Co to jest Nvidia Fast Sync i co oferuje graczom?

Kiedy Nvidia wypuściła karty graficzne Pascal i Maxwell GeForce GTX, pojawiła się wraz z nimi nowa funkcja, Fast Sync. Zaprojektowany, aby zapewnić alternatywę dla V-Sync, która zapewnia mniejsze opóźnienia i brak efektu tearingu, może być odpowiedzią na modlitwy graczy. Czym więc jest Nvidia Fast Sync i co oferuje graczom?

Co to jest Nvidia Fast Sync i co oferuje graczom?

Producenci kart graficznych zawsze przesuwają granice. Zarówno po to, by nieustannie oferować nam coś nowego, jak i powody, by rozstać się z naszymi pieniędzmi i nadążyć za konkurencją. Zbyt długo Nvidia miała przewagę, a innowacje zdawały się zwalniać. Teraz, gdy AMD w pełni wróciło do gry, technologie są rozwijane i wyścig zbrojeń kart graficznych powraca.

Podczas gdy branża rozwija się szybko, a karty RTX są w drodze, Pascal i Maxwell nadal będą niedrogimi opcjami dla tych z nas, którzy nie mogą sobie pozwolić na upuszczenie 500 USD na kartę graficzną.

Co to jest zrywanie ekranu?

Ponieważ Nvidia Fast Sync została zaprojektowana w celu zmniejszenia zrywania ekranu i opóźnień, musimy wiedzieć, czym jest ta pierwsza, abyśmy mogli w pełni zrozumieć zalety Fast Sync. Zrywanie ekranu to miejsce, w którym zobaczysz rozłączenie między dwiema częściami ekranu. Jeśli wyobrażasz sobie, że patrzysz na róg ściany w grze i wygląda na to, że górna połowa znajduje się pół cala w lewo lub w prawo od dołu, to jest to rozdarcie.

Zrywanie ekranu występuje, gdy występuje rozbieżność między szybkością, z jaką karta graficzna wysyła obraz, a szybkością, z jaką monitor może go wyświetlić. Jeśli używasz monitora 60 Hz, oznacza to odświeżanie co 16 ms. Jeśli karta graficzna wyśle ​​klatkę zbyt wcześnie, pojawia się rozrywanie ekranu, ponieważ monitor nie jest na to gotowy. Zobaczysz część starej ramy i część nowej i nie będą pasować, stąd rozdarcie.

V-Sync został zaprojektowany do synchronizacji GPU i częstotliwości odświeżania monitora, ale miał swoją cenę. Czas oczekiwania. Opóźnienie pojawiło się, gdy silnik graficzny był zdławiony, ponieważ w tylnym buforze wciąż znajdowała się ramka oczekująca na dostarczenie do monitora.

Co to jest szybka synchronizacja Nvidii?

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś użyć V-Sync, zauważyłeś zmniejszenie zrywania ekranu, ale wzrost opóźnienia wejściowego. Będzie to szczególnie ważne, jeśli grasz w szybkie gry. Wielu profesjonalnych graczy wolało radzić sobie z rozrywaniem ekranu niż z opóźnieniem V-Sync, więc w dużej mierze nie było ono używane. Nvidia Fast Sync ma to naprawić.

Wprowadzając ostatni renderowany bufor, Nvidia ma nadzieję na wyeliminowanie zarówno zrywania ekranu, jak i opóźnień. Nvidia używa już tylnego i przedniego bufora do renderowania ramek.

Silnik graficzny przesyła do tylnego bufora kompletną klatkę, która jest wprowadzana do nowego, ostatnio wyrenderowanego bufora. Silnik natychmiast przechodzi do następnej klatki. Ostatni wyrenderowany bufor wysyła ramkę do przedniego bufora, który nieustannie skanuje w poszukiwaniu nowych ramek i wysyła je do monitora.

Dodanie dodatkowego kroku do procesu pozwala GPU na dostarczenie pełnej klatki do monitora bez opóźnień przez niewielką ilość czasu. Dzieje się tak, ponieważ tylny bufor jest zawsze dostępny do odbierania kolejnej ramki z silnika. To ciągłe tasowanie ramek jest skoordynowane w celu dostarczania ramek tak szybko, jak jest to możliwe dla sprzętu. Rezultatem jest dostarczanie kompletnych ramek z maksymalną szybkością, jaką sprzęt jest w stanie dostarczyć i wyświetlić.

Korzyści dla graczy są oczywiste. Otrzymujesz mniej zrywania ekranu bez opóźnień, które widziałbyś, gdybyś używał V-Sync. Kiedy grasz w szybkie gry, może to zrobić prawdziwą różnicę.

Jak włączyć Nvidia Fast Sync

Jeśli chcesz korzystać z Nvidia Fast Sync, musisz z niego korzystać za pośrednictwem Panelu sterowania Nvidia.

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce na pulpicie i wybierz Panel sterowania Nvidia.
  2. Wybierz opcję Zarządzaj ustawieniami 3D.
  3. Wybierz Synchronizacja pionowa w środkowym okienku.
  4. Wybierz listę rozwijaną po prawej stronie i wybierz Szybko.
  5. Wybierz Zastosuj.

Jeśli zdecydujesz się zmienić ustawienie z „Użyj aplikacji” na „Szybko”, musisz upewnić się, że synchronizacja pionowa jest ręcznie wyłączona we wszystkich grach. Większość ma to ustawione w ten sposób, ale niektóre gry lubią używać V-Sync bez informowania o tym. Jeśli po wprowadzeniu tej zmiany masz problemy z grafiką, przejdź do ustawień grafiki i upewnij się, że synchronizacja pionowa jest wyłączona.

Używam Nvidia Fast Sync i działa dobrze. Widzę niewielkie lub żadne rozrywanie ekranu i brak wyczuwalnego opóźnienia. Gram tylko w kilka szybkich gier, ale nawet z nimi renderowanie wydaje się gładkie i jedwabiste, nawet na moim starym GTX 970.