Jak wyświetlić wynik indeksu wydajności systemu Windows na komputerze w systemie Windows 10?

Dokładny pomiar i porównanie wydajności jednego komputera z drugim może być trudne. Na szczęście wynik indeksu wydajności systemu Windows umożliwia niezawodne przetestowanie wydajności różnych komputerów z systemem Windows.

Jak wyświetlić wynik indeksu wydajności systemu Windows na komputerze w systemie Windows 10?

Przyjrzyjmy się, czym jest wskaźnik wydajności systemu Windows, jak to działa i jak sprawdzić wynik komputera w systemie Windows 10.

Co to jest indeks wydajności systemu Windows?

Indeks wydajności systemu Windows (WEI) nie jest najważniejszym programem testowym komputerów z systemem Windows; istnieją bardziej kompleksowe testy porównawcze wydajności komputerów z systemem Windows, które zapewniają głębsze i dokładniejsze zagłębienie się w dane dotyczące wydajności.

Jednak WEI daje użytkownikom systemu Windows możliwość rzetelnego testowania swoich komputerów bez opłat i uzyskiwania porównywalnych, dokładnych liczb dla różnych maszyn i dostawców.

W rezultacie WEI pozostaje jednym z najlepszych i najłatwiejszych sposobów mierzenia wydajności komputera przez przeciętnego użytkownika systemu Windows.

Jak to działa

WEI logicznie dzieli każdy komputer z systemem Windows 10 na pięć głównych podsystemów: procesor, pamięć fizyczna, sprzęt graficzny do komputerów stacjonarnych, sprzęt graficzny do gier i główny dysk twardy.

Następnie przeprowadza serię testów diagnostycznych dla każdego z tych systemów, aby ocenić ich działanie. Zamiast sumować i uśredniać wyniki cząstkowe w celu uzyskania wyniku głównego, WEI przypisuje najniższy wynik cząstkowy jako wynik główny, nawiązując do filozofii przepustowości, zgodnie z którą urządzenie komputerowe jest ograniczone i dlatego powinno być mierzone według jego ograniczeń i wąskich gardeł.

Każdy test podsystemu szuka różnych informacji z komputera z systemem Windows. Wyniki liczbowe mogą wynosić od 1,0 do 5,9, przy czym komputery o większej mocy zajmują najwyższe pozycje w każdej kategorii.

ten edytor test podsystemu jest pod wieloma względami najprostszym z testów. Mierzy szybkość zegara procesora i ocenia, ile instrukcji na sekundę może obsłużyć komputer, jeśli „skoncentruje się” na zadaniach przetwarzania przez kilka sekund.

ten Pamięć fizyczna test podsystemu po prostu kopiuje duże segmenty pamięci komputera z systemem Windows z jednego miejsca do drugiego iz powrotem, aby ocenić operacje pamięci na sekundę.

ten grafika subsystem to obwody od kontrolerów graficznych, przez magistrale danych, po zewnętrzne karty graficzne. Testy podsystemu graficznego mierzą nieco abstrakcyjnie zdolność sprzętu graficznego do tworzenia standardowego pulpitu Windows.

ten grafika do gier system jest powiązany, ale inny. Większość współczesnych komputerów PC oddzieliło stronę „biznesową” i „przyjemną” swojego sprzętu do gier, a test grafiki w grach abstrakcyjnie mierzy, jak dobrze komputer będzie w stanie renderować informacje wizualne.

Wreszcie podstawowy dysk twardy testowany jest system komputera. Jest to zwykle sprzęt, który najłatwiej będzie naprawić, jeśli coś pójdzie nie tak z komputerem. Ten test mierzy szybkość przesyłania danych do i z stawek Shell 2018.

Kiedy uruchamiasz wykonanie WEI, wszystkie te testy są wykonywane, co może zająć kilka chwil. Następnie WEI wyświetla wyniki w bardzo przejrzystej i łatwej do odczytania tabeli, podsystem po podsystemie.

Czy firma Microsoft usunęła indeks wydajności systemu Windows?

Począwszy od uruchomienia systemu Windows 8 firma Microsoft podjęła nietypowy krok, polegający na usunięciu interfejsu użytkownika dla indeksu wydajności systemu Windows.

Podstawowe narzędzie, które generuje wyniki, narzędzie oceny systemu Windows (WinSAT), pozostaje do dziś w systemie Windows 10.

To narzędzie może nadal generować wynik indeksu wydajności systemu Windows dla procesora, pamięci, grafiki i wydajności dysku użytkownika, a wyniki te mogą być odczytywane przez niektóre aplikacje w celu zapewnienia zgodności z komputerem użytkownika.

Tak więc, chociaż może nie być tak proste jak wcześniej, sprawdzenie WEI w systemie Windows 10 jest nadal stosunkowo łatwe. Musisz tylko wiedzieć, gdzie szukać.

indeks doświadczenia systemu Windows Vista

Oryginalna ocena wydajności systemu Windows w systemie Windows Vista

W przypadku użytkowników systemu Windows 10, którzy nadal chcą łatwo sprawdzić wynik indeksu wydajności systemu Windows na swoim komputerze, dostęp do tych danych można uzyskać na kilka różnych sposobów.

Jak znaleźć indeks wydajności systemu Windows w systemie Windows 10?

Chociaż firma Microsoft mogła usunąć interfejs wskaźnika wydajności systemu Windows, nadal można sprawdzić swój wynik za pomocą kilku dodatkowych kroków.

Ucząc się kilku poleceń lub korzystając z zestawu testowego innej firmy, możesz szybko i łatwo przetestować wydajność swojego komputera.

Sprawdź wynik WEI za pomocą WinSAT

Pierwszym sposobem sprawdzenia wyniku indeksu wydajności systemu Windows w systemie Windows 10 jest ręczne uruchomienie polecenia WinSAT. Uruchom wiersz polecenia (lub PowerShell) i wprowadź następujące polecenie:

winsat formalne

Spowoduje to uruchomienie narzędzia oceny systemu Windows i przeprowadzenie testu procesora, pamięci, grafiki 2D i 3D oraz szybkości pamięci masowej. Usiądź wygodnie i pozwól, aby test się zakończył; czas potrzebny na ukończenie będzie zależał od szybkości komponentów komputera.

wiersz polecenia winsat

Po zakończeniu możesz znaleźć wyniki w C:WindowsWydajnośćWinSATDataStore. Znajdź plik XML o nazwie „Ocena formalna”.

Jeśli nigdy nie uruchamiałeś polecenia WinSAT, plik zostanie oznaczony jako „Początkowy”. Jeśli to ma został uruchomiony wcześniej, jednak wyniki bieżącego testu będą znajdować się w pliku oznaczonym jako „Ostatnie”.

pliki xml winsat

Plik Formal.Assessment XML można otworzyć w przeglądarce internetowej lub ulubionej przeglądarce XML. Wyniki nie są ładnie sformatowane jak stary wynik indeksu wydajności systemu Windows, ale nadal możesz uzyskać odpowiednie wyniki. Po prostu przewiń trochę w dół na początku pliku XML i znajdź sekcję oznaczoną WinSPR.

winsat ocena formalna

Tam zobaczysz łączny wynik dla każdej kategorii, z "SystemScore" reprezentującym ogólny wynik Indeksu wydajności systemu Windows.

Jest to łatwy i skuteczny sposób testowania wydajności komputera w systemie Windows 10, ale nie ma on najbardziej czytelnego ani przyjaznego dla użytkownika interfejsu.

Jeśli chcesz, aby Twoje wyniki były prezentowane w bardziej przyjazny dla użytkownika sposób, czytaj dalej, aby zobaczyć, jak korzystać z zestawów testowych innych firm do sprawdzania wydajności komputera.

Użyj wymiany indeksu wydajności systemu Windows innej firmy

Zamiast ręcznie generować pliki XML WinSAT i przeczesywać je, możesz skorzystać z wielu zamienników innych firm, które replikują oryginalną funkcjonalność Indeksu wydajności systemu Windows. Narzędzia te nadal uruchamiają polecenie WinSAT, ale następnie formatują wyniki w prosty i łatwy w użyciu interfejs.

Jak wspomniano, istnieje wiele narzędzi oferujących tę funkcjonalność, niektóre o wątpliwej jakości. Jednym z naszych ulubionych jest narzędzie WEI firmy Winaero. Jest darmowy, przenośny (tj. nie wymaga instalacji) i należy do tej samej grupy, która tworzy wiele innych bezpiecznych i przydatnych narzędzi Windows.

winero windows indeks doświadczeń windows 10

Wystarczy pobrać narzędzie ze strony Winaero, rozpakować plik ZIP i uruchomić WEI.exe. Uruchom (lub ponownie uruchom, jeśli wykonałeś już metodę WinSAT) ocenę systemu, która ponownie zajmie trochę czasu w zależności od szybkości komputera.

Po zakończeniu zobaczysz swoje wyniki według kategorii wraz z ogólnym wynikiem systemu, podobnie jak oryginalny wynik indeksu wydajności systemu Windows pojawił się we wcześniejszych wersjach systemu Windows.

Końcowe przemyślenia

Możliwość przetestowania wydajności komputera jest bardzo ważna. Nie tylko ciekawie jest zobaczyć, jak potężna jest Twoja maszyna, ale także pomaga upewnić się, że jesteś w stanie dokonywać bardziej świadomych zakupów.

Wykonując czynności opisane powyżej, możesz łatwo i szybko sprawdzić swój wynik indeksu wydajności systemu Windows w systemie Windows 10.

Masz więcej problemów z systemem Windows 10 do pracy?

Aby uzyskać wskazówki dotyczące ogólnego zwiększenia wydajności systemu Windows, przeczytaj nasz przewodnik po poprawkach wydajności systemu Windows 10.

Jeśli masz problemy z pamięcią, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak rozwiązywać problemy i konserwować pamięć systemu Windows 10.