Jak anulować płatność Zelle

Jeśli często wysyłasz pieniądze do rodziny lub znajomych, prawdopodobnie słyszałeś o Zelle. To świetna aplikacja, która umożliwia szybki i łatwy transfer do znajomych.

Jak anulować płatność Zelle

Co się jednak stanie, jeśli przypadkowo wyślesz pieniądze niewłaściwej osobie lub wyślesz niewłaściwą kwotę? Na szczęście Zelle umożliwia anulowanie płatności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak anulować płatność w Zelle, jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule omówimy, jak i kiedy można ją anulować, oraz przedstawimy dokładniejsze informacje na temat działania aplikacji.

Jak anulować płatność Zelle

Anulowanie płatności Zelle jest możliwe, ale nie w każdym przypadku. Możesz ją anulować tylko wtedy, gdy odbiorca nie zarejestrował się jeszcze w Zelle. Jeśli nie masz pewności, czy dana osoba się zarejestrowała, możesz sprawdzić w aplikacji lub witrynie swojego banku:

  1. Otwórz aplikację swojego banku lub wejdź na jego stronę i zaloguj się.
  2. Przejdź do zakładki „Aktywność”.
  3. Jeśli dana osoba nie zarejestrowała się jeszcze w Zelle, zobaczysz przycisk „Zatrzymaj płatność”. Dotknij go, a Twoja płatność zostanie anulowana. Jeśli dana osoba się zarejestrowała, nie zobaczysz tej opcji.
  4. Jeśli Twoja płatność dotyczy przyszłej daty, możesz ją anulować w dowolnym momencie, klikając „Anuluj”.

Warto wiedzieć, że Zelle nie pobiera opłaty za anulowanie płatności.

Z drugiej strony anulowanie płatności nie będzie możliwe, jeśli dana osoba jest już zarejestrowana w Zelle. Pamiętaj, że Zelle od razu wysyła pieniądze na konto bankowe odbiorcy. Gdy tylko klikniesz przycisk „Wyślij”, Twoje pieniądze znikną. Dlatego zawsze ważne jest, aby dokładnie sprawdzić szczegóły płatności i dane odbiorcy.

Jeśli zdasz sobie sprawę, że Twoje pieniądze trafiły do ​​niewłaściwej osoby, możesz spróbować się z nią skontaktować i poprosić o zwrot pieniędzy.

Czy te same zasady anulowania mają zastosowanie do Capital One, Wells Fargo, Bank of America itp.?

Zasady anulowania płatności Zelle są zawsze takie same, niezależnie od banku, z którego korzystasz. Jak wcześniej wspomniano, anulowanie płatności jest możliwe tylko wtedy, gdy odbiorca nie zarejestrował się jeszcze w Zelle. Jeśli odbiorca już się zapisał, pieniądze są wysyłane bezpośrednio na jego konto. Zasady anulowania są uniwersalne dla każdego banku współpracującego z Zelle.

Dodatkowe często zadawane pytania

Czy mogę obciążyć płatność Zelle?

Możesz obciążyć płatność Zelle, ale nie we wszystkich okolicznościach. Jak wcześniej wspomniano, jeśli wysłałeś pieniądze do niewłaściwej osoby, możesz anulować płatność, jeśli osoba ta nie zarejestrowała się jeszcze w Zelle, a środki zostaną Ci zwrócone.

Ofiary oszustw i oszustw to zupełnie inna historia. Oto, co się stanie, jeśli podejrzewasz oszustwo lub oszustwo:

Oszustwo

Jeśli ktoś uzyskał dostęp do Twojego konta bez Twojej autoryzacji, dokonał płatności za pomocą Zelle, a Ty nie byłeś w to w żaden sposób zaangażowany, jest to uważane za oszustwo. Jeśli podejrzewasz, że ktoś uzyskał dostęp do Twojego konta, niezwykle ważne jest, aby natychmiast zgłosić to swojemu bankowi. Ponieważ nie autoryzowałeś i nie wiedziałeś o żadnych płatnościach dokonywanych z Twojego konta, generalnie możesz odzyskać swoje pieniądze – w większości przypadków.

Oszustwo

Chociaż mają podobne znaczenie, istnieje różnica między oszustwem a oszustwem. Uznaje się to za oszustwo, jeśli brałeś udział i autoryzowałeś płatność, ale nie otrzymałeś tego, co miałeś otrzymać. Nawet jeśli ktoś oszukał lub namówił Cię do dokonania płatności, jest to również oszustwo. Ponieważ wiedziałeś o płatności i autoryzowałeś ją, prawdopodobnie nie będziesz w stanie odzyskać swoich pieniędzy.

Oszuści często mogą brzmieć bardzo przekonująco. Najlepszym sposobem na obronę przed nimi jest powiedzenie „nie”. Nigdy nie podawaj swojego numeru SSN, danych logowania do konta, numeru prawa jazdy ani żadnych danych osobowych nieznajomym. Jeśli coś ci się nie podoba, zaufaj swojemu instynktowi i nie pozwól, aby oszuści się do ciebie dotarli.

Niezależnie od tego, czy padłeś ofiarą oszustwa, czy też padłeś ofiarą oszustwa, zawsze ważne jest, aby zgłosić to instytucji finansowej. Zanim to zrobisz, powinieneś przygotować szczegóły transakcji, takie jak dane odbiorcy, data i godzina transakcji oraz wszelkie inne dowody, które mogą pomóc Ci odzyskać pieniądze.

Jak mam się chronić podczas korzystania z Zelle?

Niestety, wiele osób online może próbować Cię oszukać, oferując produkt lub usługę, a następnie znikając. Istnieje kilka działań, które możesz podjąć, aby chronić siebie i swoje pieniądze podczas korzystania z Zelle:

• Upewnij się, że wysyłasz pieniądze tylko zaufanym osobom. W ten sposób, jeśli wysłałeś pieniądze do niewłaściwej osoby lub wysłałeś niewłaściwą kwotę, zawsze możesz poprosić ją o jej zwrot.

• Zawsze dokładnie sprawdzaj adres e-mail lub numer telefonu odbiorcy. Jeśli tego nie zrobisz, pieniądze mogą trafić pod niewłaściwy adres i nie ma możliwości ich odzyskania.

• Jeśli jesteś nowy w Zelle, nie wysyłaj dużych kwot pieniędzy, dopóki nie upewnisz się, że wiesz, jak działa aplikacja. Najlepiej, jeśli zaczniesz od mniejszych ilości.

• Zaktualizuj ustawienia zabezpieczeń, dodając uwierzytelnianie wieloskładnikowe, co utrudni intruzom uzyskanie dostępu do Twojego konta.

• Zapisz się na powiadomienia ze swojego banku, ponieważ mogą one ostrzegać Cię o podejrzanej aktywności na Twoim koncie. Jeśli zauważysz jakąkolwiek nieuprawnioną aktywność, natychmiast zareaguj kontaktując się z bankiem.

• Nie udostępniaj nikomu informacji o swoim koncie. Twój bank nigdy nie będzie wymagał od Ciebie przesyłania swoich danych osobowych przez e-mail. Ponadto nie zadzwonią do Ciebie i nie zapytają o numer Twojej karty kredytowej lub inne dane osobowe. Jeśli ktoś potrzebuje tych informacji za pośrednictwem poczty e-mail lub telefonu, prawdopodobnie próbuje uzyskać dostęp do Twojego konta. Zgłoś to w swoim banku za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej lub numeru na odwrocie karty bankowej.

• Ustaw silne hasła do swoich kont. Nigdy nie używaj tych samych haseł do każdej witryny i nie udostępniaj ich nikomu.

• Zachowaj ostrożność podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Jeśli korzystasz z sieci publicznych, nie zalecamy logowania się do aplikacji bankowej, ponieważ hakerzy mogą uzyskać do niej dostęp.

Zawsze zachowaj ostrożność podczas przesyłania pieniędzy

Chociaż Zelle to świetna aplikacja, która pozwala szybko przesyłać pieniądze znajomym lub rodzinie, korzystanie z niej może wiązać się z ryzykiem, jeśli nie będziesz ostrożny. Czasami możesz anulować płatność, jeśli popełniłeś błąd, ale nie zawsze tak jest. Dlatego tak ważne jest, aby wysyłać pieniądze tylko zaufanym osobom i zawsze dokładnie sprawdzać informacje.

Czy zdarzyło Ci się przypadkowo wysłać płatność za pośrednictwem Zelle, aby przekazać pieniądze rodzinie lub znajomym? Powiedz nam w sekcji komentarzy poniżej.