Klawiatura ekranowa: jak zalogować się do systemu Windows bez klawiatury

Jeśli nie skonfigurowałeś konta tak, aby pomijać hasło lub używasz alternatywnej metody logowania, musisz wpisać hasło na ekranie logowania, aby zalogować się na swoje konto Windows. Ale co, jeśli twoja klawiatura jest zepsuta lub nie odpowiada? A co, jeśli używasz kiosku z ekranem dotykowym, który nie ma klawiatury?

Klawiatura ekranowa: jak zalogować się do systemu Windows bez klawiatury

Nie panikuj! Jeśli nie masz pod ręką zapasowej klawiatury, nadal możesz zalogować się na swoje konto Windows. Wszystko czego potrzebujesz to działająca mysz, gładzik lub ekran dotykowy. Oto jak to działa.

Zaloguj się do systemu Windows za pomocą klawiatury ekranowej

Wszystkie nowoczesne wersje systemu Windows zawierają funkcję zwaną klawiaturą ekranową. Jak sama nazwa wskazuje, jest to po prostu wirtualna reprezentacja rzeczywistej klawiatury fizycznej na ekranie komputera. Zamiast naciskać klawisze na klawiaturze fizycznej, wybierasz każdy klawisz za pomocą myszy lub ekranu dotykowego. Obejmuje to klawisze modyfikujące, takie jak Zmiana oraz Alt.

ekran logowania do systemu Windows 10

Oznacza to, że możesz używać klawiatury ekranowej do logowania się do systemu Windows bez klawiatury, bez względu na to, jak złożone może być Twoje hasło. Aby uzyskać dostęp do klawiatury ekranowej z ekranu logowania Windows, poszukaj Łatwość dostępu Ikona. Wygląda jak kropkowane koło ze strzałkami skierowanymi w dół i w prawo. Na ekranie logowania do systemu Windows 10 ta ikona znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu.

łatwość logowania do systemu Windows 10

Kliknij ikonę, aby wyświetlić menu ułatwień dostępu, które zawiera kilka opcji pomagających użytkownikom niepełnosprawnym. Opcja, której szukamy, to Klawiatura ekranowa. Kliknij lub dotknij, a zobaczysz na ekranie pełnowymiarową wirtualną replikę standardowego układu klawiatury.

klawiatura ekranowa systemu Windows 10

Możesz zmienić położenie lub rozmiar klawiatury ekranowej w taki sam sposób, w jaki możesz manipulować standardowymi oknami aplikacji. Aby zalogować się bez klawiatury, po prostu wybierz swoje konto z listy za pomocą myszy lub ekranu dotykowego, upewnij się, że kursor jest aktywny w polu hasła do konta, a następnie za pomocą myszy lub ekranu dotykowego wprowadź hasło na ekranie klawiatura, jeden znak na raz.

logowanie do systemu Windows bez klawiatury

Po zakończeniu kliknij lub naciśnij klawisz Enter na klawiaturze ekranowej lub kliknij strzałkę po prawej stronie pola hasła. Spowoduje to zalogowanie się do konta Windows, gdzie można kontynuować nawigację po systemie operacyjnym za pomocą myszy lub ekranu dotykowego, dopóki nie będzie dostępna działająca klawiatura.

Wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów

Jeśli masz problemy z reagowaniem urządzenia, oto kilka krótkich wskazówek, jak temu zaradzić.

  1. Wyłącz urządzenie i wykonaj drenaż, wystarczy go wyłączyć, odłączyć baterię/kabel i przytrzymać przycisk zasilania przez co najmniej 10 sekund.
  2. W razie potrzeby dokładnie wyczyść ekran dotykowy.
  3. Zresetuj urządzenie, najpierw upewnij się, że masz kopię zapasową danych.
  4. Wymień digitizer na swoim urządzeniu, zakładając, że jest to ekran dotykowy.

Sprawdź gwarancję swojego urządzenia, zanim przejdziesz przez niepotrzebne kłopoty, nie ma sensu nie otrzymywać tego, za co zapłaciłeś.

Czy znasz inne sposoby korzystania z komputera bez klawiatury? Daj nam znać poniżej!