Jak włączyć lub wyłączyć napisy w YouTube?

Jeśli korzystasz z internetowej wersji YouTube na swoim komputerze, możesz łatwo włączać i wyłączać napisy. Pozwala także dostosować styl czcionki do własnych upodobań i zobaczyć transkrypcję, kiedy tylko chcesz. Zobaczmy, jak to wszystko zrobić.

Włączanie i wyłączanie napisów kodowanych

Oto wszystko, co musisz zrobić, aby włączyć lub wyłączyć napisy w witrynie YouTube:

 1. Otwórz film z YouTube, dla którego chcesz ustawić napisy, i najedź na niego, aby zobaczyć opcje wideo. Są one zawsze widoczne, gdy wideo jest wstrzymane.

 2. Możesz włączyć lub wyłączyć napisy, klikając drugi przycisk w prawym dolnym rogu filmu – jest to prostokątny z napisem „CC” w środku. Ponadto opcja jest podkreślona na czerwono, gdy jest włączona, więc nie możesz jej przegapić.

Dodatkowe ustawienia napisów

Czy wiesz, że możesz łatwo uzyskać dostęp do dodatkowych ustawień napisów, nawet podczas odtwarzania filmu? Aby to zrobić:

 1. Kliknij przycisk koła zębatego, trzeci w prawym dolnym rogu filmu.

 2. Wybierz „Napisy/CC (1)”.

  Uwaga: liczba w nawiasie natychmiast pokazuje, ile napisów jest dostępnych dla danego filmu. Jeśli zobaczysz „(1)”, prawdopodobnie oznacza to, że są tylko napisy generowane automatycznie.

 3. Po wybraniu tej opcji YouTube pokaże Ci, które napisy są dostępne. Pozwala także wyłączyć napisy kodowane, a także włączyć automatycznie generowane napisy przetłumaczone za pomocą Tłumacza Google. Gdy wybierzesz tę drugą opcję, będziesz mógł również wybrać żądany język. Na koniec możesz zmienić styl napisów, klikając przycisk "Opcje".

Podmenu „Opcje” umożliwia zmianę następujących opcji:

 1. „Rodzina czcionek” zmienia czcionkę napisów. Zamiast nazw czcionek zobaczysz tylko style czcionek. Tutaj możesz wybierać między innymi czcionkami szeryfowymi, bezszeryfowymi i kursywnymi.
 2. „Kolor czcionki” zmienia kolor liter. Oprócz domyślnej bieli możesz wybierać między czerwonym, zielonym, niebieskim, cyjan, magenta, żółtym i czarnym. Te same opcje są dostępne dla wszystkich pozostałych ustawień kolorów.
 3. „Rozmiar czcionki” zmienia rozmiar liter. Najmniejszy możliwy rozmiar to 50% domyślnego rozmiaru, a największy to 400%. Możesz także zwiększać i zmniejszać rozmiar czcionki, naciskając klawisze + i –.
 4. „Kolor tła” określa kolor obszaru otaczającego litery.
 5. „Nieprzezroczystość tła” określa nieprzezroczystość tego samego obszaru. Możesz również usunąć tło, ustawiając krycie na 0%.
 6. „Kolor okna” ustawia kolor prostokątnego obszaru, który jest największym dozwolonym obszarem, jaki mogą zajmować litery na raz.
 7. „Krycie okna” określa krycie tego samego obszaru. Jest domyślnie wyłączony, dlatego mogłeś o tym nie słyszeć.
 8. Opcja „Styl krawędzi postaci” pozwala wybrać dodatkowe opcje stylu dla napisów. Możesz wybierać między „Cień”, „Podniesiony”, „Przygnębiony” i „Kontur”. Opcje Podniesiony i Wciśnięty dodają cienie odpowiednio na dole i na górze liter.
 9. „Nieprzezroczystość czcionki” mierzy widoczność liter.
 10. Opcja „Resetuj” natychmiast ustawia wszystkie te ustawienia na domyślne.

Dla każdej z tych opcji możesz także włączyć opcję „Zastąpienie wideo” w prawym dolnym rogu odpowiednich ekranów. Spowoduje to ustawienie ustawień na te sugerowane przez przesyłającego wideo (jeśli istnieją).

Inne ustawienia

 1. Suwak „Autoodtwarzanie” umożliwia przełączanie tej opcji. Jeśli jest włączony, automatycznie odtwarza następny zalecany film.

  Uwaga: możesz zobaczyć następny film w prawym górnym rogu, a także tam przełączyć tę opcję.

 2. Możesz także zmienić „Prędkość odtwarzania”, aby spowolnić filmy lub szybciej je przeskakiwać. Domyślne wartości wahają się od 0,25 do 2, ale możesz także ustawić niestandardową prędkość, wybierając opcję "Niestandardowa" w prawym górnym rogu tego okna podmenu.

 3. Ustawienie „Jakość” pomaga wybrać rozdzielczość wideo. Wyższe rozdzielczości wyglądają lepiej i oferują większą liczbę klatek na sekundę, ale wymagają mocniejszego sprzętu.

Otwieranie transkrypcji

W przypadku każdego klipu, który ma napisy, bez względu na to, czy są one generowane automatycznie, czy przez kogoś, możesz uzyskać dostęp do transkrypcji z czasami napisów. Aby włączyć tę funkcję, kliknij trzy kropki znajdujące się obok opcji Zapisz i wybierz „Otwórz transkrypcję”.

Transkrypcja otworzy się w prawym górnym rogu lub pod filmem, w zależności od bieżącego rozmiaru okna przeglądarki. Zawiera również dodatkowe opcje, do których można uzyskać dostęp, klikając przycisk z trzema pionowymi kropkami. Zwykle jednak pozwala to tylko na przełączanie znaczników czasu.

Włączanie domyślnych napisów

Jeśli chcesz się upewnić, że YouTube zawsze włącza napisy:

 1. Przejdź do ustawień konta. Aby je zlokalizować, kliknij ikonę profilu w prawym górnym rogu ekranu. Znajduje się w opcji „Ustawienia” lub przycisku koła zębatego.

 2. W menu Ustawienia przejdź z zakładki „Konto” do zakładki „Odtwarzanie i wydajność”.

 3. W sekcji „Napisy” dostępne są dwie opcje. Pierwszy zawsze włącza napisy, jeśli są one wykonane przez użytkownika YouTube, podczas gdy drugi włącza również napisy generowane automatycznie.

Ciesz się występem

YouTube oferuje imponujący zakres ustawień napisów kodowanych, które są stale ulepszane. Sprawiają, że filmy są znacznie łatwiejsze do naśladowania, jeśli masz problemy ze słuchem. Ale mają o wiele więcej zastosowań i mogą pomóc każdemu nadążyć za niezrozumiałym filmem.

Jeśli chcesz stylizować swoje napisy, YouTube Cię obejmuje. Które ustawienia napisów wolisz zmieniać podczas oglądania filmów w YouTube? Jeśli lubisz oglądać filmy w języku, którego nie znasz, jak pomocne są dla Ciebie napisy? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej.