Jak uzyskać dostęp do folderu startowego systemu Windows 10?

Mimo że folder startowy systemu Windows został umieszczony na tylnym dysku już jakiś czas temu, nadal jest dostępny, ukryty w głębokiej strukturze danych systemu Windows 10. Znalezienie lub dotarcie do niego brzmi skomplikowanie, ale wcale tak nie jest.

Możliwość odnalezienia tego folderu może być bardzo przydatna w pewnych sytuacjach, dlatego warto się z nim zapoznać. Przyjrzyjmy się, jak szybko i łatwo uzyskać dostęp do folderu startowego systemu Windows 10.

Co to jest folder startowy systemu Windows?

Folder startowy to folder, który można znaleźć w menu Start. Programy umieszczone w tym folderze będą automatycznie uruchamiane przy każdym uruchomieniu komputera.

Folder startowy Windows 7

Użytkownicy mogli ręcznie przeciągać skróty aplikacji do folderu Autostart, a aplikacje uruchamiały się automatycznie przed lub po zalogowaniu się użytkownika.

Jeśli masz system Windows 10, menu Start jest uruchamiane przez logo systemu Windows w lewym dolnym rogu. Wystarczy nacisnąć klawisz Windows na klawiaturze lub kliknąć logo Windows, a pojawi się menu Start. Jednak nigdzie nie można znaleźć folderu Autostart.

Jak znaleźć folder startowy w systemie Windows 10?

Zanim zaczniemy, pamiętaj, że są teraz dwa Lokalizacje folderów startowych w systemie Windows 10, w tym:

  1. Jeden folder startowy, który działa na poziomie systemu i jest współdzielony między wszystkimi kontami użytkowników
  2. Inny folder startowy, który działa na poziomie użytkownika i jest unikalny dla każdego użytkownika w systemie

Rozważmy na przykład komputer z dwoma kontami użytkowników: jednym kontem Jane i jednym kontem Johna. Skrót do Microsoft Edge znajduje się w "Wszyscy użytkownicy" Folder startowy i łącze do Notatnika zostaną umieszczone w folderze startowym dla Jane konto użytkownika. Kiedy Jane zaloguje się do systemu Windows, zarówno Microsoft Edge, jak i Notatnik uruchomią się automatycznie, ale kiedy John zaloguje się na swoje konto, uruchomi się tylko Edge.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się, jak znaleźć folder Autostart w systemie Windows 10.

Otwórz folder startowy systemu Windows 10 w Eksploratorze

Możesz przejść do obu „ Wszyscy użytkownicy" oraz " Aktualny użytkownik" Foldery startowe w systemie Windows 10 przy użyciu następujących ścieżek.

Zauważ, że możesz przejść do tych ścieżek za pomocą Eksploratora plików lub skopiować i wkleić ścieżkę względną w polu Uruchom, do którego dostęp uzyskuje się, naciskając Klawisz Windows + R na klawiaturze.

Jeśli zdecydujesz się używać Eksploratora plików, musisz włączyć „Pokaż ukryte pliki”, aby zobaczyć określone foldery w ścieżce.

folder startowy systemu Windows 10

ten Wszyscy użytkownicy Folder startowy znajduje się w następującej ścieżce:

C:ProgramDataMicrosoftWindowsMenu StartProgramyStartUp

ten Aktualny użytkownik Folder startowy znajduje się tutaj:

C:Użytkownicy[Nazwa użytkownika]AppDataRoamingMicrosoftWindowsMenu StartProgramyUruchamianie

Aby uzyskać dostęp do „Wszyscy użytkownicy" Folder startowy w systemie Windows 10, otwórz okno dialogowe Uruchom (Klawisz Windows + R), rodzaj powłoka: wspólne uruchamianiei kliknij ok.

wspólny folder startowy systemu Windows 10

Dla "Aktualny użytkownik Folder startowy, otwórz Uruchomić okno dialogowe i typ powłoka:uruchamianie.

Windows 10 folder startowy użytkownika

Kolejność uruchamiania folderu startowego systemu Windows 10

Na koniec należy wspomnieć, że przedmioty, które umieszczasz w swoim "Wszyscy użytkownicy" lub " Aktualny użytkownik" Foldery startowe nie uruchamiają się od razu po zalogowaniu się na swoje konto Windows 10. Ponadto niektóre linki mogą w ogóle się nie uruchamiać.

Zamiast tego system operacyjny uruchamia programy w określonej kolejności: system Windows najpierw załaduje niezbędne procesy systemowe i wszelkie elementy na karcie Uruchamianie Menedżera zadań, a następnie potem to uruchamia elementy folderu Autostart po zakończeniu.

W przypadku większości użytkowników te początkowe kroki nie potrwają długo, a wyznaczone aplikacje z folderu Autostart uruchomią się w ciągu sekundy lub dwóch po osiągnięciu pulpitu systemu Windows 10. Jeśli masz już skonfigurowanych wiele aplikacji i usług do uruchamiania podczas rozruchu, może minąć kilka chwil, zanim pojawią się elementy folderu Autostart.

Jeśli uruchamianie komputera jest powolne, dobrym pomysłem jest sprawdzenie folderu startowego, aby upewnić się, że nie ma w nim programów, których nie trzeba uruchamiać przy starcie. Najlepiej ograniczyć liczbę do minimum.

Oto kilka dodatkowych wskazówek (w tym modyfikowanie oprogramowania otwieranego podczas rozruchu) dotyczących przyspieszenia komputera z systemem Windows 10.