Jak naprawić „termin nie jest rozpoznawany jako nazwa polecenia cmdlet” w Windows PowerShell

PowerShell to narzędzie wiersza polecenia do użytku w systemie Windows, które umożliwia uruchamianie niektórych zaawansowanych aplikacji i skryptów. Chociaż GUI jest łatwy w użyciu i wykonuje zadanie, szybki skrypt może osiągnąć znacznie więcej w znacznie krótszym czasie. Jeśli wykonujesz procedury na dziesiątkach lub setkach komputerów, skrypty są prawdziwym ratunkiem.

Jak naprawić „termin nie jest rozpoznawany jako nazwa polecenia cmdlet” w Windows PowerShell

„Cmdlet” to skrypt lub proces działający w programie PowerShell, zwykle oznaczany słowem, następnie łącznikiem, a następnie innym słowem — na przykład Add-Computer lub Start-service. Podobnie jak wszystko w wierszach poleceń Powershell, dokładne określenie składni jest niezbędne.

Wspólną cechą wszystkich produktów Microsoftu są znane komunikaty o błędach, gdy coś pójdzie nie tak. Zamiast mówić zwykłym angielskim, aby każdy mógł zrozumieć, programy Microsoft dają ci nieczytelny bełkot, że musisz używać Google, aby w ogóle coś zrozumieć. Komunikat o błędzie „termin nie jest rozpoznawany jako nazwa polecenia cmdlet” w PowerShell jest jednym z takich komunikatów.

Jak rozwiązać termin nie rozpoznawany w PowerShell

Jeśli znasz już PowerShell, łatwo zidentyfikujesz błąd, który generuje komunikat „termin nie jest rozpoznawany jako nazwa polecenia cmdlet”. Jeśli jesteś nowicjuszem w PowerShell, przez chwilę może to wyglądać jak bełkot.

Wiele rzeczy może pójść nie tak z poleceniem PowerShell, ale trzy konkretne są najczęstsze: problemy z pisownią, ścieżką lub modułami. Gdy zobaczysz błąd „termin nie jest rozpoznawany jako nazwa polecenia cmdlet”, prawdopodobnie będzie to jeden z tych trzech problemów. Rozbijmy je.

1. Sprawdź błędy pisowni w PowerShell

Jeśli coś źle napiszesz, PowerShell nie będzie w stanie zrozumieć twoich instrukcji i ich wykonać. Ten scenariusz jest zwykle najtrudniejszy do rozwiązania. Nawet błędne spację może zepsuć PowerShell. W takiej sytuacji najlepiej jest podświetlić tekst wejściowy, aby wyróżnić się nieco bardziej, a następnie przejrzeć go litera po literze.

Jeśli jest dużo tekstu lub opcja podświetlania nie działa dla Ciebie, skopiuj kod do Notepad ++ lub innego edytora zwykłego tekstu, a następnie sprawdź go stamtąd. Wpisz ponownie instrukcje/kod, jeśli nie widzisz żadnych błędów i spróbuj ponownie. Nie używaj Worda ani edytora tekstu sformatowanego ponieważ miesza się z formatowaniem. Użyj zwykłego edytora tekstu, takiego jak Notatnik lub Notepad ++ (zalecane).

2. Sprawdź poprawną ścieżkę w PowerShell

Jeśli wpiszesz błędną ścieżkę, PowerShell nie będzie w stanie znaleźć twojego skryptu lub modułu. Na przykład, wskazując PowerShell na konkretny folder i wprowadzając niewłaściwą literę dysku lub udział, który nie jest dostępny, PowerShell nie będzie w stanie zrobić tego.

Ten scenariusz ma często miejsce podczas próby wykonania polecenia cmdlet na komputerze zdalnym. Jeśli ten komputer jest zablokowany lub nie pozwala na zdalne uruchamianie określonych skryptów lub zmian, doprowadzi to do błędu. W większości sytuacji polecenia cmdlet można wykonywać zdalnie, ale niektóre organizacje zezwalają tylko na skrypty wysokiego poziomu. Wszystko, co zmienia zabezpieczenia, zasady lub podstawowe ustawienia, zostaje zablokowane. W takim przypadku należałoby uruchomić skrypt lokalnie.

Możesz użyć „resolve-path” lub sprawdzić ścieżkę ręcznie, aby sprawdzić, czy przyczyną problemu jest Twoje polecenie.

3. Sprawdź brakujące moduły w PowerShell

Jeśli modułu brakuje lub jest uszkodzony, PowerShell nie będzie w stanie go wykonać. Domyślnie musisz instalować moduły w dokładnej kolejności, aby z nich korzystać. Jeśli tego modułu brakuje, jest uszkodzony lub został przeniesiony, wyświetla błąd „termin nie jest rozpoznawany jako nazwa polecenia cmdlet”.

Możesz użyć "get-module" w PowerShell, aby sprawdzić, czy moduł jest obecny i poprawny. Pokaże Ci, jakie moduły są załadowane i możesz je dodać lub naprawić w zależności od potrzeb.

Podsumowując, nie ma nic złego w nowicjuszu używającym PowerShell, o ile jesteś ostrożny. Jeśli używasz go na komputerze domowym, najgorsze, co może się zdarzyć, to konieczność przywrócenia lub odbudowy systemu. Jeśli pracujesz na komputerach firmowych, być może będziesz musiał być bardziej ostrożny.

Jeśli jesteś nowy w korzystaniu z Powershell, nie daj się onieśmielić. Utwórz punkt przywracania systemu przed rozpoczęciem i pobaw się. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zrujnować instalację systemu Windows, ale to łatwo można naprawić dla użytkownika domowego, który najpierw podjął środki ostrożności!