5 sposobów, aby stać się nadczłowiekiem

Opanowaliśmy posługiwanie się narzędziami i nauczyliśmy się chodzić w pozycji wyprostowanej, ale od tego czasu my, ludzie, nie zrobiliśmy wiele, aby rozwinąć naszą stronę fizyczną. Nie wyrosliśmy na gatunek o wielkich rozmiarach, nie wyrosły nam skrzela, ani nawet nie udało nam się biec do autobusu, nie będąc zredukowanym do czerwonego, plującego bałaganu. Modernizacja naszych świszczących ciał jest już spóźniona, a dzięki naszemu prawdziwemu atrybutowi gwiazdy – mocy mózgu – ten czas nadszedł.

5 sposobów, aby stać się nadczłowiekiem Zobacz powiązane Zamknij się, nogi: Walka z Parkinsonem za pomocą jazdy na rowerze i robotyki 12 mitów naukowych, które po prostu nie znikną

Nadludzkie zdolności wkrótce pojawią się w twoim ciele, ponieważ technologie Bionic będą majstrowane i udoskonalane w laboratoriach, które są gotowe do wzmocnienia naszych maścistych, organicznych jaźni. Nie oczekuj jeszcze pełnej asymilacji humanoidalnej, ale istnieje kilka ekscytujących przełomów, które mogą przekształcić nasze ciała, jakie znamy dzisiaj.

1. Nadludzka siła

Jeśli chodzi o siłę, w królestwie zwierząt ludzie siedzą dość nisko na drzewie. Gdyby nasze mięśnie pasowały do ​​mocy naszego mózgu, śmialibyśmy się z tego nieotwartego słoika majonezu; wszyscy chcemy super siły. Na szczęście dzięki cudowi technologii nie będziemy musieli zawstydzać się na siłowni, aby ją zdobyć.

W dzisiejszym świecie są ludzie, którzy są w stanie podnieść przedmioty kruszące się z kręgosłupem równie łatwo, jak ołówek. Ale nie przeszli jakiegoś wypadku z promieniowaniem gamma, aby osiągnąć ten wyczyn – wszystko sprowadza się do egzoszkieletu.

Są to zasilane „ramki” noszone na ciele, które wykorzystują silniki i serwa, aby odciążyć mięśnie od intensywnych zadań. Koreański producent Daewoo opracował egzoszkielet dla stoczniowców, który umożliwia bezproblemowe podnoszenie 27-kilogramowych kawałków metalu. Wciąż dopiero na etapie prototypu, jego twórcy pracują nad tym, aby skafander był w stanie podnosić przedmioty do 100 kg.

Wojsko jest wielkim zwolennikiem i twórcą egzoszkieletów. Zademonstrował swoje pomysły dla przyszłych żołnierzy, a najnowsze projekty wyglądają elegancko, lekko i imponująco. Kombinezon Tactical Assault Light Operator Suit (TALOS) jest wprowadzany przez Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych, aby jego żołnierze mogli nosić plecaki, zapasy i broń znacznie cięższą niż zwykłe ciała. Nazywany jest kombinezonem „Iron Man”, ponieważ jego pełna obudowa zapewnia kuloodporną ochronę, lepsze słyszenie i 360-stopniowe widzenie.

Agencja Obronnych Zaawansowanych Projektów Badawczych (DARPA) stworzyła lekkiego „robota do noszenia”, aby zwiększyć siłę mięśni nóg i stawów. Projekt Warrior Web wywodzi się prosto z mózgów naukowców z Uniwersytetu Harvarda i łączy silniki i sprężyny w miękkie legginsy, które usprawniają pracę wykonywaną przez nogi. Dzięki niemu przenoszenie ciężaru staje się bardziej znośne, a jego hydrauliczne wspomaganie przy każdym ruchu nóg umożliwia użytkownikom pokonywanie większych odległości bez zmęczenia.

Prywatna firma Ekso Bionics, która użyczała swojej wiedzy programowi TALOS, produkuje egzoszkielety dla cywilów i pomaga osobom niepełnosprawnym lub sparaliżowanym w powrocie do chodzenia. Zasilany bateryjnie „ochraniacz ciała” napędza nogi i dźwiga ciężar osoby do rehabilitacji, co samo w sobie jest dość nadludzkie.

2. Nadludzki wzrok

8891141288_4921f85cf4_k

Zdjęcie: Chad Cooper

Nasze oczy są cudowne, ale nie są pozbawione słabości. Na początek degenerują się, a po drugie nie widzimy zbyt dobrze po ciemku, bez względu na to, ile marchewek spożyliśmy przez lata. Jednak ulepszenia oczu są jednym z najbardziej ekscytujących obszarów postępów Bionic, z licznymi laboratoriami, uniwersytetami i prywatnymi firmami pracującymi nad soczewkami kontaktowymi, które oferują użytkownikowi wszystko, od widzenia teleskopowego po wbudowany ekran komputera.

Szwajcarscy naukowcy z École Polytechnique Fédérale de Lausanne opracowali cienką soczewkę, która ma zdolność powiększania i pomniejszania przy najmniejszym mrugnięciu. Zlecone przez DARPA do sprawowania nadzoru nad żołnierzami służą również chorym na zwyrodnienie plamki żółtej – stan, w którym, głównie na skutek podeszłego wieku, zanika widzenie centralne. Obecnie obiektywy są w stanie powiększać obiekty 2,8 raza, ale technologia stale się poprawia, więc pewnego dnia możemy skończyć z możliwością powiększania obiektów oddalonych o wiele mil.

Dzięki przełomowi w technologii opartej na grafenie w soczewkach kontaktowych, która może wykrywać całe spektrum światła podczerwonego, widzenie w nocy również ma stać się rzeczywistością. Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Michigan, którzy byli pionierami w wykorzystaniu nanomateriału. Grafen nie jest świetny w pochłanianiu światła, ale naukowcy opracowali sposób wykrywania sygnałów świetlnych za pomocą dwóch warstw grafenu z izolacyjną warstwą dielektryczną pomiędzy nimi. Kiedy fotony uderzają w górną warstwę, działają przez przewodzący dielektryk, tworząc ładunek elektryczny, który zwiększa liczbę przechwyconych fotonów. Jeśli to zadziała, ta technologia oznacza, że ​​nasz wzrok już nigdy nie będzie utrudniony w ciemności, co będzie miało konsekwencje dla żołnierzy, którzy mogliby dostrzec ukrytych w cieniu wrogów lub użytkowników dróg, którzy byliby w stanie dostrzec niebezpieczeństwa w nocy.

Mniej prawdopodobne jest, że w następnym filmie Marvela stanie się supermocarstwem, ale mimo wszystko ważna jest soczewka kontaktowa od Google X, która może ostrzegać diabetyków o niskim poziomie glukozy. Tajne laboratorium odsłoniło soczewkę, która monitoruje poziom glukozy we łzach użytkownika i uruchamia miniaturową, wbudowaną lampkę LED, aby ostrzec, jeśli poziom glukozy stanie się niebezpiecznie niski.