Jak przełączyć się z menu Start na ekran startowy w systemie Windows 10?

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów systemu Windows 8 jest przyjazny dla użytkownika interfejs ekranu startowego, drastyczne odejście od tradycyjnego wyglądu i działania systemu Windows, który utrzymywał się od systemu Windows 95. Mając nadzieję na odzyskanie użytkowników komputerów stacjonarnych i biznesowych, Microsoft wprowadza nowe menu Start w systemie Windows 10, które ma na celu połączenie najlepszych aspektów tradycyjnego menu Start systemu Windows z funkcją kafelków na żywo na ekranie startowym systemu Windows 8.

Uwaga: firma Microsoft zmieniła układ systemu Windows 10 od czasu opublikowania tego artykułu. Kliknij tutaj, aby uzyskać zaktualizowane instrukcje.

Menu Start systemu Windows 10

Microsoft stwierdził, że nowe menu Start zastąpi ekran startowy w niektórych konfiguracjach systemu Windows 10, głównie na komputerach stacjonarnych i laptopach bez dotyku, w których użytkownik prawdopodobnie będzie wchodzić w interakcję z systemem operacyjnym za pomocą myszy i klawiatury. Ale ponieważ system Windows 8 jest dostępny na rynku od około dwóch lat, niektórzy użytkownicy mogli przyzwyczaić się do ekranu startowego „Metro” i, ośmielę się powiedzieć, wolą go nawet od menu Start.

Na szczęście Microsoft ułatwił powrót do ekranu startowego w stylu Windows 8 za pomocą jednego pola wyboru. Poniższe instrukcje są oparte na pierwszej wersji zapoznawczej systemu Windows 10. Chociaż dokładna metoda przełączania z menu Start na ekran startowy może ulec zmianie — a my damy Ci znać, jeśli tak się stanie — publiczne oświadczenia Microsoftu sprawiają, że prawdopodobnie użytkownicy mogą oczekiwać, że opcja będzie się utrzymywać, gdy system Windows 10 zadebiutuje w oficjalnym połowa 2015 roku.

Aby przełączyć się z menu Start na ekran startowy w systemie Windows 10, przejdź do pulpitu systemu Windows, kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i wybierz Nieruchomości. W oknie Właściwości paska zadań i menu Start przejdź do karty Menu Start i znajdź pole wyboru „Użyj menu Start zamiast ekranu Start”. Jak można się domyślić z jego opisu, odznacz to pole, aby przywrócić interfejs ekranu startowego w stylu Windows 8 w systemie Windows 10.

Windows 10 Pokaż ekran startowy

Kliknij ok zaakceptować zmianę i zamknąć okno. Przejście z menu Start na ekran startowy w systemie Windows 10 wymaga wylogowania się użytkownika, zanim zmiana zacznie obowiązywać. Pojawi się okno dialogowe informujące o tym. Jeśli Twoja praca została zapisana i możesz się wylogować, kliknij Wyloguj się i zmień ustawienia aby zakończyć proces.

Windows 10 Pokaż ekran startowy Potwierdź

Po ponownym zalogowaniu się do systemu Windows 10 kliknij przycisk Start lub naciśnij klawisz Windows na klawiaturze. Teraz zamiast nowego menu Start systemu Windows 10 zobaczysz znajomy ekran startowy, którego funkcjonalność jest obecnie identyczna jak w systemie Windows 8.

Ekran startowy systemu Windows 10

Aby wrócić do menu Start, po prostu wróć do okna Właściwości paska zadań i menu Start i zaznacz wyżej wymienione pole, aby "Użyj menu Start zamiast ekranu Start".