VS Code – Jak otworzyć plik w nowej karcie

VS Code to narzędzie do kodowania, które słynie z popularnego wyglądu, łatwości obsługi i innowacyjnych funkcji. Zakładki VS Code sprawiają, że ten program jest niezwykle funkcjonalny i dobrze zorganizowany. Ale wiedza, jak sobie z nimi radzić, jest absolutnie niezbędna.

Jeśli jesteś nowy w kodowaniu, prawdopodobnie zdezorientuje Cię sposób, w jaki działają tutaj karty. To nie jest jak zwykłe karty przeglądarki.

W tym przewodniku nauczymy Cię, jak poruszać się po VS Code i sprawić, by działał na Twoją korzyść.

Jak otworzyć plik w nowej karcie w VS Code

Okej, więc uruchomiłeś VS Code po raz pierwszy i poruszasz się po menu głównym Eksploratora po lewej stronie. Jednak każdy wpis, który klikniesz, zmienia zakładkę. Cóż, jaki jest sens kart, jeśli zmieniają się za każdym razem, gdy je otwierasz, możesz się zastanawiać. Trzymać się; jest prosty sposób, aby to zmienić.

Aby otworzyć nową kartę w VS Code, wystarczy, że klikniesz ją dwukrotnie zamiast klikać ją pojedynczo. Może się to wydawać nieco dziwne i mylące, ale kiedy już przyzwyczaisz się do tej funkcji, zdasz sobie sprawę, że tak naprawdę ułatwia to twoją pracę.

Kiedy myślisz o tym, jeśli nowa karta otwiera się za każdym razem, gdy klikasz pojedynczy wpis w menu Eksploratora, spowodowałoby to wiele zamieszania, zwłaszcza jeśli pracujesz z wieloma kartami jednocześnie (co często będziesz).

Jak zablokować kartę w VS Code?

Funkcja otwierania kart dwukrotnym kliknięciem w programie VS Code może różnić się od funkcji innych edytorów kodu, ale w praktyce jest to świetna opcja. Gdy już to opanujesz, będziesz mógł bez wysiłku przełączać się między zakładkami, otwierać nowe i blokować ważne.

Jeśli pracujesz nad czymś ważnym, nie spodoba ci się to, gdy przypadkowo klikniesz pojedynczy wpis na liście Eksploratora. To cię odrzuci i spowoduje utratę koncentracji.

Na szczęście VS Code oferuje opcję, która pozwala na „przyklejenie” karty. Innymi słowy, możesz go zablokować, co oznacza, że ​​po jednokrotnym kliknięciu wpisu z listy Eksploratora otworzy nowy i pozostawi otwartą zablokowaną kartę. Jest na to kilka sposobów.

Najprostszą metodą jest dwukrotne kliknięcie odpowiedniej zakładki. Zauważysz, że jego nazwa zmieni się z kursywy (tryb podglądu) na normalną. Innym sposobem na to jest użycie Ctrl+K+Enter polecenie, gdy dana karta jest otwarta i ma fokus. Na koniec kliknij kartę prawym przyciskiem myszy i wybierz Zostaw otwarte z menu rozwijanego.

Jak domyślnie otworzyć plik w nowej karcie w VS Code?

Jeśli pracujesz w wielu edytorach kodu i dziwna metoda otwierania kart jest dla Ciebie frustrująca, możesz użyć programu VS Code do automatycznego otwierania plików w nowych kartach. Ewentualnie może wolisz to w ten sposób – kim jesteśmy, by oceniać?

Oto, jak to zastąpić i zmienić typowe zachowanie podczas otwierania kart w programie VS Code.

Użyj „workbench.editor.enablePreview” ustawienie, aby całkowicie wyłączyć lub włączyć tryb podglądu dla nowych kart. Oznacza to, że każda nowa karta będzie otwierać się w trybie „przyklejonym”, zmniejszając tym samym potrzebę korzystania z funkcji podwójnego kliknięcia. Ta metoda jednak całkowicie zniesie również tryb podglądu, który czasami może być przydatny.

Jest też „workbench.editor.enablePreviewFromQuickOpen” polecenie, które dodaje opcję Tryb podglądu do menu szybkiego otwierania VS Code.

Aby użyć jednego z tych dwóch poleceń, będziesz musiał poprawić Ustawienia plik. Oto jak to zrobić:

  1. Otworzyć Paleta poleceń używając Ctrl+Shift+P skrót.

  2. Wpisz „Preferencje: Otwórz ustawienia użytkownika”.

  3. Iść do „workbench.editor.enablePreview” za pomocą paska wyszukiwania.

  4. Wyłącz to.

Zrób to samo dla „workbench.editor.enablePreviewFromQuickOpen” polecenie, aby umożliwić dostęp do niego z menu Szybkie otwieranie.

Jak otworzyć wiele kart w VS Code?

Otwieranie wielu kart w VS Code jest bardzo proste. Kliknij dwukrotnie każdy wpis z listy Eksplorator. Aby jednak zablokować wypustki na miejscu i zapobiec ich zamykaniu przez funkcję pojedynczego kliknięcia, należy kliknąć każdy z nich dwukrotnie. Albo to, albo użyj „workbench.editor.enablePreview” polecenie, aby otworzyć każdą nową kartę jednym kliknięciem.

Dlaczego VS Code sprawił, że karty różnią się od innych edytorów kodu

Jako nowy użytkownik VS Code możesz się zastanawiać, dlaczego sprawili, że karty działają tak, jak dotychczas. W końcu w innych edytorach kodu rzeczy są znacznie prostsze, prawda?

Metoda otwierania, zamiany i blokowania zakładek w VS Code nie została zaimplementowana przypadkowo. Możesz mieć pewność, że istnieje cały zespół specjalistów UX (user experience), którzy zdecydowali, że jest to właściwa droga. Po pewnym czasie przyzwyczaisz się do tych poleceń i jesteśmy pewni, że docenisz je lepiej niż te w innych edytorach kodu.

Chodzi o to, że podczas programowania często musisz odwołać się do pliku na sekundę. Może skopiuj linię, może jako szybkie przypomnienie. Załóżmy na przykład, że projekt wraca z dziwnym błędem. Określiłeś, gdzie prawdopodobnie leży błąd – w jednym z plików konfiguracyjnych. VS Code umożliwia otwieranie tych plików na jednej karcie.

Zamiast dwukrotnie klikać każdą z nich i przechodzić tam iz powrotem między dwiema kartami, możesz jednokrotnie kliknąć ich wpisy na liście Eksploratora po lewej stronie. Oprócz tego, że jest mniej zagmatwany, możliwość poruszania się po tych kartach w trybie podglądu pomoże ci uzyskać wyraźniejszy obraz tego, gdzie się znajdują.

To niewiele znaczy, gdy pracujesz nad kilkoma linijkami. Jeśli jednak edytujesz kod w wielu plikach, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych zakładek, które zwiększają bałagan i marnują koncentrację, czas i energię.

Kolejną zaletą trybu podglądu jest debugowanie. Zamiast otwierać kilka kart i zamykać je, aby uniknąć bałaganu, szybko przetasuj pliki z listy Eksploratora.

Wada karty VS Code

Przyzwyczajenie się do innych edytorów kodu nie jest prawdziwą wadą – niektórzy ludzie są przyzwyczajeni do VS Code, tak jak ty możesz być przyzwyczajony do Notepad ++. Istnieje jednak scenariusz, w którym sposób działania kart VS Code można uznać za wadę. Jeśli pracujesz z dużą liczbą plików, możesz zapomnieć o przyklejeniu karty (kliknij dwukrotnie). Z ogromną listą Eksploratora po lewej stronie stracisz koncentrację, próbując ponownie znaleźć dany plik.

Jest tu jednak pozytywna podszewka – sposób, w jaki działają zakładki VS Code, sprawia, że ​​podczas kodowania jesteś bardziej czujny i ostrożny. Ponadto w rzeczywistości w końcu przyzwyczaisz się do VS Code i nie popełnisz takich błędów.

Dodatkowe często zadawane pytania

Jak otworzyć nowy plik w VS Code?

Zacznij od otwarcia danego projektu VS Code. Następnie naciśnij Ctrl+Shift+P, aby otworzyć paletę poleceń. Możesz też przejść do Widoku i wybrać Paletę poleceń. Z listy wybierz Utwórz nowy plik. Zostaniesz poproszony o wybranie typu pliku, który chcesz utworzyć. Znajdź typ pliku na liście lub wpisz go. Teraz potwierdź i pomyślnie utworzyłeś nowy plik VS Code.

Jak otworzyć nową kartę terminala w VS Code?

W VS Code istnieje funkcja o nazwie Integrated Terminal, która znacznie ułatwia organizowanie rzeczy. Aby otworzyć ten terminal, naciśnij Ctrl+`. Alternatywnie przejdź do karty Widok, a następnie polecenia Terminal. Teraz przejdź do palety poleceń i przejdź do widoku. Następnie użyj funkcji Przełącz zintegrowany terminal, aby włączyć lub wyłączyć zintegrowany terminal.

Jak otwierać pliki obok siebie w programie VS Code?

Przejdź do listy Eksplorator po lewej stronie. Naciśnij Alt i kliknij plik. Naciśnij Ctrl+\ – to podzieli edytor na dwie części. Naciśnij Ctrl+Enter, aby otworzyć menu kontekstowe Eksploratora. Wybierz Split Editor (prawa górna część edytora). Teraz przeciągnij i upuść żądany plik na jedną ze stron edytora.

Jak edytować wiele wierszy w VS Code?

Jeśli jesteś użytkownikiem Notepad ++, prawdopodobnie znasz funkcję edycji wieloliniowej. W Notepad ++ nazywa się to "edycją w trybie kolumnowym". Jeśli nie wiesz, z czym wiąże się edycja wielowierszowa, jest to funkcja, która pozwala wprowadzać zmiany w więcej niż jednym wystąpieniu tekstu w sąsiednich wierszach. Możesz zastąpić te wiersze informacjami identycznymi lub podobnymi. Jest to szczególnie przydatne w przypadku HTML. Aby użyć edycji wielowierszowej, użyj polecenia Ctrl+Alt+Strzałki.

Jak utworzyć wiele kursorów w VS Code?

Do szybkich, równoczesnych edycji, VS Code wykorzystuje funkcję wielu kursorów. Aby dodać kursor pomocniczy, naciśnij klawisze Alt + lewy przycisk myszy. Aby wstawić więcej kursorów powyżej lub poniżej, użyj odpowiednio funkcji Ctrl+Alt+Down i Ctrl+Alt+Up. Pamiętaj jednak, że twój GPU (w szczególności NVIDIA) może nadpisać skróty. Aby wybrać słowo jako kursor, użyj Ctrl+D.

Karty kodów VS

VS Code jest zdecydowanie wyjątkowy, jeśli chodzi o działanie jego zakładek. Jednak wielu profesjonalistów uważa ten sposób za lepszy od innych edytorów kodu. W każdym razie, jeśli nie podoba Ci się funkcja karty Tryb podglądu, możesz skorzystać z jednej z wymienionych metod, aby VS Code działał jak każdy inny edytor kodu.

Czy wiesz, jak radzić sobie z zakładkami VS Code? Czy teraz wolisz to od innych redaktorów? Możesz przejść do sekcji komentarzy pod tym wpisem, jeśli masz coś do dodania lub pytania dotyczące tematu zakładek VS Code. Nie bądź obcy! Nasza społeczność zawsze chętnie Ci pomoże.