Jak skonfigurować router TP-Link

Na pierwszy rzut oka konfiguracja routera może wydawać się zniechęcająca, ale jeśli wykonasz kroki opisane w tym samouczku, będzie to bardzo proste. Podstawowa konfiguracja jest bardzo prosta, ale nie chcesz na tym poprzestać. Będziesz chciał wprowadzić kilka zmian, aby poprawić bezpieczeństwo i upewnić się, że jedynymi osobami, które mogą uzyskać dostęp do twojego routera i twojej sieci, jesteś ty.

Jak skonfigurować router TP-Link

Routery TP-Link są popularne ze względu na konkurencyjną cenę i łatwość obsługi. Zapewniają szybki dostęp do sieci, mogą działać jako zapora sieciowa, a także router i mogą oferować dostęp bezprzewodowy w obrębie Twojej nieruchomości.

Aby stworzyć sieć, potrzebujesz modemu z aktywnym połączeniem internetowym i jednego lub więcej komputerów. Zaczynamy od podłączenia komputera przez Ethernet w celu konfiguracji, ale po zakończeniu możesz przełączyć się na sieć bezprzewodową, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie można skonfigurować routera za pomocą Wi-Fi.

Konfigurowanie routera

Może być konieczne skonfigurowanie modemu w trybie samego modemu, ale zależy to wyłącznie od dostawcy usług internetowych. Warto sprawdzić ekran konfiguracji modemu, aby się tego dowiedzieć. Chociaż możesz używać dwóch routerów w sieci, możesz używać tylko jednego serwera DHCP, który powinien znajdować się w routerze, a nie w modemie.

Po rozpakowaniu routera:

 1. Umieść go w pobliżu modemu usługodawcy internetowego i podłącz modem do portu WAN routera za pomocą kabla Ethernet.

 2. Włącz router. Po nawiązaniu połączenia kontrolka połączenia powinna zaświecić się na zielono.
 3. Podłącz komputer do portu LAN routera przez Ethernet. Nie ma znaczenia, jakiego numeru portu używasz.
 4. Otwórz przeglądarkę i wpisz 192.168.1.1 w pasku adresu URL. Wypróbuj 192.168.0.1, jeśli 1.1 nie działa. Powinieneś zobaczyć ekran TP-Link.
 5. Wpisz admin i admin jako nazwę użytkownika i hasło.

Jesteś teraz zalogowany na ekranie konfiguracji routera. To stąd wszystko ustawiamy.

Zmień hasło routera

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zawsze zrobić podczas konfigurowania nowego routera, jest zmiana hasła. Każdy zna admin admin, więc musisz go teraz zmienić.

 1. Wybierz Zarządzanie i kontrola dostępu.
 2. Wybierz hasło.
 3. Wprowadź dwukrotnie stare hasło i nowe hasło.
 4. Wybierz Zapisz.

Na niektórych routerach menu to Konserwacja i Administracja, ale reszta powinna być taka sama. Niektóre routery umożliwiają zmianę nazwy użytkownika. Jeśli masz taką opcję, to też zmień. Staraj się, aby Twoja nazwa użytkownika nie była możliwa do zidentyfikowania i upewnij się, że Twoje hasło jest silne.

Skonfiguruj WiFi na routerze TP-Link

Konfiguracja sieci bezprzewodowej jest równie prosta. Będziesz musiał ustawić hasło Wi-Fi, aby ludzie mogli korzystać z dostępu do Twojej sieci bezprzewodowej. Spraw, aby był tak mocny, jak to tylko możliwe, jednocześnie zachowując jego użyteczność. Upewnij się, że różni się od hasła routera.

 1. Wybierz Wireless z menu konfiguracji routera TP-Link.
 2. Wybierz nazwę sieci bezprzewodowej i nazwij ją czymś znaczącym.
 3. Wybierz region i ustaw tryb. 802.11 Mixed jest tam w porządku.
 4. Wybierz kanał lub na razie ustaw go na automatyczny, jeśli wolisz.
 5. Następnie wybierz Zapisz.
 6. Wybierz opcję Bezprzewodowe, a następnie Zabezpieczenia bezprzewodowe.
 7. Wybierz WPA2 jako szyfrowanie.
 8. Ustaw nowe hasło do sieci bezprzewodowej. Zrób z tego coś mocnego.
 9. Wybierz Zapisz.

Twoja sieć bezprzewodowa jest teraz skonfigurowana i gotowa do użycia. Po ponownym uruchomieniu routera podłącz do niego telefon lub inne urządzenie, używając ustawionego hasła. Powinno się od razu połączyć.

Konfiguracja DHCP na routerze TP-Link

DHCP, Dynamic Host Control Protocol zapewnia adresy IP w sieci. W każdej sieci powinien znajdować się tylko jeden serwer DHCP, dlatego należy sprawdzić modem i upewnić się, że jest w trybie routera.

 1. Wybierz DHCP z lewego menu w routerze i ustawieniach DHCP.
 2. Włącz lub wyłącz zgodnie z potrzebami.
 3. Ustaw zakres adresów IP, jeśli używasz routera jako serwera DHCP.
 4. Wybierz Zapisz po zakończeniu.

Skonfiguruj DNS na routerze TP-Link

Domyślnie modem ISP przypisuje serwer DNS do routera, ale DNS usługodawcy internetowego są często powolne. Zmiana serwera DNS może znacznie zwiększyć szybkość, więc warto spróbować.

 1. Wybierz Sieć na ekranie administratora.
 2. Wybierz WAN i wybierz Podstawowy i Wtórny DNS.
 3. Zmień tam wpisy na Google DNS (8.8.8.8 i 8.8.4.4) OpenDNS lub coś innego.
 4. Po zakończeniu wybierz Zapisz.

Teraz wybierz Narzędzia systemowe i Uruchom ponownie, aby umożliwić ponowne uruchomienie routera i załadowanie nowej konfiguracji. Pamiętaj, aby zalogować się przy użyciu nowej nazwy użytkownika i/lub hasła!

Często Zadawane Pytania

Czy router TP-Link oferuje kontrolę rodzicielską?

Jedną z kluczowych funkcji routerów jest ustawienie kontroli rodzicielskiej. Oczywiście możesz skonfigurować indywidualne elementy sterujące dla każdego urządzenia, witryny i profilu, z których korzysta Twoje dziecko, ale jest to żmudne zadanie. Na szczęście większość modeli TP-Link oferuje jakąś formę kontroli rodzicielskiej.

Aby je skonfigurować, przejdź na stronę internetową, tak jak to zrobiliśmy powyżej, i kliknij „Kontrola rodzicielska” w menu po lewej stronie. U góry zobaczysz zakładkę „Podstawowe” i „Zaawansowane”. Kliknij kartę „Zaawansowane”, aby kontrolować czas aktywności i zawartość. Użyj listy urządzeń, aby zlokalizować i dodać urządzenie dziecka do listy Kontroli rodzicielskiej. Jeśli nie widzisz ich urządzeń, upewnij się, że są połączone z siecią.

Czy router jest objęty gwarancją?

Podczas procesu instalacji może wystąpić nieodwracalny błąd. Twój router może się nie włączyć lub nie włączyć. Jeśli tak jest (i sprawdziłeś, czy kabel zasilający jest prawidłowo podłączony), z przyjemnością dowiesz się, że routery są objęte ograniczoną gwarancją.

Chociaż możesz dowiedzieć się więcej na stronie internetowej firmy o gwarancji na routery, większość z nich ma od 1 do 5 lat i obejmuje wady producentów.