Windows Defender SmartScreen: jak radzić sobie z ostrzeżeniami „Windows Protected Your PC”

System Windows 10 zawiera szereg wbudowanych funkcji zabezpieczeń, które mają na celu ochronę komputera przed zagrożeniami ze strony przestępczych witryn internetowych i złośliwych aplikacji. Jedna z tych funkcji, zwana Windows Defender SmartScreen, uniemożliwia uruchamianie niektórych aplikacji, które są znane jako złośliwe (np. wirusy i złośliwe oprogramowanie) lub nierozpoznawane przez bazę danych popularnego oprogramowania Windows firmy Microsoft.

Jeśli nie jesteś badaczem bezpieczeństwa przeprowadzającym testy, wszyscy powinni być zadowoleni, że SmartScreen blokuje znane złośliwe aplikacje. To druga kategoria tylko nieznany jednak aplikacje, w których SmartScreen może przejść od pomocnych do irytujących.

Na przykład, jeśli spróbujesz uruchomić lub zainstalować aplikację, której system Windows nie rozpoznaje, zobaczysz okno podobne do poniższego, ostrzegające, że "Windows chronił twój komputer" i "zapobiegał uruchomieniu nierozpoznanej aplikacji".

Windows chronił twój komputer

Problem polega na tym, że w obliczu tego ostrzeżenia wydaje się, że istnieje tylko jeden wybór: „Nie uciekaj”. Jeśli masz całkowitą pewność, że aplikacja, którą próbujesz uruchomić, jest bezpieczna i została uzyskana z wiarygodnego źródła, na szczęście istnieje szybkie, choć nieoczywiste obejście tego. W końcu, dlaczego nie możesz uruchomić żadnej aplikacji zgodnej z systemem Windows?

Windows Defender SmartScreen: jak radzić sobie z ostrzeżeniami „Windows Protected Your PC”

Rozwiązanie Windows Defender SmartScreen

Kiedy napotkasz powyższy ekran ostrzegawczy i ponownie masz absolutną pewność, że aplikacja jest bezpieczna, możesz po prostu znaleźć i kliknąć Więcej informacji tekst, wyróżniony poniżej:

To ujawni kilka nowych informacji i opcji. Najpierw zobaczysz pełną nazwę pliku aplikacji lub instalatora, który próbuje uruchomić, a pod nią zobaczysz wydawcę aplikacji, o ile programista jest zarejestrowany w firmie Microsoft. Daje to jeszcze jedną szansę, aby upewnić się, że zaraz uruchomisz aplikację, o której myślisz.

Nie panikuj, jeśli pole wydawcy jest oznaczone jako Nieznany. Nie każdy programista lub wydawca rejestruje się w firmie Microsoft, a brak informacji w tym polu nie oznacza, że ​​aplikacja jest niebezpieczna. Powinno to jednak spowodować ponowne sprawdzenie i ponowne upewnienie się, że korzystasz z odpowiedniej aplikacji z właściwego źródła.

Jeśli wszystko wygląda dobrze, zauważysz, że jest nowy Uciekaj mimo to przycisk na dole okna. Po prostu kliknij, aby zakończyć omijanie Windows Defender SmartScreen. Pamiętaj jednak, że jeśli aplikacja wymaga uprawnień administratora, nadal musisz ją zatwierdzić za pomocą znanego interfejsu Kontroli konta użytkownika.

Wyłącz Windows Defender SmartScreen

Opisane powyżej obejście jest dobrym kompromisem między bezpieczeństwem a elastycznością uruchamiania żądanych aplikacji. Ale jeśli wolisz w ogóle nie używać SmartScreen dla swoich aplikacji, możesz go wyłączyć w ustawieniach Windows Defender. Oto jak.

Najpierw przejdź na pulpit, kliknij Cortana (lub ikonę wyszukiwania systemu Windows, jeśli Cortana jest wyłączona) i wyszukaj Centrum bezpieczeństwa Windows Defender. Uruchom wynik, jak widać na zrzucie ekranu poniżej.

Windows Defender centrum bezpieczeństwa

W Centrum bezpieczeństwa Windows Defender wybierz Kontrola aplikacji i przeglądarki sekcja z paska bocznego po lewej stronie (jest druga od dołu i wygląda jak okno aplikacji z paskiem tytułowym). Wreszcie pod Sprawdź aplikacje i pliki sekcja po prawej, wybierz Wyłączony.

wyłącz okna smartscreen 10

Aby potwierdzić zmianę, musisz uwierzytelnić się z uprawnieniami administratora, a system Windows ostrzeże Cię, że Twój komputer może być teraz bardziej podatny na złośliwe aplikacje (co jest prawdą). Jeśli jednak będziesz ostrożny i uruchamiasz tylko aplikacje ze znanych zaufanych źródeł, doświadczeni użytkownicy, którzy chcą wyłączyć tę funkcję, powinni być w porządku. Jeśli nie czujesz się komfortowo, pozostawiając go wyłączonym, zawsze możesz ponownie włączyć SmartScreen, powtarzając powyższe kroki.