Mozilla wydała Focus, aplikację do blokowania reklam na iOS – ale nie będzie działać z Firefoksem

Mozilla uruchomiła nową aplikację do blokowania reklam na iOS, noszącą nazwę Focus by Firefox. Aplikacja pozwala użytkownikom blokować śledzenie reklam i analiz podczas przeglądania sieci, pobierając czarną listę reklam od zwolenników prywatności Disconnect.me. Nie oczekuj jednak, że zadziała w Firefoksie lub Chrome. Decyzja Apple o zachowaniu prywatności interfejsu programowania aplikacji (API) blokującego treść oznacza, że ​​na razie będzie on działał tylko z Safari.

Mozilla wydała Focus, aplikację do blokowania reklam na iOS – ale nie będzie działać z Firefoksem

Mimo to blokowanie reklam w głównym nurcie właśnie dostało strzał w ramię. W oświadczeniu towarzyszącym wydaniu Denelle Dixon-Thayer, dyrektor ds. prawnych i biznesowych w Mozilli, powiedział, że firma „wierzy, że programy blokujące treści muszą być przejrzyste wobec wydawców i innych dostawców treści na temat tworzenia i utrzymywania list , zamiast umieszczać określone treści w stałej kasie”.

Zobacz powiązane Google AMP jest rywalem dla Apple News, Facebook Instant i blokerów reklam Nie obwiniaj Apple za blokowanie reklam; obwiniaj reklamodawców Google uderza blokerów reklam w YouTube reklamami, których nie można pominąć

Wydaje się, że to przesunięcie w AdBlock Plus.

Eyeo, firma stojąca za AdBlock Plus, znalazła się pod ciężkim ostrzałem za wykorzystanie tej białej listy jako modelu biznesowego, a jeden wybitny bloger oskarżył AdBlock Plus o rozwój „mafijnej sieci reklamowej”.

Centrum

Mozilla opublikowała aplikację ze względu na większą kontrolę użytkownika. Nick Nguyen, wiceprezes ds. produktów Firefox, powiedział, że Focus by Firefox „daje użytkownikom kontrolę nad ich prywatnością” i „może również zwiększyć wydajność i zmniejszyć zużycie danych mobilnych poprzez blokowanie czcionek internetowych”.

Chociaż Focus może być forsowany pod względem korzyści dla użytkownika, może mieć duże reperkusje dla publikacji cyfrowych – branży, która obecnie stoi w obliczu kryzysu tożsamości (lub przynajmniej monetarnego) w wyniku wzrostu popularności oprogramowania blokującego reklamy.

W swoim oświadczeniu Dixon-Thayer zasugerowała, że ​​Mozilla chce, aby aplikacja zachęcała do dyskusji na temat przyszłości publikacji cyfrowych. „Chcemy, aby ten produkt zachęcał do dyskusji o użytkownikach i dostawcach treści, zamiast zarabiać na nieufności użytkowników i wyciągać wartość z ekosystemu internetowego. Focus by Firefox jest bezpłatny dla użytkowników i nie zarabiamy na nim w inny sposób”.

Dyskusja będzie z pewnością potrzebna, bo choć firma twierdzi, że nie zarabia na nieufności użytkowników, sukces aplikacji umieściłby Mozillę w pozycji przewagi nad producentami treści.