Jak skonfigurować Cisco VPN

Cisco to jedna z najbardziej rozpoznawalnych nazw w sieci. Jest to nazwa większości routerów korporacyjnych, dużej części routerów szkieletowych Internetu, zapór ogniowych, przełączników i sprzętu sieciowego. Dostarcza również aplikacje dla użytkowników końcowych, takie jak Cisco AnyConnect, które są używane w wielu szkołach wyższych i uniwersytetach, a także w przedsiębiorstwach na całym świecie. Ten samouczek przeprowadzi Cię przez proces konfigurowania Cisco AnyConnect VPN.

Jak skonfigurować Cisco VPN

VPN jest niezbędnym narzędziem do ochrony ruchu sieciowego przed inwigilacją. Niezależnie od tego, czy jest to sponsorowany przez państwo, dostawca usług internetowych, czy haker, szyfrowanie ruchu trzyma go z dala od wścibskich oczu. Nawet jeśli nie masz nic do ukrycia, zabezpieczanie ruchu internetowego jest fundamentalną częścią bezpieczeństwa komputera. Niektóre placówki edukacyjne nalegają na to, a większość firm, które umożliwiają zdalny dostęp do danych lub aplikacji, również.

Cisco AnyConnect obejmuje klienta instalowanego na urządzeniach oraz urządzenie sieciowe lub Adaptive Security Appliance (ASA). Cisco ASA to pojedyncze urządzenie, które zawiera zaporę ogniową, program antywirusowy, filtr antyspamowy, serwer VPN, urządzenie z certyfikatem SSL i więcej funkcji przykręcanych. Tam, gdzie kiedyś używalibyśmy oddzielnej zapory sprzętowej, serwera VPN i rozwiązania antywirusowego, wszystko można zamknąć w jednym urządzeniu. To zgrabny sposób na zabezpieczenie Twojej firmy. To jedno urządzenie zabezpiecza wszystkie rozwiązania, to jeden z powodów, dla których ASA jest tak popularna.

Oferta limitowana: 3 miesiące ZA DARMO! Zdobądź ExpressVPN. Bezpieczny i przyjazny dla przesyłania strumieniowego.

30 dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy

Konfiguracja Cisco AnyConnect VPN

Konfiguracja Cisco AnyConnect VPN jest podobna do konfiguracji dowolnego klienta VPN. Podejście zależy od urządzenia, na którym go instalujesz, ale po zainstalowaniu konfiguracja jest bardzo prosta. Możesz pobrać Cisco AnyConnect VPN bezpośrednio z Cisco, ale jeśli używasz go do łączenia się ze swoją uczelnią lub pracodawcą, powinni podać link. Powinieneś użyć tego linku, ponieważ może zawierać plik konfiguracyjny niezbędny do szybkiego połączenia.

Aby móc połączyć się z VPN za pomocą Cisco AnyConnect, będziesz potrzebować loginu. Jeśli łączysz się z siecią uczelni lub firmy, Twój zespół wsparcia HR lub IT powinien Ci je w pewnym momencie wysłać. Bez nich nie będziesz mógł się połączyć.

Oferta limitowana: 3 miesiące ZA DARMO! Zdobądź ExpressVPN. Bezpieczny i przyjazny dla przesyłania strumieniowego.

30 dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy

W przeciwnym razie:

  1. Pobierz klienta Cisco AnyConnect VPN.
  2. Zainstaluj klienta na swoim urządzeniu za pomocą pliku InstallAnyConnect.exe.
  3. Postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora konfiguracji i po zakończeniu wybierz OK.
  4. Zezwól instalacji na uwierzytelnienie, jeśli zażąda tego, a po zakończeniu wybierz opcję Zakończ.

Instalator może nie zawierać żadnych konkretnych kroków konfiguracji w zależności od tego, skąd uzyskano dostęp do pliku downloadera. Powyższy przykład używa pliku wykonywalnego systemu Windows. Android, Mac OS i inne systemy operacyjne będą używać czegoś innego.

Konfigurowanie Cisco AnyConnect VPN na Chromebooku lub urządzeniu z Androidem

Innym przykładem może być instalacja Cisco AnyConnect VPN na Chromebooku. Wspominam o tym konkretnie, ponieważ nie korzysta ze standardowej instalacji aplikacji. Chociaż Cisco ma kompatybilną aplikację na Androida, nie działa ona tak dobrze, jak powinna, dlatego firma zaleca zamiast tego używanie rozszerzenia Chrome. Pamiętaj tylko, że jeśli to zrobisz, tylko ruch Chrome zostanie zaszyfrowany. Cały inny ruch nie będzie korzystał z VPN.

Oferta limitowana: 3 miesiące ZA DARMO! Zdobądź ExpressVPN. Bezpieczny i przyjazny dla przesyłania strumieniowego.

30 dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy

  1. Pobierz rozszerzenie Cisco AnyConnect do Chrome stąd.
  2. Wybierz Dodaj do Chrome i zezwól na dostęp do wszystkiego, o co poprosi.
  3. Wybierz Uruchom aplikację, aby ją skonfigurować.
  4. Wybierz Dodaj nowe połączenie i wprowadź dane logowania VPN.

Po uwierzytelnieniu rozszerzenia możesz skonfigurować nowe połączenie, zapisać je i używać go za każdym razem, gdy chcesz się połączyć.

Podłączanie Cisco AnyConnect VPN

Po zainstalowaniu możesz połączyć Cisco AnyConnect VPN w dowolnym momencie, o ile masz dane logowania dostarczone przez uczelnię lub pracodawcę. Otwórz aplikację, wprowadź sieć, z którą chcesz się połączyć, wprowadź dane logowania, naciśnij Połącz i w ciągu kilku sekund powinno pojawić się okno połączenia.

Niektóre sieci wymagają uwierzytelniania dwuskładnikowego. Jeśli jesteś jednym z nich, zdobądź kod i wprowadź go w nowym oknie 2FA. Hit Kontynuuj, a VPN się połączy. Na urządzeniu powinien pojawić się stan informujący o połączeniu z usługą Cisco AnyConnect.

Aby się rozłączyć, wybierz powiadomienie systemu Windows lub otwórz aplikację Cisco AnyConnect na urządzeniu i wybierz opcję Rozłącz. Daj mu kilka sekund na rozłączenie się z bezpieczną siecią i kilka sekund na zaimplementowanie przez urządzenia domyślnych ustawień sieciowych. Teraz powinieneś móc normalnie korzystać z Internetu poza VPN.

Klient Cisco AnyConnect VPN umożliwia szybkie zabezpieczanie ruchu internetowego między organizacją a klientami zdalnymi. Jest szybki, bezpieczny i doskonale radzi sobie z prostotą dla użytkowników. Nic dziwnego, że jest tak popularny!