Recenzja Monitor Audio Airstream S150: po prostu doskonała jakość dźwięku

150 £ Cena podczas przeglądu

Dla tych, którzy nie podążają za brytyjską sceną hi-fi, Monitor Audio jest ugruntowanym rodzimym konstruktorem głośników pasywnych. Rodzaj pudełek, które audiofile dołączali do swoich drogich wzmacniaczy i odtwarzaczy CD, gdy CD było ekscytującą nową technologią. Teraz jednak, w dobie pobierania i przesyłania strumieniowego, tradycjonaliści muszą przemyśleć swoje podejście, aby się rozwinąć. W przypadku Monitor Audio, wykorzystuje swoje czterdzieści lat doświadczenia w dziedzinie dźwięku, aby stworzyć znacznie mniejsze, zasilane z sieci głośniki Bluetooth: wejdź do Airstream S150.

W porównaniu z niektórymi klasycznymi konstrukcjami głośników tej firmy, S150 jest zupełnie inny. Nie jest duży i nieporęczny ani pokryty kosztowną drewnianą okleiną. Nie ma kolców na dole ani pozłacanych zacisków głośnikowych z tyłu. To elegancko wyglądające urządzenie, głównie w kształcie wieży, ale z blatem, który pochyla się i odchyla do tyłu. Wygląda trochę jak bochenek pokrojonego chleba, który został zgnieciony w zamrażarce.

Zobacz powiązane Najlepsze głośniki bezprzewodowe na rok 2018: Oto 15 naszych ulubionych głośników Bluetooth

Kiedy się do tego przyzwyczaisz, nie jest to brzydki wygląd, a jeśli nie podoba ci się ostentacja białego dwukolorowego modelu pokazanego tutaj, jest też klasyczna grafitowo-szara wersja z czarną szmatką głośnikową. Moim zdaniem oba wyglądają równie elegancko.

Monitor Audio Airstream S150: sterowanie i konstrukcja

Jednak poza dziwnym kształtem projekt jest przyjemnie prosty. Poniżej górnego przycisku zasilania znajduje się dioda LED, która świeci na niebiesko podczas parowania lub łączenia przez Bluetooth lub na zielono, gdy ustawisz ją na pomocnicze połączenie przewodowe 3,5 mm.

S150 może zachować w pamięci pięć urządzeń Bluetooth, ale nie przełączy się automatycznie na wejście 3,5 mm, gdy wykryje sygnał, tak jak robią to niektóre inne głośniki – musisz nacisnąć przycisk przełącznika źródła z boku. Jest tu kolejny przycisk do ustawienia go z powrotem na Bluetooth lub skonfigurowania parowania, a przyciski głośności znajdują się również z boku głośnika.

Jedyną rzeczą, której brakuje w S150, jest wszelkiego rodzaju sterowanie odtwarzaniem multimediów, więc nie można wstrzymywać ani pomijać utworów bezpośrednio z głośnika, co jest wstydem. Nie ma również pilota zdalnego sterowania, więc musisz mieć pod ręką źródło dźwięku podłączone przez Bluetooth.

Z tyłu, obok wejścia 3,5 mm, znajduje się port USB, który można wykorzystać do ładowania urządzeń. To wyprowadza 5 V przy 1 A, więc powoli ładuje większość smartfonów, ale tablety zwykle wymagają co najmniej 2 A, więc nie jest to praktyczne w przypadku większych urządzeń. Port USB nie ładuje urządzeń również, gdy głośnik jest w trybie gotowości, co jest irytujące.

Przyciski monitora Audio Airstream S150

Monitor Audio Airstream S150: sterowniki i jakość dźwięku

Przednią osłonę głośnika można zdjąć, jeśli chcesz spojrzeć na sterowniki. Gdy to zrobisz, wita Cię 1-calowy kopułkowy głośnik wysokotonowy z 3-calowymi przetwornikami basowymi bezpośrednio nad i pod. Po bliższym przyjrzeniu się zobaczysz, że dwa przetworniki basowe są w rzeczywistości ustawione pod lekkim kątem w lewo i w prawo, a nie bezpośrednio do przodu.

Pomaga to rozproszyć dźwięk, rozszerzając optymalny punkt na znacznie szerszy obszar, niż można by się spodziewać po samotnym głośniku w kształcie wieży. Z tyłu znajduje się również pomocniczy radiator basowy, który pomaga przy niższych częstotliwościach.

Dwa przetworniki basowe mają moc 25 W każdy, podczas gdy centralny głośnik wysokotonowy ma moc 10 W. I podczas gdy pasmo przenoszenia S150 wynoszące 80 Hz – 25 kHz może powodować lekkie zaniepokojenie niższymi częstotliwościami, w rzeczywistości istnieje bogaty, ciężki dół.

Słuchając moich ulubionych utworów testowych basu – „L$D” A$AP Rocky'ego i „Tidhar” The Toure-Raichel Collective – było mnóstwo głębokiego, kontrolowanego uderzenia basu, znacznie przekraczającego to, czego oczekiwałem od tego głośnika rozmiar.

Złącza tylne monitora Audio Airstream S150

Odpowiednio delikatne były też średnie i wysokie tony i ucieszyłem się słysząc, że nie przytłoczył ich zdecydowany bas. Dźwięk nie jest tak szczegółowy, jak inne głośniki Bluetooth zasilane z sieci, których słuchałem – na przykład Bowers & Wilkins T7 – ale ten głośnik kosztuje dwa razy więcej niż Monitor Audio Airstream S150, więc nawet zbliżenie się do niego jest godne pochwały . W „Make The Road By Walking” Menahan Street Band udało mi się wybrać każdy instrument perkusyjny i dęty blaszany z osobna.

Niezależnie od tego, czy ustawiłem głośnik na niską głośność, czy ustawiłem go na maksimum, S150 pozostał neutralny i kontrolowany przez cały czas, opierając się na zabłoconych lub zbyt jasnych dźwiękach na obu końcach swojego zakresu częstotliwości. Nie zniekształcał się również przy maksymalnej głośności i stwierdziłem, że jest w stanie wypełnić duży pokój głośną muzyką – kolejna niespodzianka, biorąc pod uwagę rozmiar głośnika.

Monitor Audio Airstream S150: Werdykt

Prostota Airstream S150 nadaje mu pewien ogólny urok. Jest całkowicie nieskomplikowany zarówno pod względem konstrukcji, jak i ergonomii, a jeśli wszystko, czego potrzebujesz, to łatwy (i niedrogi) sposób na odtwarzanie muzyki ze źródła przewodowego lub Bluetooth z fantastyczną jakością dźwięku, trudno go pokonać.

Jeśli desperacko potrzebujesz AirPlay, warto również zajrzeć do Airstream S200 firmy, ale jest o 50 funtów droższy. Za moje pieniądze wolałbym pozostać przy S150: jest tańszy i brzmi fantastycznie, niezależnie od tego, jaką muzykę na nim odtwarzasz. Godny zdobywca nagrody.

Zobacz też: Najlepsze głośniki Bluetooth 2016 – jakie są tegoroczne najlepsze bezprzewodowe boomboxy?