Twój serwer DNS może być niedostępny – co robić

DNS, czyli system nazw domen, odgrywa istotną rolę w funkcjonalności Internetu od 1985 roku. Mówiąc najprościej, DNS to internetowa książka telefoniczna. Kiedy pojawiają się problemy z DNS, łączność z Internetem jest niemożliwa, a wiesz, jak frustrujące może to być, niezależnie od tego, czy chcesz trochę popracować, czy po prostu zrelaksować się online.

Twój serwer DNS może być niedostępny — co robić

Jeden z najczęstszych błędów, które występują tutaj, brzmi: „Twój serwer DNS może być niedostępny”. Ten alert oznacza, że ​​coś jest nie tak z Twoim DNS, więc nie będziesz mógł korzystać z Internetu, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

W tym artykule omówimy niektóre z najczęstszych rozwiązań, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu z DNS.

Uruchom ponownie router

Routery mają tendencję do przegrzewania się i ogólnie powodują problemy, więc w pierwszej kolejności należy sprawdzić router. Zasadniczo możesz po prostu ponownie uruchomić go ręcznie, przytrzymując przycisk zasilania (zakładając, że jest on na routerze). Jednak, aby być bezpiecznym, bardziej efektywne jest odłączenie każdego kabla od routera, odczekanie 10-15 minut i ponowne podłączenie. To powinno dać urządzeniu wystarczająco dużo czasu na ostygnięcie i wznowienie normalnej pracy.

Jeśli to pomoże, prawdopodobnie router się przegrzewa i ten sam błąd może się powtórzyć. Niestety, prawdopodobnie oznacza to, że będziesz musiał kupić nowy router. Sprawdź politykę swojego dostawcy Internetu i skontaktuj się z nim, jeśli to on zainstalował dla Ciebie router. Jeśli kupiłeś własne urządzenie, przejrzyj sieć i znajdź nowe, lepsze urządzenie, które ma środki zapobiegające przegrzaniu.

Zmień przeglądarkę internetową

Jeśli po ponownym uruchomieniu routera problem nadal występuje, może to wynikać z problemów z oprogramowaniem. Najbardziej podstawową rzeczą do wypróbowania jest wypróbowanie nowej przeglądarki. Właśnie dlatego Microsoft Edge nie może zostać odinstalowany z komputera. Jeśli wybrana przez Ciebie przeglądarka uniemożliwia połączenie, nie będziesz w stanie pobrać z niej nowej przeglądarki. Ale nadal możesz mieć możliwość wyszukiwania w Internecie w Microsoft Edge.

Jeśli tak jest w Twoim przypadku, problem jest łatwy do naprawienia. Odinstaluj zwykłą przeglądarkę, pobierz jej najnowszą wersję za pomocą Edge i zainstaluj ją ponownie. Po wykonaniu tej czynności wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli przeglądarka nadal powoduje problemy, być może nadszedł czas, aby rozważyć zmianę przeglądarki.

Wyłącz zaporę sieciową

Zapora systemu Windows działa jak agent TSA. Chroni Cię przed potencjalnymi zagrożeniami, ale czasami oznacza to, że musisz radzić sobie z niewygodnymi założeniami i wieloma opóźnieniami.

Mówiąc mniej metaforycznie, Zapora systemu Windows to potężne narzędzie systemu Windows, które zapewnia ochronę komputera przed zewnętrznymi zagrożeniami (online i offline) złośliwym oprogramowaniem. Czasami może powodować problemy, oznaczając określone, niezłośliwe oprogramowanie jako złośliwe oprogramowanie, co może łatwo doprowadzić do danego problemu z DNS.

W takim przypadku pociągnij w górę Panel sterowania i tymczasowo dezaktywuj zaporę. Jeśli błąd przestał się pojawiać, spróbuj utworzyć wyjątek dla danej witryny/oprogramowania.

Zapora systemu Windows często powoduje podobne problemy, ale można je łatwo rozwiązać, tworząc wyjątki. Zapewni to, że Twój komputer pozostanie bezpieczny przed zagrożeniami, jednocześnie zezwalając na aplikacje i strony internetowe, które uznałeś za nieszkodliwe, przez zaporę.

Opróżnij pamięć podręczną DNS

 1. Otwórz Windows PowerShell lub wiersz polecenia. Menu Start - Wiersz Poleceń
 2. Teraz wpisz ipconfig /flushdns i uderzył Wchodzić. Wiersz polecenia - ipconfig flushdns

Zrestartuj swój komputer

Szereg błędów może spowodować, że serwer DNS będzie wydawał się niedostępny dla karty sieciowej lub karty sieci bezprzewodowej komputera. Ponowne uruchomienie komputera spowoduje wyczyszczenie i zresetowanie różnych plików tymczasowych itp., które mogły zostać uszkodzone.

Wybierz inny serwer DNS

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie zadziałało, czas wybrać inny serwer DNS. Jeśli nie jesteś doświadczonym komputerowo lub technikiem, prawdopodobnie nigdy wcześniej tego nie robiłeś, ale nie masz się czym martwić. Problem i jego rozwiązanie są łatwe do zrozumienia.

Adres serwera DNS danego dostawcy Internetu jest używany automatycznie. Ten serwer może być jednak powolny i łatwy do przeciążenia. To, co musisz zrobić, to zastąpić DNS swojego dostawcy dowolnym wybranym serwerem. Oto jak to zrobić.

Używanie routera do zmiany serwera DNS

Możesz użyć ustawień routera, aby zmienić serwer DNS. Otwórz przeglądarkę i wykonaj następujące czynności:

 1. naciskać Wygraj + R aby otworzyć program Uruchom, wpisz „cmd” i naciśnij Wchodzić. Uruchom - wiersz polecenia
 2. Wchodzić "ipconfig” w wierszu polecenia (cmd) i naciśnij Wchodzić. Wiersz polecenia — ipconfig
 3. Skopiuj liczby pod Brama domyślna do schowka (użyj Ctrl + C Komenda).
 4. Wklej te liczby w pole adresu w przeglądarce i naciśnij Wchodzić.
 5. Użyj odpowiednich informacji dostępowych, aby się zalogować.
 6. Wybierać Internet w menu, a następnie przejdź do Informacje o koncie.
 7. Znaleźć serwer DNS
 8. Wybierać Użyj innych serwerów DNSv4.
 9. Aby użyć serwera DNS Google, napisz 8.8.8.8. oraz 8.8.4.4. w polach obok Preferowany serwer DNSv4 oraz Alternatywny serwer DNSv4.

Używanie narzędzi Windows do zmiany serwera DNS

Aby zmienić serwer DNS na komputerze za pomocą systemu Windows, najpierw musisz uzyskać dostęp do właściwości połączenia sieciowego w Panelu sterowania.

 1. Iść do Panel sterowania > Sieć i Internet > Połączenia sieciowe i znajdź używaną kartę internetową. Korzystanie z systemu Windows
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknij Nieruchomości.
 3. Wybierać Protokół internetowy w wersji 4 i kliknij Nieruchomości.

  nieruchomości

 4. Postępuj zgodnie z instrukcjami w kroku 9 powyżej.

Skontaktuj się z dostawcą

Wykonaj poniższe czynności, jeśli potrzebujesz pilnie swojego Internetu. Ale jeśli to nie zadziała lub problem będzie powracał, powinieneś zadzwonić do swojego dostawcy. Opowiedz im o swoim problemie i postępuj zgodnie z ich instrukcjami.

Czy ten artykuł ci pomógł? Jeśli tak, którą metodę wybrałeś? Czy kiedykolwiek naprawiłeś swój DNS w inny sposób? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej i dołącz do dyskusji.