Jak odinstalować Creative Cloud na komputerze Mac

Po zarejestrowaniu się w usłudze Adobe Creative Cloud instaluje ona Aplikacja Creative Cloud. Ta aplikacja działa jako centralne centrum, za pośrednictwem którego można instalować aplikacje Creative Cloud, takie jak Photoshop, Illustrator i Premiere, zarządzać licencjami subskrypcyjnymi i uzyskiwać dostęp do powiązanych usług Adobe, takich jak Adobe Stock i Behance.

Jeśli masz problemy z aplikacją Creative Cloud lub zezwolono na wygaśnięcie subskrypcji Creative Cloud i nie planujesz jej odnawiania, może być konieczne odinstalowanie usługi Creative Cloud na komputerze Mac. Poniżej opisano, jak odinstalować aplikację Creative Cloud i poszczególne aplikacje Creative Cloud w systemie macOS.

Jak odinstalować Creative Cloud na komputerze Mac

Odinstaluj aplikację Creative Cloud

Na pulpicie Mac upewnij się, że Finder jest aktywną aplikacją i wybierz Idź > Narzędzia z paska menu u góry ekranu.

narzędzia Mac idą

Spowoduje to uruchomienie nowego okna Findera i wyświetlenie folderu Narzędzia. Możesz też nawigować w Finderze bezpośrednio do Macintosh HDAplikacjeNarzędziaInstalatory Adobe. W folderze Narzędzia otwórz folder o nazwie Instalatory Adobe.

instalatory Adobe Mac

Liczba elementów w tym folderze będzie zależeć od używanej wersji Creative Cloud i liczby zainstalowanych aplikacji Creative Cloud. Aby odinstalować aplikację Creative Cloud, znajdź i uruchom Odinstaluj Adobe Creative Cloud i wprowadź hasło administratora, gdy zostaniesz o to poproszony.

Odinstaluj aplikację Creative Cloud

Wybierać Odinstaluj z okna potwierdzenia:

Odinstaluj przycisk Creative Cloud

Rozpocznie się wtedy proces odinstalowywania Creative Cloud, a pasek postępu będzie wskazywał jego stan.

Odinstalowywanie paska postępu Creative Cloud

Po odinstalowaniu usługi Creative Cloud kliknij Blisko skończyć.

Odinstalowano chmurę twórczą

I to wszystko! Jeśli odinstalowałeś Creative Cloud, ponieważ rezygnujesz z usługi, wszystko gotowe. Jeśli odinstalowałeś go w celu rozwiązywania problemów, zalecam najpierw ponowne uruchomienie komputera Mac, a następnie użycie instalatora Creative Cloud, aby ponownie zainstalować czystą kopię.

Odinstaluj dołączone aplikacje Creative Cloud

Jeśli chcesz nie odinstalować samej usługi Creative Cloud, ale odinstaluj aplikację w nim (jak Photoshop), to zamiast tego zrobisz to z poziomu ikony paska menu Creative Cloud, która wygląda tak:

Ikona paska menu Creative Cloud

Kliknij ikonę Creative Cloud na pasku menu, przejdź do Aplikacje i znajdź zainstalowaną aplikację na liście Moje aplikacje i usługi. Kliknij małą strzałkę skierowaną w dół po prawej stronie otwarty przycisk i wybierz Odinstaluj z menu.

Odinstalowywanie programu Photoshop w Creative Cloud

Wskaźnik postępu pojawi się pod tą samą ikoną Creative Cloud podczas odinstalowywania aplikacji, zarówno u góry, jak i obok nazwy aplikacji:

Odinstalowywanie programu Photoshop Progress

Będziesz musiał powtórzyć ten proces dla każdej aplikacji, którą chcesz odinstalować, a później możesz ponownie zainstalować aplikacje, wracając do tego menu i klikając odpowiednią zainstalować przycisk.

Opcjonalnie: użyj narzędzia Creative Cloud Cleaner

Powyższe kroki, aby usunąć Creative Cloud lub pojedynczą aplikację, powinny działać w większości przypadków, ale jeśli nadal masz problemy z usługą lub konkretną aplikacją, możesz wypróbować Narzędzie Adobe CC Cleaner, bezpłatne narzędzie firmy Adobe, które może „dokładniej usuwać rekordy instalacji aplikacji Creative Cloud lub Creative Suite, które mogły ulec uszkodzeniu lub mogą powodować problemy z nową instalacją”.

Po prostu przejdź do strony internetowej narzędzia, aby znaleźć łącza do pobierania i kroki rozwiązywania problemów zarówno dla systemu macOS, jak i Windows.