Jak powiększyć zdjęcie bez utraty jakości

Nie musisz być profesjonalnym fotografem, aby być niezadowolonym z niektórych wykonanych zdjęć. Czasami obraz jest idealny, ale trzeba go powiększyć, aby wyostrzyć coś lub kogoś, lub po prostu chcesz mieć większy obraz.

Powiększanie często zmniejsza ostrość obrazu, a raz piękny obraz staje się rozmazanym bałaganem. Możesz tego łatwo uniknąć, korzystając z bezpłatnego lub płatnego narzędzia do edycji zdjęć, w zależności od budżetu. Oba rodzaje zostaną omówione w tym artykule, wraz z kilkoma wskazówkami, jak powiększać bez utraty jakości.

Wskazówki dotyczące powiększania bez utraty jakości

Nie będziesz w stanie odtworzyć dokładnego oryginalnego obrazu po jego powiększeniu, ale możesz prawie uniemożliwić dostrzeżenie różnicy.

Niech oryginalny obraz będzie tak duży, jak to możliwe

Możesz to osiągnąć, używając wyższych ustawień dpi i aparatów z większą liczbą megapikseli. Żyjemy w czasach, w których każdy ma dostęp do smartfonów z aparatami o wysokiej rozdzielczości, więc nie powinno być z tym problemu. To znacznie ułatwi ten proces. W porównaniu, już duży obraz będzie wykazywał znacznie mniejszą utratę jakości, nawet jeśli jest znacznie powiększony, podczas gdy mniejsze obrazy wykazują niedoskonałości i rozmycie, gdy tylko zaczniesz powiększać.

Jak uniknąć zniekształcenia obrazu?

Nie należy od razu powiększać obrazu do żądanego rozmiaru. Lepiej powiększać go małymi krokami, aż będziesz zadowolony. W ten sposób od razu zauważysz zniekształcenie i będziesz mógł bezpiecznie się zatrzymać. Duże obrazy mogą zostać powiększone do 200% bez widocznych zniekształceń, przy czym maksymalnym zalecanym powiększeniem jest powiększenie 300%. Wszystko poza tym prawdopodobnie spowoduje poważne zniekształcenia.

Użyj wyostrzania obrazu

Jeśli przesadziłeś z przybliżaniem, możesz naprawić uszkodzenia. Wyostrzanie obrazu może pomóc w przypadku łagodnych problemów z dystorsją. Granica między wyraźnym a zniekształconym obrazem jest bardzo cienka, dlatego należy zachować ostrożność i pamiętać o poprzednich wskazówkach. Możesz użyć wyostrzania, aby nieco poprawić obraz, ale to narzędzie nie może zdziałać cudów.

Darmowe oprogramowanie do powiększania bez utraty jakości

Istnieją również bezpłatne narzędzia do zmiany rozmiaru obrazu. Dodatkowo są proste i łatwe do nauczenia. Często jednak brakuje im zaawansowanych opcji, a wiele z nich zapewnia słabe wyniki. Oto najlepsze opcje.

Irfanview

Irfanview to kompaktowy pakiet do edycji zdjęć dostępny dla systemu operacyjnego Windows, zarówno w wersji 32, jak i 64-bitowej. Niestety nie działa na macOS. W Irfanview należy najpierw zmienić rozmiar obrazu, a następnie go wyostrzyć. IrfanviewusesLaczos3 Interpolation, który oferuje jedne z najlepszych wyników bezstratnego powiększania. Może powiększać obrazy tylko do 600 x 600 pikseli, ale jest bezpłatny, więc nie można narzekać. Eksperci nie będą pod wrażeniem Irfanview, ale powinno wystarczyć zwykłym użytkownikom.

Kordonek

obraz w skali gimp

Możesz myśleć o Gimp jako o darmowej wersji wszechobecnego Photoshopa. Pozwala powiększać zdjęcia bez znacznej utraty jakości, ale nie jest tak dobry jak PhotoShop. Powinieneś także wybrać interpolację Lanczos3 do powiększania, co jest dość prostym procesem. Użytkownicy komputerów Mac i Linux cieszą się, że ten program jest dostępny na te platformy, a także na Windows.

Gimp obsługuje obrazy we wszystkich powszechnie używanych formatach i ma wiele innych funkcji edycji oprócz powiększania. To zdecydowanie dobry wybór, jeśli chodzi o bezpłatną edycję obrazu.

Płatne oprogramowanie do powiększania bez utraty jakości

Jeśli zarabiasz na życie z edycji zdjęć lub robisz to częściej, powinieneś rozważyć zakup programu premium, aby uzyskać najlepsze wyniki.

PhotoShop idealna zmiana rozmiaru

zrzut ekranu z perfekcyjną zmianą rozmiaru

Jest to zarówno samodzielny program, jak i wtyczka PhotoShop. Może powiększyć zdjęcie nawet dziesięciokrotnie, zanim zniekształcenie stanie się zauważalne. Jest to najlepsze narzędzie do powiększania bezstratnej jakości. Dzięki temu i PhotoShop możesz edytować i zmieniać rozmiar swoich obrazów do perfekcji. Dla niektórych osób może to być kosztowne i trudne do nauczenia, ale zdecydowanie warto, jeśli chcesz używać go profesjonalnie. Działa zarówno w systemie Windows, jak i macOS.

Idealny zoom

Masz to. Powiększanie bez utraty jakości oryginalnego obrazu nie jest trudne, jeśli masz odpowiednie narzędzia. Pamiętaj, aby zastosować się do wskazówek z tego artykułu, zanim zaczniesz zmieniać rozmiar zdjęć, bez względu na to, jakiego programu używasz.

Jeśli jesteś profesjonalnym fotografem lub grafikiem, możesz zainwestować trochę pieniędzy, aby uzyskać najlepsze wyniki. Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem, darmowe programy powinny wystarczyć.