Jak podzielić ekran w systemie Windows 10

Jeśli próbujesz wykonać wiele zadań jednocześnie w systemie Windows 10, wiesz, jak trudne może być przeskakiwanie między różnymi programami. Bardziej prawdopodobne jest, że stracisz koncentrację i popełnisz błędy. Dzieląc ekran na komputerze, możesz jednocześnie widzieć dwie lub więcej aplikacji, dzięki czemu możesz z łatwością wykonywać swoje zadania. Czytaj dalej ten artykuł, a my przedstawimy szczegółowy przewodnik krok po kroku, jak podzielić ekran w systemie Windows 10.

Jak podzielić ekran w systemie Windows 10

Jak podzielić ekran w systemie Windows 10

Posiadanie dużego monitora nie tylko pozwala wyraźnie widzieć rzeczy na ekranie, ale także umożliwia jednoczesne oglądanie kilku programów lub aplikacji. Dzieląc ekran, łatwiej będzie Ci kopiować i wklejać między oknami, przeglądać informacje z kilku źródeł i szybciej wykonywać wiele zadań jednocześnie.

Asystent przyciągania

Snap Assist to funkcja systemu Windows 10, która umożliwia łatwe dzielenie ekranu. Ta opcja jest domyślnie włączona, ale jeśli chcesz sprawdzić, czy jest włączona lub przejrzeć ustawienia, możesz wykonać następujące czynności:

 1. Otwórz menu Start
 2. Dotknij „Ustawienia”

 3. Dotknij „System”

 4. Dotknij „Wielozadaniowość”

 5. Zobaczysz opcję o nazwie "Snap Windows". Upewnij się, że opcja jest włączona.

Zobaczysz także trzy dodatkowe ustawienia w "Snap Windows", które możesz włączyć lub wyłączyć zgodnie z własnymi preferencjami:

 1. „Kiedy zatrzaskuję okno, automatycznie dopasowuję je do dostępnej przestrzeni”.
 2. „Kiedy trzaskam okno, pokaż, co mogę zrobić obok niego”.
 3. „Kiedy zmieniam rozmiar przyciągniętego okna, jednocześnie zmieniam rozmiar sąsiedniego przyciągniętego okna”.

Jak działa Snap Assist?

Snap Assist pozwala przeciągnąć okno do boku lub rogu ekranu i „przyciągnąć” je tam. W ten sposób robisz miejsce na inne okna, które możesz dodać, umożliwiając w ten sposób dodanie kilku rzeczy jednocześnie.

Podziel ekran między dwa okna w systemie Windows 10

Przyjrzyjmy się, jak podzielić ekran między dwa okna:

 1. Przeciągnij jedno z okien, które chcesz wyświetlić, na lewą lub prawą stronę ekranu.
 2. Na ekranie pojawi się półprzezroczysty zarys okna. Powinien wypełnić połowę ekranu. Zwolnij mysz, aby upuścić okno w tej pozycji.

 3. Wszystkie otwarte programy pojawią się teraz po przeciwnej stronie okna, które właśnie upuściłeś. Możesz wybrać program, który chcesz otworzyć.

 4. Po wybraniu okna, które chcesz otworzyć, pojawi się ono po przeciwnej stronie pierwszego okna.

 5. Jeśli chcesz zmienić rozmiar dwóch okien, możesz przesunąć kursor do linii podziału. Gdy kursor zmieni się w dwie strzałki, możesz dostosować rozmiary okien. Pamiętaj, że możesz zawęzić okno tylko do określonego punktu.

Podziel ekran za pomocą skrótów klawiaturowych

Możesz podzielić ekran na dwa okna, używając skrótów klawiaturowych:

 1. Otwórz okno, które chcesz wyświetlić.

 2. Dotknij "Klawisz z logo Windows + strzałka w lewo / w prawo", w zależności od tego, po której stronie chcesz wyświetlić okno.

 3. Wszystkie otwarte programy pojawią się po przeciwnej stronie. Wybierz program, który chcesz otworzyć.

Podziel ekran między trzy okna w systemie Windows 10

 1. Otwórz jedno z okien, które chcesz wyświetlić.
 2. Przeciągnij go na jeden z boków ekranu.

 3. Wszystkie otwarte programy pojawią się teraz po przeciwnej stronie okna, które właśnie upuściłeś. Możesz wybrać program, który chcesz otworzyć.

 4. Wybierz program i przeciągnij go do rogu. To zmniejszy okno i pozwoli ci dodać trzecie.

 5. Możesz zmienić rozmiar dowolnego z trzech okien zgodnie ze swoimi preferencjami.

Podziel ekran między cztery okna w systemie Windows 10

 1. Otwórz jedno z okien, które chcesz wyświetlić.
 2. Przeciągnij go do jednego z rogów ekranu.

 3. Wszystkie otwarte programy pojawią się teraz po przeciwnej stronie okna, które właśnie upuściłeś. Wybierz program, który chcesz otworzyć jako następny i przeciągnij go w inny róg.

 4. Następnie wybierz inny program i przeciągnij go w dostępny róg.

 5. Wybierz czwarte okno, które chcesz dodać, i przeciągnij je do pozostałego rogu.

 6. Jeśli chcesz rozszerzyć jedno z okien do połowy okna, dotknij "Klawisz z logo Windows + strzałka w górę / w dół".

Dzielenie ekranu za pomocą monitora dotykowego

Jeśli masz monitor z ekranem dotykowym i chcesz podzielić ekran, po prostu wybierz okno i przeciągnij je do boku/rogu ekranu.

Microsoft PowerToys „FancyZones”

Innym sposobem podziału ekranu jest użycie oficjalnego narzędzia Microsoft o nazwie "PowerToys". Jedną z funkcji tego narzędzia jest „FancyZones”, menedżer okien, którego możesz użyć do uporządkowania ekranu. Ponieważ „PowerToys” nie jest domyślnie dostarczane z systemem Windows, musisz go zainstalować:

 1. Pobierz PowerToys, odwiedzając stronę GitHub.
 2. Po pobraniu i zainstalowaniu otwórz aplikację i wybierz „FancyZones”.

Teraz możesz dostosować układ swojego ekranu. Możesz wybrać jeden z szablonów lub stworzyć własny. Możesz także tworzyć własne skróty myszy i klawiatury, dostosowywać strefy, kolory i obramowania.

Jeśli często dzielisz ekran, może to być świetna opcja, ponieważ oferuje znacznie więcej miejsca na dostosowanie niż Snap Assist.

Używanie aplikacji innych firm do dzielenia ekranu w systemie Windows 10

Jeśli nie lubisz Snap Assist, możesz skorzystać z wielu dostępnych na rynku aplikacji, które pomogą Ci uporządkować ekran. Jednym z nich jest AquaSnap. Ta aplikacja umożliwia łatwe rozmieszczanie różnych okien na ekranie i wykonywanie wielu zadań jednocześnie.

Oprócz dzielenia ekranu, takiego jak Snap Assist, oto kilka innych opcji, które możesz wypróbować:

 1. Kafelki okien — jeśli masz co najmniej trzy okna na ekranie, możesz zmienić ich rozmiar. Zmieniając rozmiar jednego z nich, jednocześnie zmienisz rozmiar następnego, co ułatwia ustawienie układu zgodnie z własnymi potrzebami.
 2. Przyciąganie okien — AquaSnap pozwala zaoszczędzić miejsce na ekranie, wyrównując ekrany i sprawiając, że działają jak magnesy.
 3. Rozciąganie okna – klikając dwukrotnie krawędź okna, możesz je zmaksymalizować w tym kierunku.
 4. Przesuwanie okna – Przesuwając okno i przytrzymując klawisz „Ctrl”, możesz przenieść wszystkie dołączone do niego okna.
 5. Jedno okno na górze — jeśli chcesz, aby okno było zawsze widoczne na ekranie, możesz je zaznaczyć i potrząsnąć. Stanie się przezroczysty i pozostanie na ekranie nawet po otwarciu innych okien. Jeśli chcesz to wyłączyć, ponownie potrząśnij oknem.
 6. Skróty myszy i klawiatury — AquaSnap oferuje liczne skróty, dzięki którym korzystanie z aplikacji będzie jeszcze lepsze.

Skonfiguruj dwa monitory w systemie Windows 10

Dzielenie ekranu jest jak posiadanie dwóch monitorów. Możesz jednak zdecydować się na podłączenie innego monitora do komputera, jeśli chcesz mieć wyraźniejszy widok uruchomionych programów. Oto jak możesz to zrobić:

 1. Upewnij się, że monitory są prawidłowo podłączone do komputera.
 2. Upewnij się, że Twój system jest zaktualizowany.
 3. Otwórz menu Start.

 4. Dotknij "Ustawienia".

 5. Dotknij "System".

 6. Dotknij „Wyświetlacz”.

 7. Komputer powinien automatycznie wykryć wyświetlacze. Jeśli tak się nie stanie, możesz je wykryć, dotykając "Wykryj".

Zmień opcje wyświetlania

Po pomyślnym podłączeniu innego monitora do komputera możesz dostosować ustawienia.

Zmień orientację

System Windows domyślnie ustawi orientację. Jeśli chcesz, możesz to zmienić w "Ustawieniach wyświetlania", klikając "Orientacja wyświetlania". Możesz ustawić monitor w trybie poziomym lub pionowym.

Zmień opcje wyświetlania

Możesz także dostosować to, co pojawia się na obu monitorach, dotykając "Klawisz logo Windows + P". Spowoduje to otwarcie czterech opcji wyświetlania.

 1. Tylko ekran komputera — jeśli chcesz używać tylko jednego ekranu, dotknij tej opcji.
 2. Powiel — jeśli chcesz zobaczyć to samo na obu wyświetlaczach, dotknij tej opcji.
 3. Rozszerz — jeśli chcesz widzieć swój pulpit na obu wyświetlaczach, wybierz tę opcję. Po włączeniu tej opcji możesz przenosić okna między dwoma ekranami.
 4. Tylko drugi ekran — jeśli chcesz używać tylko drugiego ekranu, dotknij tej opcji.

Używanie skrótów klawiaturowych do przełączania się między systemami Windows

Jeśli nie lubisz dzielić ekranu, możesz użyć skrótu klawiaturowego, aby przeskakiwać między systemami Windows. Dotknięcie „Alt + Tab” pozwoli Ci przełączać się między otwartymi oknami.

Wielozadaniowość jak profesjonalista

Teraz nauczyłeś się dzielić ekran w systemie Windows 10. Jeśli często pracujesz wielozadaniowo, a otwieranie wielu okien utrudnia koncentrację, możesz ułatwić sobie życie, dzieląc ekran. Zaoszczędzi to zarówno Twój czas, jak i nerwy.

Czy często dzielisz ekran, aby uporządkować swoją pracę? Powiedz nam w sekcji komentarzy poniżej.