Dlaczego zwycięstwo H3H3 w YouTube może być ważnym punktem zwrotnym dla witryny?

Ethan i Hila Klein, małżeństwo stojące za niezwykle popularnym kanałem h3h3Productions na YouTube, zwyciężyło w prawnej batalii o zachowanie YouTube, które groziło ich bankructwem. W orzeczeniu, które ma ogromne konsekwencje dla sposobu działania YouTuberów, sędzia Katherine B Forrest potwierdziła, że ​​film z reakcjami przesłany przez duet – który podzielił się swoją odpowiedzią na film innego YouTubera Matta Hosseinzadeha – nie stanowił naruszenia praw autorskich.

Zobacz powiązane Dlaczego bańka YouTuber zaraz pęknie Musimy porozmawiać o zamiłowaniu YouTube do okropnych wyczynów kaskaderskich YouTube: gdzie możesz eksperymentować na ludziach, ile chcesz

Kleinowie są znani ze swoich filmów z reakcjami, w których para wyśmiewa treści innych YouTuberów, od wątpliwych filmów z żartami po pseudo-społeczne eksperymenty. Takie filmy, jak ten wyśmiewający Hosseinzadeha, często zawierają krótkie fragmenty filmów innych użytkowników, po których następują sekcje i komentarze. Hosseinzadeh, nie będąc pod wrażeniem pogardliwej relacji, w 2016 r. złożył pozew przeciwko Kleins, oskarżając ich o naruszenie praw autorskich i zniesławienie.

Późniejsza batalia prawna, która groziła bankructwem pary, została dotowana przez twórcę YouTube, Philipa DeFranco, który zebrał ponad 170 000 USD (132 000 GBP), aby pomóc w pokryciu kosztów prawnych. Ten ostatni ostrzegł: „Jeśli zostaną zastraszeni i pozbawieni funduszy z powodu tego absurdalnego pozwu i/lub przegrają tę sprawę, może to stanowić straszny precedens dla innych twórców”.

W zwycięskim orzeczeniu sędzia Forrest orzekł, że wykorzystanie przez Kleinów klipów Hosseinzadeha stanowi dozwolony użytek: „Każda recenzja wideo Kleina nie pozostawia wątpliwości, że stanowi krytyczny komentarz do wideo Hossa; nie ma również wątpliwości, że wideo Kleina zdecydowanie nie jest rynkowym substytutem wideo Hossa. Z tych i innych powodów wymienionych poniżej wykorzystanie przez oskarżonych klipów z filmu Hossa stanowi dozwolony użytek z prawnego punktu widzenia” – oświadczyła.

Orzeczenie ustanawia ważny precedens dla YouTuberów, którzy zapożyczają lub nawiązują do treści innych osób. Forrest jednak chciał podkreślić, że nie była to ogólna reguła dotycząca filmów z reakcjami; w takich treściach są niuanse, które często wykraczają poza sferę naruszeń praw autorskich. Niektóre filmy, jak podkreśliła, łączyły komentarz z klipami, podczas gdy inne były „bardziej podobne do sesji grupowego oglądania bez komentarza”. „Trybunał”, podsumowała, „nie orzeka tutaj, że wszystkie „filmy wideo z reakcjami” stanowią dozwolony użytek”.

W międzyczasie Forrest wyrzucił również pozew o zniesławienie, który Hosseinzadeh próbował narzucić Kleins, oskarżając duet o zniesławienie go w filmie na YouTube o tym procesie. „Oczywiste jest, że komentarze pozwanych dotyczące pozwu są albo opiniami niepodlegającymi zaskarżeniu, albo są zasadniczo prawdziwe z prawnego punktu widzenia” – brzmiało oświadczenie Forresta.

Orzeczenie to triumf nie tylko dla zespołu h3h3, ale także dla dozwolonego użytku na stronie do udostępniania wideo, dając do zrozumienia tysiącom potencjalnych naruszycieli. Ethan Klein napisał na Twitterze, że decyzja była „ogromnym zwycięstwem na rzecz dozwolonego użytku na YouTube”.

Para przesłała również ponownie film, od którego wszystko się zaczęło, wraz z przesłaniem: „Proszę ciesz się naszą kreatywną własnością, parodią Bold Guy MattLossZone 🙂 To jest film, za który zostaliśmy pozwani, proszę, ciesz się tym ponownym przesłaniem”. Radość była namacalna – i szczerze zasłużona.

Przełomowe orzeczenie można przeczytać w całości tutaj.