Masz wolny Internet w systemie Windows 10? Oto co robić

Jeden z najczęściej używanych systemów operacyjnych na świecie, Windows 10, nie jest pozbawiony wad. Windows 10 przekroczył w funkcjach, w których 8.1 zawiódł, ale przy bardzo irytujących kosztach. Zużycie zasobów i przepustowości w celu uruchomienia tych funkcji może być znaczne i wręcz szkodliwe dla przyjemności korzystania z Internetu.

Te funkcje będą na ogół działać cicho w tle, pożerając zasoby, zmniejszając prędkość Internetu do śmiesznie powolnego tempa. Nie trzeba dodawać, że jest to po prostu niedopuszczalne, ale to nie znaczy, że nie ma wielu sposobów na naprawienie wolnego Internetu. Zazwyczaj, jeśli prędkość Twojego internetu spada, nie jest to tylko problem z usługodawcą internetowym, ale z samym komputerem. Przyspieszenie systemu Windows 10 i przyspieszenie Internetu idą w parze. Jak więc zająć się naprawą prędkości Internetu?

Jeśli zmagasz się z powolnym lub przerywanym dostępem do Internetu w systemie Windows 10, wiedz, że nie jesteś sam. Fora pomocy Microsoftu są zalewane wieloma skargami i pytaniami, dlaczego Internet porusza się w ślimaczym tempie, zwłaszcza po ostatniej aktualizacji. Zanim zdecydujesz się zgubić w morzu problemów na wspomnianych forach, ten przewodnik przeprowadzi Cię przez kilka różnych zadań, które możesz spróbować rozwiązać i przywrócić działanie Internetu tak płynnie, jak powinno.

Zamknij proces aktualizacji peer-to-peer (P2P)

Najpierw na liście musisz odłączyć kanał, z którego pobierasz dane dla aplikacji i aktualizacji systemu z innych komputerów na tym samym serwerze. System Windows uznał za stosowne podzielić przepustowość Internetu z zupełnie obcymi osobami bez Twojej zgody.

Dzieje się tak, abyś ty, niewiarygodnie bezinteresowny człowiek, którym jesteś, mógł umożliwić innym szybsze otrzymywanie aktualizacji systemu Windows kosztem szybkości twojego Internetu. Nie jestem pewien, dlaczego system Windows uważa, że ​​jest to w porządku, ale ma tendencję do zmniejszania prędkości Internetu zarówno podczas, jak i po ostatniej aktualizacji.

Aby postawić kibosz na całej sytuacji związanej z łącznością społeczności ograniczającą przepustowość, powinieneś:

 1. Udaj się do swojego Początek menu i kliknij Ustawienia ikonę lub wpisz ustawienia w pasku wyszukiwania i kliknij aplikację, gdy zostanie wyświetlona. Menu Start systemu Windows 10
 2. Wybierać Aktualizacja i bezpieczeństwo.

 3. Następne kliknięcie Zaawansowane opcje, a następnie kliknij Optymalizacja dostawy.

 4. Znajdować Zezwalaj na pobieranie z innych komputerów i kliknij niebieski przełącznik z Wł. na Wył.

Koniec z udostępnianiem Internetu osobom, których nie znasz. Jeśli przełącznik był już domyślnie wyłączony, nadal mamy kilka dodatkowych opcji, dzięki którym możesz spróbować przywrócić prędkość Internetu do normy.

Zamknij działające aplikacje działające w tle

Zbyt wiele programów i aplikacji działających w tle może spowolnić komputer, nie mówiąc już o Internecie. Prawdziwy problem pojawia się, gdy masz otwartych wiele aplikacji, które pochłaniają przepustowość poza mocą procesora. Programy takie jak Steam, Skype i pobieranie torrentów mogą drastycznie spowolnić Twój Internet. Do diabła, nawet otwarcie przeglądarki Google Chrome podczas grania może nieco zmienić prędkość.

Najlepiej zamknąć wszystkie otwarte aplikacje działające w tle, ale jeśli wolisz dowiedzieć się, które z nich najbardziej szkodzą szybkości Twojego internetu, oto, co możesz zrobić:

 1. Musisz dostać się do Menadżer zadań. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze, stary standard CTRL + ALT + DEL i wybierając Menadżer zadań z opcji. Innym sposobem jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy Pasek zadań systemu Windows i wybierając Menedżera zadań z okna dialogowego. Inne sposoby obejmują wpisanie Menedżera zadań w wyszukiwaniu lub, jeśli skonfigurowano, po prostu zapytaj Cortana. Dodatkowo możesz pominąć te kilka kolejnych kroków i po prostu wpisać resmon do aplikacji Uruchom (klawisz Windows + R) i przejdziesz do kroku 4.

 2. W Menedżerze zadań przejdź do Wydajność patka.
 3. U dołu kliknij Otwórz Monitor zasobów.

 4. Kliknij na Sieć patka. Wszystkie aktualnie uruchomione aplikacje i usługi są wyświetlane tutaj pod Procesy z aktywnością sieciową. Osoby z wyższymi żądaniami wysyłania i odbierania są odpowiedzialne za pobieranie największej przepustowości Internetu.

 5. Aby zamknąć aplikację lub usługę, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz Koniec procesu.

Jeśli wolisz, oto jak zatrzymać uruchamianie aplikacji w tle przy każdym logowaniu:

 1. Kliknij Początek i udaj się do swojego Ustawienia. Menu Start systemu Windows 10
 2. Teraz wybierz Prywatność. Menu systemu Windows 10
 3. Następnie z menu po lewej stronie przewiń w dół i kliknij Aplikacje działające w tle.
 4. Następnie kliknij Pozwól aplikacjom działać w tle aby wyłączyć wszystkie aplikacje działające w tle lub kliknij Wł./Wył. przełącz przełączniki, aby wyłączyć, a następnie wyłączyć indywidualnie. Ustawienia prywatności w systemie Windows 10

Użyj DNS o otwartym kodzie źródłowym

DNS dla twojego komputera jest zwykle domyślnie ustawiony na automatyczny. Dzieje się tak dlatego, że mniej skłonni technicznie nie muszą mieszać się z niczym, aby dostać się na swoje konta na Facebooku i Twitterze. Dla osób o bardziej technicznym zapleczu rozumiemy znaczenie DNS i jego wpływ na szybkość, z jaką możemy przeglądać.

Aby zmienić adres DNS na bardziej odpowiedni niż sugeruje Twój dostawca usług internetowych:

 1. Zmierzać do Centrum sieci i udostępniania. Możesz to osiągnąć, klikając prawym przyciskiem myszy symbol sieci znajdujący się po prawej stronie paska zadań. Niektórzy z nas z wieloma procesami mogą potrzebować kliknąć wskaźnik, aby wyświetlić menu, z którego można wyświetlić ikonę naszej sieci. Tak kuszony, jak możesz być, aby wybrać Rozwiązywanie problemów, zamiast tego wybierz Ustawienia sieciowe i internetowe. Menu paska zadań systemu Windows 10

  Jeśli masz problemy z robieniem tego w ten sposób, możesz otworzyć Ustawienia z Początek menu i wybierz Sieć i Internet. Menu ustawień systemu Windows 10

 2. Po prawej, pod Zmień ustawienia sieciowe Kliknij Zmień opcje adaptera.

 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy swoje połączenie internetowe (Ethernet lub Wi-Fi) i wybierz Nieruchomości.
 4. Stąd zaznacz Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i kliknij Nieruchomości.

 5. Stąd możemy wpisać preferowany i alternatywny adres IP DNS. Jeśli masz już wpisane adresy IP w tym obszarze, zapisz je i zachowaj w bezpiecznym miejscu, ponieważ może być konieczne przywrócenie ich w pewnym momencie.

  Najbardziej rozpoznawalnym i tym, którego będziemy używać, jest publiczny DNS Google. Upewnij się, że oznaczenie promieniowe Użyj następujących adresów serwerów DNS jest zaznaczona. w obszarze Preferowany serwer DNS, który chcesz wpisać 8.8.8.8 i dla Zastępcy 8.8.4.4.

 6. Kliknij ok potwierdzać.

Powinieneś ponownie uruchomić komputer, a następnie sprawdzić, czy prędkość Internetu zmieniła się na lepsze.

Monitoruj/wyłącz aktualizacje systemu Windows

Biorąc pod uwagę, że system Windows 10 uwielbia regularnie aktualizować aktualizacje, zwykle bez wiedzy o mądrzejszych, może być korzystne wyłączenie tej funkcji. Nie mówię, że powinieneś całkowicie wyłączyć aktualizacje systemu Windows, tylko dlatego, że rozsądne może być monitorowanie, kiedy twój system wymaga aktualizacji, konfigurując powiadomienia.

Powiadomienia pozwolą Ci wybrać, kiedy chcesz zaktualizować system Windows 10, a nie automatycznie w kluczowym momencie korzystania z Internetu. Aby dostosować ustawienia Windows Update do swoich specyfikacji:

 1. Wejdź do menu Start i zlokalizuj Panel sterowania. Najłatwiej to zrobić, wpisując „Panel sterowania” w pasku wyszukiwania i klikając aplikację. Panel sterowania Windows 10
 2. Następnie musisz zlokalizować swój Narzędzia administracyjne. Jeśli elementy Panelu sterowania są obecnie ustawione na Wyświetl według: Kategoria, prościej może być zmiana na albo Wielki lub Małe ikony. Najprawdopodobniej będzie to pierwsza opcja do wyboru. Menu panelu sterowania systemu Windows 10
 3. W oknie Eksploratora Windows zlokalizuj i otwórz Usługi.

 4. Raz w Usługi, przewiń w dół, aż znajdziesz Aktualizacja systemu Windows. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz albo Zatrzymać lub Pauza jeśli funkcja jest już uruchomiona. Aby wyłączyć tę funkcję, wybierz Nieruchomości, stuknij w Typ uruchomienia: rozwijane i wybierz podręcznik (aby wysyłał powiadomienia, gdy aktualizacja jest dostępna) lub Wyłączony (aby całkowicie wyłączyć tę funkcję).

Niezależnie od dokonanego wyboru konieczne jest śledzenie aktualizacji systemu Windows. Zlekceważenie tego może spowodować problemy w innych miejscach, z którymi prawdopodobnie nie będziesz chciał sobie radzić w wolniejszym Internecie. Poza tym aktualizacje systemu Windows nie są złe.

Dostosuj ustawienia przepustowości sieci

Domyślnie system Windows 10 rezerwuje 20% całkowitej przepustowości Internetu, którą masz do dyspozycji, dla systemu operacyjnego i innych programów związanych z systemem. Oznacza to, że nie możesz otrzymać 100% przepustowości Internetu podczas przeglądania sieci, Skype'a lub wykonywania innych czynności online.

Aby odzyskać tę prędkość, musisz zmniejszyć rezerwę przepustowości, którą gromadzi system Windows 10, a oto jak:

 1. Podciągnij Uruchomić polecenie z Klawisz Windows + R (lub wyszukiwanie uruchomić w pasku wyszukiwania). Windows 10 Uruchom program
 2. Rodzaj gpedit.msc i naciśnij ok. Jeśli pojawi się błąd, że system Windows nie może znaleźć pliku gpedit.msc, najprawdopodobniej korzystasz z domowej wersji systemu Windows 10. Wszystkie domowe wersje systemu Windows nie oferują Zasady grupy możliwości edycji domyślnie. Musisz go pobrać, zanim będziesz mógł z niego korzystać. Dla tych, którzy mają Edytor zasad grupy zainstalowany, możesz przejść do następnego kroku. Windows 10 Uruchom program 2
 3. Kliknij konfiguracja komputera.
 4. W oknie znajdź i otwórz Szablony administracyjne. Następnie przejdź do Sieć i wreszcie Harmonogram pakietów QoS.
 5. Kliknij Ogranicz przepustowość do rezerwacji.
 6. Gdy pojawi się okno, kliknij kołowy Włączone i w obszarze Limit przepustowości (%): zmień go ze 100 na 0.
 7. Kliknij ok.

Windows 10 nie będzie już ukrywać 20% cennej przepustowości i możesz swobodnie surfować po Internecie w 100%.

Zainstaluj/zaktualizuj oficjalne sterowniki sieciowe

Sterowniki sieciowe mogą z czasem stać się nieaktualne i od Ciebie zależy, czy będziesz je aktualizować. Dobrym pomysłem jest również upewnienie się, że masz zainstalowane odpowiednie sterowniki, aby uniknąć niepożądanych komplikacji z nowymi aktualizacjami systemu Windows 10.

Aby upewnić się, że masz odpowiednie sterowniki dla swojego komputera i są one aktualne, najlepiej odwiedzić ich oficjalną stronę. Zawsze możesz zdecydować, aby system Windows wykonał automatyczne wyszukiwanie, ale jeśli aktualnie masz zainstalowane złe sterowniki, to tylko pogarsza sytuację.

Jeśli masz problemy z nadążaniem lub po prostu nie chcesz przechodzić przez kłopoty, możesz zainstalować programy, które zapewnią, że wszystko będzie aktualne tak, jak powinno. Driver Talent, SnailDriver i IOBit Driver Booster to bezpłatne opcje dostępne do wykonania zadania.

Użyj odpowiedniego C: Drive Cleaner

Potencjalnie zwiększ prędkość swojego Internetu (i komputera), używając wypróbowanego i prawdziwego narzędzia do czyszczenia dysku C:. Ta aplikacja wyczyści większość miejsca na dysku, usuwając kosz, pliki tymczasowe i historię przeglądarki z dysku twardego. Zasadniczo wszystkie niechciane lub niepotrzebne pliki, które komputer zdecyduje się zapisać „na wszelki wypadek”.

Istnieje wiele do wyboru, a niektóre z nich możesz chcieć uniknąć jako oszustwa. Obiecują błyskawiczne prędkości i blokowanie złośliwego oprogramowania tylko po to, aby zalać komputer wirusami i są cholernie trudne do usunięcia z komputera.

Sugerujemy użycie Piriform CCleaner, Bleachbit lub Glarysoft Glary Utilities.

Wyłącz zaporę sieciową

To konkretne obejście nie jest zalecane, ale na wypadek, gdyby zapora utrudniała prędkość sieci, możesz ją wyłączyć:

 1. Rodzaj zapora ogniowa w pasku wyszukiwania i kliknij wyskakującą zaporę. Niektórzy użytkownicy mogą mieć inny program zapory sieciowej, ale w tym krótkim samouczku będę używał Windows Defender. Menu Start systemu Windows 10
 2. W menu po lewej stronie wybierz Włącz lub wyłącz Zaporę Windows Defender. Zapora systemu Windows 10
 3. Kliknij koło na zaznaczonych ustawieniach sieci prywatnej i publicznej Wyłącz zaporę Windows Defender (niezalecane). Ustawienia Zapory systemu Windows
 4. Kliknij ok.

Nie pozwól, aby zapora pozostała wyłączona, dopóki nie sprawdzisz, czy ma to jakikolwiek wpływ na prędkość Twojego Internetu. Wykonaj szybki test szybkości i jeśli nic się nie zmieniło, włącz ponownie obie zapory.

Nawet jeśli Windows Defender jest winowajcą, nie wyłączałbym zapory zbyt długo. W twoim najlepszym interesie może być znalezienie alternatywnej zapory sieciowej dla twojego komputera, która na dłuższą metę nie wpłynie na szybkość twojego Internetu.

Wyłącz automatyczne dostrajanie systemu Windows

Automatyczne dostrajanie systemu Windows to sprytna, niewielka funkcja, która poprawia wydajność komputera dzięki wykorzystaniu protokołu TCP (Transmission Control Protocol). Krótko mówiąc, twoje programy przesyłają dane między sobą. Funkcja automatycznego dostrajania umożliwia systemowi operacyjnemu monitorowanie otrzymanych informacji zwrotnych i wykorzystanie tych informacji do maksymalizacji wydajności sieci.

Nie trzeba dodawać, że płynne działanie programów może spowodować pewne turbulencje w szybkości Internetu. Aby wyłączyć tę funkcję:

 1. Otworzyć Początek menu i wpisz „cmd” w pasku wyszukiwania i kliknij Uruchom jako administrator. Menu Start systemu Windows 10
 2. Wpisz interfejs netsh tcp pokaż globalny i naciśnij Wchodzić.

 3. Szukaj Poziom automatycznego dostrajania okna odbioru i zobacz, czy jest ustawiony na normalna. Jeśli tak, będziemy musieli go wyłączyć.
 4. Wpisz nowe polecenie netsh int tcp ustaw globalny poziom autotuningu = wyłączony

Okno dialogowe „TCP Global Parameters” pojawi się ponownie, tym razem pokazując poziom autotuningu okna odbioru jako wyłączony. Wykonaj szybki test prędkości internetu, aby upewnić się, że to pomogło. Możesz użyć speedtest.net, ponieważ jest wystarczająco dobry w tej sytuacji.

Jeśli nie zauważysz żadnych ulepszeń, zawsze możesz ponownie włączyć autotuning, wpisując polecenie netsh int tcp ustaw globalny poziom autotuningu = normalny.

Wyłącz LSO

Ta funkcja nie różni się od powyższej funkcji automatycznego dostrajania systemu Windows. Ma to na celu poprawę wydajności sieci na całym świecie kosztem szybkości Internetu. Ta szczególna funkcja skłania się bardziej w kierunku korzystania z aplikacji działających w tle i zmusza je do korzystania z dużych ilości Internetu, gdy aktywnie angażujesz się w coś innego.

Aby wyłączyć tę funkcję:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Windows i wybierz Menadżer urządzeń. Jeśli go nie widzisz, możesz przejść przez Panel sterowania lub wpisz Menadżer urządzeń bezpośrednio w pasku wyszukiwania i kliknij aplikację. Menu systemu Windows 10
 2. Rozwiń Karty sieciowe menu i poszukaj swojej konkretnej karty sieciowej. Kliknij go dwukrotnie.

 3. Stąd wybierz zakładkę „Zaawansowane” i zaznacz Odciążanie wysyłania dużych przesyłek v2 (IPv4).
 4. Zmień wartość z Enabled na Disabled.

 5. Powtórz to dla Odciążanie wysyłania dużych przesyłek v2 (IPv6), jeśli dotyczy.
 6. Kliknij ok.

Jeśli chcesz cofnąć tę decyzję w dowolnym momencie, po prostu zmień wartości z powrotem na Włączone i kliknij "OK".

Pozbądź się Microsoft OneNote

Może się to wydawać nieco dziwne, ale program OneNote może również spowolnić działanie Internetu. Konwersację znajdziesz w sekcji komentarzy w tym poście Microsoft Answers. Jeśli zdarzy ci się korzystać z OneNote, to świetnie. Kontynuuj to jak zwykle. Jeśli korzystasz z pakietu Microsoft Office, ale nie interesujesz się programem OneNote, usunięcie go z komputera może pomóc.

OneNote to uwielbiona aplikacja do notatek samoprzylepnych podobna do Evernote, która może agregować wszystkie notatki w jednym miejscu. Więc jeśli czujesz, że jest to coś niezbędnego w twoim życiu, zachowaj to. Jeśli nie, oto jak go usunąć:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy Początek menu i wybierz Windows Powershell (administrator). Kliknij tak w wyskakującym okienku. Menu systemu Windows 10 2
 2. Będziesz patrzeć na niebieską wersję ekranu podobnego do DOS. Wpisz w tym poleceniu:

  Get-AppxPackage * OneNote * | Usuń-AppxPackage

 3. Uderzyć Wchodzić.

I tak po prostu, OneNote zniknął.

***

Jeśli uważasz, że przegapiłem rozwiązanie problemu z wolnym Internetem w systemie Windows 10 lub wydaje mi się, że mam problem z wykonaniem którejkolwiek z powyższych instrukcji, powiedz mi o tym w komentarzach poniżej.