Recenzja Sony Vegas Pro 9

661 £ Cena podczas recenzji

Adobe Premiere Pro i Apple Final Cut Pro dominują na rynku entuzjastów produkcji wideo, ale Sony Vegas Pro jest wiarygodną alternatywą. Rozpoczął życie jako aplikacja tylko audio i wyrósł na ezoteryczny edytor wideo z pewnymi dziwactwami, ale także z kilkoma wyjątkowymi zaletami. Dziś dobrze radzi sobie z bardziej ugruntowaną konkurencją.

Recenzja Sony Vegas Pro 9

Edycja audio pozostaje atrakcją. Głośność jest regulowana, a efekty dźwiękowe są stosowane w trzech miejscach: na klip, na ścieżkę i na wyjściu głównym. Możliwe jest również zastosowanie niezależnych obwiedni głośności do ścieżek oraz zanikanie i wyciszanie klipów. To może wydawać się przesadą, ale w rzeczywistości jest niezwykle wyzwalające, umożliwiając użytkownikowi rozwiązywanie problemów u źródła.

Nowością w tej wersji jest widok konsoli miksowania, który prezentuje parametry ścieżki dźwiękowej w sposób, który będzie bardziej znajomy dla muzyków. Adobe i Apple oferują oddzielne aplikacje do edycji audio do użytku z ich edytorami wideo, ale Vegas Pro nie ma takiej potrzeby.

Kolejną mocną stroną Vegas Pro jest usprawniony interfejs. Oś czasu jest niezwykle szybka w nawigacji, a kluczowe funkcje są racjonalizowane za pomocą małego zestawu kliknięć myszą i poleceń klawiaturowych. Ponieważ odpowiedź na dane wejściowe użytkownika ma priorytet, okno podglądu i miniatury na osi czasu są odświeżane bez opóźnień.

Jednak monitor podglądu nie zawsze reaguje tak szybko. Podobnie jak w przypadku każdego oprogramowania do edycji, Vegas Pro ma swoją pracę wyłączoną z obsługą rozdzielczości HD i wymagających kodeków wideo, takich jak AVC. Obsługuje teraz 64-bitową Vista i jest to rozsądna opcja dla każdego, kto planuje manipulować wieloma strumieniami HD. Ograniczenia pamięci RAM 32-bitowego systemu Windows oznaczały, że w oprogramowaniu zabrakło pamięci, gdy próbowaliśmy renderować bardzo złożone osie czasu zawierające wiele klipów AVCHD, obrazy w wysokiej rozdzielczości i wiele efektów.

Różne inne poprawki mają na celu poprawę wydajności podglądu, takie jak opcja umożliwiająca oprogramowaniu automatyczne dostosowanie jakości podglądu w celu nadania priorytetu płynnemu odtwarzaniu. To sprytny pomysł, ale stwierdziliśmy, że częste zmiany jakości były nie mniej rozpraszające niż porzucane klatki, których ma uniknąć. Lepszym rozwiązaniem dla materiału AVCHD jest przekonwertowanie go do mniej wymagającego formatu, takiego jak MPEG-2, ale narzędzie do konwersji wsadowej nie jest dołączone. Wtyczka Production Assistant służy do tego celu wraz z różnymi innymi przydatnymi sztuczkami, ale za 125 GBP plus VAT nie jest tania.

Dostępna jest duża pomoc nowych funkcji kreatywnych. Glint, Rays i Starburst to wyrafinowane efekty świetlne, które sprawdzają się zarówno w subtelnych, jak i bardziej przyciągających wzrok rolach – sprawdź przykłady na //tinyurl.com/vegasfx. Defocus emuluje nieostrość obiektywu i obejmuje możliwość rozjaśniania jasnych części i dostosowywania kształtu wirtualnych listków przysłony. Efekt Fill Light podnosi jasność cieni, ukazując ukryte szczegóły.

Do tego dochodzi Soft Contrast, który łączy wyrafinowaną manipulację kontrastem z rozproszeniem, odcieniami kolorów, winietą i miękkimi narożnikami, aby uzyskać doskonałe efekty emulacji filmu. Nie może się równać z dramatycznymi wynikami wtyczki Magic Bullet Movie Looks HD, która była dołączona do poprzednich wersji Vegas Pro. Odrzuca jednak ograniczenia Movie Looks do wstępnie zdefiniowanych szablonów, z pełną kontrolą nad ustawieniami.

Większość pozostałych nowych funkcji obejmuje ulepszenia zgodności i przepływu pracy. Vegas Pro obsługuje teraz rozdzielczości wideo do 4096 x 4096, obrazy gigapikselowe i natywną edycję materiałów XDCAM EX i RED. Zaktualizowane szablony eksportu YouTube wykorzystują niedawną zmianę witryny na 720p HD. Towarzysząca aplikacja DVD Architect pozostaje niezmieniona, ale jest to sprawiedliwe, biorąc pod uwagę, że użytkownicy Vegas Pro 8 niedawno otrzymali bezpłatną aktualizację do DVD Architect 5. Pozostaje doskonałym narzędziem do tworzenia zarówno płyt DVD, jak i Blu-ray.

Detale

Podkategoria oprogramowania Oprogramowanie do edycji wideo

Obsługa systemu operacyjnego

Obsługiwany system operacyjny Windows Vista? tak
Obsługiwany system operacyjny Windows XP? tak