Jak wyczyścić dysk twardy

Istnieje wiele powodów, dla których warto wyczyścić dysk twardy komputera.

Jak wyczyścić dysk twardy

Na przykład możesz kupić nowy komputer i chcesz pozbyć się starego. Ale najpierw musisz upewnić się, że Twoje dane – lub dane Twojej firmy lub klientów – nie dostaną się w niepowołane ręce. A najlepszym sposobem na to jest wyczyszczenie dysku twardego.

Bez względu na przyczynę, ten artykuł poprowadzi Cię przez kroki potrzebne do szybkiego wymazania dysku twardego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Jak wyczyścić dysk twardy w systemie Windows 10

Użytkownicy systemu Windows 10 uznają, że proces czyszczenia dysku twardego jest niezwykle prosty. W rzeczywistości narzędzie do odzyskiwania pozwoli ci zrobić dwie rzeczy naraz: zresetować komputer, jeśli nie działa poprawnie, a także wyczyścić dysk.

Ta opcja jest doskonała dla tych, którzy planują zachować komputer i chcą tylko zwiększyć jego szybkość i wydajność. Pozwala wybrać określone foldery i pliki, które chcesz zachować, a proces resetowania nie wpłynie na nie.

Oto, co musisz zrobić.

 1. Kliknij ikonę Windows po lewej stronie paska zadań.

 2. Przewiń, aby znaleźć „Ustawienia” lub kliknij ikonę koła zębatego po lewej stronie menu.

 3. W oknie „Ustawienia” wybierz „Aktualizacja i zabezpieczenia”.

 4. Kliknij „Odzyskiwanie” i przejdź do pierwszej opcji: „Zresetuj ten komputer”.

 5. Kliknij przycisk „Rozpocznij” poniżej, aby rozpocząć proces.

 6. W wyskakującym okienku kliknij pliki osobiste, które chcesz zachować, a pozostałe usuń. Lub wybierz opcję, która usuwa wszystko z komputera.

 7. Rozpocznie się resetowanie, a system Windows zostanie ponownie zainstalowany. Teraz możesz ponownie skonfigurować komputer lub po prostu go wyłączyć.

Jak wyczyścić dysk twardy w systemie Windows 8?

Jeśli na komputerze działa system Windows 8, upewnij się, że masz kopię zapasową wszystkich danych, które chcesz zachować. W tym celu możesz skorzystać z Dysku Google lub innej usługi w chmurze.

Kiedy skończysz, przejdź do czyszczenia dysku twardego.

W przypadku Windows 8.1 proces jest podobny do opisanego wcześniej.

 1. Otwórz okno „Ustawienia” i kliknij „Zmień ustawienia komputera”.
 2. Wybierz „Aktualizacja i odzyskiwanie”, a stamtąd wybierz „Odzyskiwanie”.
 3. Zobaczysz trzy dostępne opcje, więc zdecyduj, czy chcesz odświeżyć komputer, usunąć wszystkie dane i ponownie zainstalować system Windows, czy dostosować inne ustawienia.
 4. Jeśli planujesz usunąć wszystkie pliki i programy, wybierz opcję "Usuń wszystko", a na następnym ekranie wybierz "Całkowicie wyczyść dysk".
 5. Twój system operacyjny zostanie całkowicie wyczyszczony i ponownie zainstalowany po potwierdzeniu tej czynności.

W przypadku standardowego systemu Windows 8 może być konieczne pobranie specjalnego programu, który niszczy dane na dyskach twardych. Na przykład możesz wybrać CBL Data Shredder, który całkowicie wymazuje Twój dysk twardy.

Jak wyczyścić dysk twardy bez usuwania systemu Windows

Systemy Windows 8 i 10 nie zostaną usunięte z komputera, jeśli zastosujesz się do instrukcji z powyższych sekcji. Po wybraniu opcji usunięcia danych z dysku twardego system operacyjny zostanie ponownie zainstalowany i można go ponownie skonfigurować.

Jeśli jednak korzystasz z systemu Windows 7, będziesz potrzebować płyty instalacyjnej systemu operacyjnego. Jeśli go nie masz, musisz utworzyć partycję odzyskiwania, aby zachować określone pliki na dysku twardym. Dzieje się tak, ponieważ ta wersja systemu Windows nie ma narzędzia do resetowania, które mają bardziej zaawansowane wersje.

Jak wyczyścić dysk twardy w systemie Windows 7?

 1. Uruchom Panel sterowania.
 2. Wybierz „Odzyskiwanie”, a gdy otworzy się nowy ekran, kliknij „Zaawansowane metody odzyskiwania”.
 3. Jeśli utworzyłeś partycję odzyskiwania, wybierz pierwszą opcję. Jeśli masz płytę instalacyjną, wybierz opcję numer dwa.
 4. Zostaniesz poproszony o utworzenie kopii zapasowej danych, więc kliknij „Pomiń”.
 5. System Windows uruchomi się ponownie, a następnie możesz przystąpić do ponownej instalacji w wybrany sposób.

Jak wyczyścić dysk twardy w systemie Windows XP

Aby całkowicie i trwale usunąć wszystkie dane z dysku twardego, musisz użyć programu innej firmy, tak jak w systemie Windows 8. Na przykład możesz wybrać EaseUS, który jest dostarczany z bezpłatną wersją próbną.

wyczyść dysk twardy

Jak wyczyścić dysk twardy z BIOS-u

Nie można wyczyścić dysku twardego bezpośrednio z systemu BIOS. Możesz jednak użyć dysku CD, DVD lub USB, aby uruchomić komputer, a następnie wyczyścić stamtąd dysk twardy.

 1. Włącz komputer i naciśnij jeden z następujących klawiszy: F1, F2, F8 lub Del.
 2. Wejdź do ustawień BIOS.
 3. Wybierz "Zaawansowane funkcje BIOS". Możesz to zrobić za pomocą klawiszy strzałek.

 4. Wybierz urządzenie rozruchowe (w zależności od wybranego).

 5. Teraz wyjdź z tego ekranu i uruchom ponownie komputer.

 6. Włóż urządzenie wybrane do ponownego uruchomienia i pozwól, aby komputer się z niego uruchomił.
 7. Sformatuj dysk twardy i gotowe.

Jak wyczyścić dysk twardy w martwym komputerze?

Niektórzy mogą o tym nie wiedzieć, ale możliwe jest wyczyszczenie dysku twardego martwego komputera.

Najprostszym i najszybszym sposobem na to jest użycie programu innej firmy, takiego jak Boot i Nuke Darika, znanego jako DBN. Jest popularny wśród użytkowników komputerów na całym świecie i można to zrobić w kilka minut.

jak wyczyścić dysk twardy

Jak wyczyścić dysk twardy na komputerze Mac

Jeśli chcesz wyczyścić dysk twardy macOS, oto instrukcje, których należy przestrzegać.

 1. Zrestartuj swój komputer.
 2. Zanim zobaczysz logo Apple na ekranie, naciśnij jednocześnie klawisze CMD (polecenie) i R. Na ekranie pojawi się menu. Wybierz „Narzędzie dyskowe”, a następnie „Kontynuuj”.
 3. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić, i wybierz „Wymaż”.
 4. Teraz wybierz liczbę żądanych nadpisań (przebieg 7 jest najbezpieczniejszą opcją, ale możesz wybrać zgodnie z własnymi potrzebami) w sekcji „Opcje bezpieczeństwa”.
 5. Kliknij „OK”, aby potwierdzić.

Dodatkowe często zadawane pytania

Oto kilka odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jakie jest najlepsze oprogramowanie do czyszczenia dysku twardego?

Dwa programy, o których wspomnieliśmy w tym artykule – CBL Data Shredder i EaseUS – mają doskonałą reputację. Są proste do pobrania i użytkowania. Narzędzie CBL jest bezpłatne, podczas gdy EaseUS oferuje tylko bezpłatną wersję próbną.

Czy przywrócenie ustawień fabrycznych powoduje wyczyszczenie dysku twardego?

Nie. Przywrócenie danych fabrycznych pozwala zachować dane, aby można je było przywrócić. Z drugiej strony, po wykonaniu czyszczenia dysku twardego, usunięte pliki i aplikacje nie mogą być odzyskane.

Czy wyczyszczenie dysku twardego usuwa wszystko?

W zależności od systemu operacyjnego komputera i wybranej opcji wyczyszczenie dysku twardego może rzeczywiście usunąć wszystko. Jeśli jednak chcesz zachować swoje osobiste pliki i tylko usuwać aplikacje i przywracać oryginalne ustawienia, możesz to zrobić na przykład w systemie Windows 8 i 10.

Jak mogę wyczyścić dysk SSD?

Podczas czyszczenia dysku SSD dość łatwo jest przypadkowo usunąć coś, czego nie chciałeś, lub nie wykonać poprawnej kopii zapasowej danych. Dlatego najbezpieczniejszym i najprostszym sposobem wyczyszczenia dysku SSD jest skorzystanie z narzędzi producenta.u003cbru003eNa przykład, jeśli masz dysk SSD Samsung, możesz skorzystać z u003ca href=u0022//www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/ download/tools/u0022 target=u0022_blanku0022 rel=u0022noreferrer noopeneru0022u003eSamsung Magician Softwareu003c/au003e.

Upewnij się, że naprawdę chcesz to zrobić

Podczas czyszczenia dysku twardego należy pamiętać o dwóch rzeczach: Upewnij się, że wiesz, dlaczego chcesz to zrobić, i pamiętaj, aby w razie potrzeby wykonać kopię zapasową danych.

Użytkownicy systemów Windows 8 i 10 mają łatwiejsze zadanie, ponieważ istnieje możliwość przechowywania określonych danych. Mimo to, niezależnie od tego, czy chcesz usunąć wszystko, czy nie, musisz upewnić się, że naprawdę chcesz to zrobić. Po wykonaniu ostatniego kliknięcia nie ma odwrotu. Rozważ najpierw inne opcje, takie jak przywrócenie komputera do oryginalnych ustawień fabrycznych.

Z jakiego systemu operacyjnego korzysta Twój komputer? Jak myślisz, którą z metod wybierzesz? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.