Różnice między konsumentem, prosumentem i profesjonalistą

Nabywcy i miłośnicy aparatów cyfrowych od dawna spotykają się z dość dziwnym językiem w recenzjach aparatów cyfrowych. Jak często czytałeś coś w stylu „[Marka] robi świetny aparat prosumencki, ale czy może konkurować w przestrzeni profesjonalnej?” Trzy główne terminy to „konsument”, „prosument” i „profesjonalista”. Co dokładnie oznaczają te trzy ogólne opisy?

Różnice między konsumentem, prosumentem i profesjonalistą

W kategoriach laika możesz myśleć o każdym w ten sposób:

  • Konsument: Podstawowy
  • Prosument: Zaawansowany (lub „średniej klasy”)
  • Profesjonalista: Ekspert

Konsumenckie aparaty cyfrowe

Aparaty cyfrowe, które zostały zaprojektowane z myślą o podstawowej funkcjonalności, nazywane są aparatami „konsumentalnymi”. W aparatach konsumenckich prawie wszystkie funkcje działają automatycznie lub są nazywane pieszczotliwie „nianiami”. Bardzo niewiele funkcji można ustawić ręcznie. Zamiast tego użytkownik otrzymuje wybór

tryby pracy, takie jak „Zachód słońca”, „Sport”, „Pejzaż” i oczywiście „Auto” do fotografowania w każdych warunkach. Wybranie jednego z tych trybów ustawia szereg funkcji aparatu, aby działały prawidłowo dla wybranego typu fotografii.

W aparacie konsumenckim jest zwykle tylko kilka funkcji, które można ustawić ręcznie – ogólnie ustawienie, czy użyć lampy błyskowej, czy nie, ustawienie ostrości „zamknij” (zwykle za pomocą ikony przypominającej kwiat). Bardzo rzadko można zobaczyć możliwość ręcznego ustawiania ostrości w konsumenckim aparacie cyfrowym, ponieważ byłoby to uważane za „trudne” przez producentów aparatów.

Wreszcie, zwykle aparaty cyfrowe na poziomie konsumenckim mają tylko jeden wbudowany obiektyw, a aparat nie jest wyposażony w możliwość przełączania obiektywów.

Prosumenckie aparaty cyfrowe

Następnym poziomem od konsumenta jest prosument, wymyślone słowo łączące „profesjonalny” i „konsument”. Kamera prosumencka to taka, która nadal jest dość podstawowa pod względem funkcjonalności, ale eksponuje więcej funkcji pod kontrolę użytkownika, który z założenia jest bardziej zdolny do podejmowania decyzji dotyczących obsługi kamery.

W większości aparatów prosumenckich będziesz mieć możliwość ręcznego ustawiania ostrości. Jest to jednak ograniczona zdolność, ponieważ zakres ostrości jest nadal ograniczony ze względu na wbudowany obiektyw aparatu, którego nie można wyłączyć w większości modeli prosumenckich. Ponadto ręczne ustawianie ostrości jest zwykle sterowane za pomocą wbudowanego menu, a nie fizycznego obracania obiektywu w tradycyjny sposób.

Większość ludzi uzyska funkcjonalność i pożądaną jakość obrazu, jakiej oczekuje od aparatu cyfrowego klasyfikowanego jako prosumencki. Kupując aparat cyfrowy dla prosumentów, większość witryn internetowych otwarcie używa słowa „prosument” jako klasyfikacji jako „następny krok” powyżej konsumenta/podstawowego.

Profesjonalne aparaty cyfrowe

Wszystkie profesjonalne aparaty cyfrowe mają zwykle następujące cechy:

  • Całe ciało ze zdejmowanym obiektywem
  • W pełni regulowana optyczna ręczna regulacja ostrości
  • Wszystkie funkcje można ustawić na ręczne lub automatyczne

Komponenty w pełni profesjonalnego aparatu cyfrowego są celowo oddzielone, aby dać fotografowi więcej możliwości. Ciało zawiera wszystkie wewnętrzne mechanizmy i mechanizmy elektroniczne. Obiektyw to rzeczywisty obiektyw aparatu, który mocuje się do korpusu. Inne elementy, takie jak lampa błyskowa, mogą być oddzielnymi komponentami. Na górze korpusu można zauważyć metalową szynę łączącą dla różnych typów lamp błyskowych.

Zazwyczaj profesjonalne aparaty cyfrowe nie są z założenia przyjazne dla użytkownika. Są przeznaczone dla fotografów, którzy chcą mieć całkowitą kontrolę nad każdym aspektem swoich zdjęć. Choć na początku może to brzmieć dobrze, profesjonalne aparaty cyfrowe nie są „wskaż i strzelaj”, jak aparaty konsumenckie lub prosumenckie. To prawda, że ​​możesz skonfigurować profesjonalną kamerę tak, aby była „automatyczna”, ale celem posiadania w pełni profesjonalnej konfiguracji jest pełna kontrola (tj. ręczne ustawianie rzeczy). Jeśli to nie jest to, czego potrzebujesz, rozważ prosument przed profesjonalistą.

Czy masz jakieś zalecenia dotyczące doskonałych aparatów cyfrowych, profesjonalnych lub profesjonalnych? Podziel się nimi z nami poniżej!