybrać port sieciowy. To samo dotyczy Wi-Fi.
 3. Kliknij drukarkę prawym przyciskiem myszy i wybierz Zobacz, co jest drukowane.
 4. Wybierz opcję Drukarka z menu w nowym oknie i upewnij się, że obok opcji Użyj drukarki w trybie offline nie ma zaznaczenia. Jeśli tak, usuń go i przetestuj ponownie.
 5. Wróć do Panelu sterowania i wybierz Centrum sieci i udostępniania.
 6. Wybierz Zaawansowane ustawienia udostępniania.
 7. Sprawdź, czy wykrywanie sieci i udostępnianie plików i drukarek są włączone.

Drukarka przechodzi w tryb offline z powodu problemu sprzętowego

Problem sprzętowy może dotyczyć komputera lub samej drukarki, więc najpierw powinniśmy dowiedzieć się, który to jest. Jeśli masz drukarkę podłączoną do sieci za pomocą kabla, wypróbuj ją bezprzewodowo, jeśli możesz, lub podłącz ją bezpośrednio do komputera. Przetestuj ponownie. Zmień kabel i przetestuj ponownie. Jeśli możesz zamiast tego podłączyć go przez USB, przetestuj to również.

Jeśli zmiana portu lub kabla rozwiąże problem, wiesz, co naprawić. Jeśli to nie miało znaczenia, prawdopodobnie jest to sama drukarka. Jeśli sprawdziłeś sterownik, kabel zasilający, ustawienia systemu Windows i ustawienia sieciowe, pozostaje tylko sama drukarka i obawiam się, że nie mogę ci w tym pomóc!