Jak wyłączyć HDR na telewizorze TCL

High Dynamic Range (HDR) doskonale nadaje się do oglądania programów z wysokiej jakości wideo. Jednak niektóre telewizory nie zawsze maksymalizują pełny potencjał HDR. Po pierwsze, oświetlenie najbliższego otoczenia może mieć ogromny wpływ na jakość obrazu. Być może twoja przestrzeń jest zbyt jasna w ciągu dnia lub w twoim pokoju jest zbyt dużo odblasków – oba te czynniki mogą wpływać na to, co jest na ekranie.

Jak wyłączyć HDR na telewizorze TCL

Jeśli szukałeś wskazówek, jak to zrobić, jesteś we właściwym miejscu. Ten artykuł zawiera przydatne wskazówki, jak to zrobić. Dobrą wiadomością jest to, że sekret naprawdę tkwi w dostępie do tajnego menu i drobnych zmianach.

Jak wyłączyć HDR na telewizorze TCL

Właściciele telewizorów TCL mogą oglądać treści w HDR, jeśli ich usługa przesyłania strumieniowego lub sam program jest dostępny w HDR. Urządzenia odtwarzające treści HDR zwiększają kontrast i zakres kolorów wideo, tworząc bardziej wciągający obraz. Jak sama nazwa wskazuje, High Dynamic Range tworzy znacznie szerszy kontrast między jasnymi i ciemnymi częściami tego, co jest na ekranie.

Weźmy na przykład nowoczesne ekrany LCD. Podczas odtwarzania zwykłych treści (SDR) mogą osiągać nawet 300 nitów. Z drugiej strony zawartość HDR może mieć jasność do 1000 nitów, w zależności od możliwości telewizora.

Jednak napotkasz problemy z HDR przy domyślnych ustawieniach maksymalnego podświetlenia i kontrastu telewizora. Co gorsza, niektóre telewizory nawet przyciemniają obraz, aby zrekompensować brak funkcji HDR.

Dlatego wyłączenie HDR może faktycznie poprawić jakość obrazu.

Tak, można wyłączyć HDR, dostosowując tajne opcje menu. Aby to zrobić na swoim telewizorze TCL, wykonaj poniższe czynności:

  1. Włącz telewizor TCL.

  2. Uzyskaj dostęp do tajnego menu, wprowadzając następującą sekwencję: Początek (pięć razy), przewijanie do tyłu (1x), w dół (1x), szybkie przewijanie do przodu (1x), w dół (1x), przewijanie do tyłu (1x).
  3. Przejdź do sekcji „Zmień tryb HDR” z menu po prawej stronie.

  4. Wybierz „Wyłącz HDR”.

Jeśli kod z kroku 1 nie zadziałał, spróbuj wykonać następujące czynności: Początek (pięć razy), przewijanie do tyłu (1x), pauza (1x), szybkie przewijanie do przodu (1x), pauza (1x), przewijanie do tyłu (1x).

Pamiętaj, że modele telewizorów TCL mogą mieć różne kody do wejścia do tajnego menu. Jeśli powyższy kod nie działa, spróbuj wpisać swój model telewizora i słowo kluczowe „tajne menu” w Google, aby znaleźć właściwy.

Po wyłączeniu HDR będziesz przesyłać strumieniowo zawartość w SDR zamiast w HDR.

Alternatywne rozwiązania

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz uzyskać dostępu do tajnego menu lub telewizor nie pozwala na wyłączenie HDR, zawsze możesz dostosować ustawienia obrazu.

Możesz zacząć od ustawienia podświetlenia na maksimum. Podświetlenie zmniejszy różnicę między ciemnymi i jasnymi elementami bez niszczenia szczegółów w cieniu, jak to miało miejsce w przypadku jasności.

Możesz także dostosować lokalne przyciemnianie lub dostosować ustawienie gamma do 2.0, aby nieco rozjaśnić obraz.

Jeśli używasz telewizora w trybie kinowym lub filmowym, przełącz się na tryb standardowy.

Jak wyłączyć HDR na telewizorze TCL z systemem Android?

Telewizory TCL działają na Roku lub Androidzie. Kroki do wyłączenia HDR dla obu wersji obejmują przejście do tajnego menu. Jednak kody do dotarcia tam są różne.

Możesz wyłączyć HDR na swoim urządzeniu TCL TV z systemem Android, wykonując poniższe czynności:

  1. Uruchom swój telewizor TCL.
  2. Naciśnij następujące przyciski na pilocie: Home (5 razy), przewijanie do tyłu (1x), odtwarzanie (1x), do przodu (1x), odtwarzanie (1x), przewijanie do tyłu (1x) w kolejności.
  3. Przywita Cię tajne menu. Po prawej stronie pojawi się menu boczne. Chcesz wejść do sekcji „Zmień tryb HDR”, używając prawej strzałki na pilocie i naciskając „OK”.

  4. Pojawi się nowe okno z prośbą o wybranie trybu HDR. Wybierz tryb „Wyłącz HDR”.

Alternatywne rozwiązania

Jeśli nie jesteś zadowolony z jakości obrazu i nie możesz wyłączyć HDR (nie jest to możliwe w niektórych modelach), możesz spróbować dostosować ustawienia obrazu.

Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, to zwiększyć podświetlenie. Po prostu przejdź do ustawień obrazu i włącz „Podświetlenie”. Zwróć uwagę, że jest to oddzielone od „Jasności”, które chcesz zachować na poziomie domyślnym. Zmiana jasności może wpłynąć na szczegóły cieni.

Alternatywnie możesz dostosować lokalne przyciemnianie. Chcesz otworzyć swoje Ustawienia i wypróbować różne ustawienia lokalnego przyciemniania. Możesz także zmienić ustawienie gamma na 2,0 (lub niżej), aby rozjaśnić obraz.

Alternatywnie możesz dostosować ustawienie obrazu. Tryb Film lub Kino w większości telewizorów jest zoptymalizowany do ciemnych pomieszczeń i może powodować zbyt przyciemnienie obrazu w ciągu dnia. Spróbuj zamiast tego użyć trybu standardowego.

Baw się ustawieniami i znajdź to, co działa na Twoim telewizorze zgodnie z warunkami oświetlenia.

Wyłączanie HDR w telewizorze TCL

Treści wideo HDR na dowolnym telewizorze, w tym TCL, często mogą być zbyt ciemne, co powoduje nadmierne odblaski podczas oglądania w jasno oświetlonym pomieszczeniu. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest po prostu wyłączenie HDR. Na szczęście tajne menu właśnie na to pozwala. Upewnij się tylko, że wpisałeś kod dokładnie, przejdź do ustawień HDR i wyłącz go. Jeśli nie masz dostępu do tajnego menu lub stwierdzisz, że nie można wyłączyć HDR w telewizorze, możesz dostosować ustawienia telewizora, aby to zrekompensować.

Ten artykuł zawiera instrukcje krok po kroku, jak wyłączyć HDR za pomocą tajnego menu telewizora TCL. Mamy nadzieję, że znalazłeś to, czego szukałeś.

Dlaczego w ogóle chciałeś wyłączyć HDR? Czy kod sekwencji działał na twoim telewizorze? Podziel się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w komentarzach poniżej.