Jak włączyć lub wyłączyć efekty przezroczystości w systemie Windows 10

Podobnie jak jego poprzednik, system Windows 10 zawiera opcję personalizacji, dzięki której pasek zadań pulpitu jest przezroczysty, dzięki czemu tapeta pulpitu użytkownika jest widoczna za paskiem zadań.

Jak włączyć lub wyłączyć efekty przezroczystości w systemie Windows 10

Pasek zadań stanowi jednak tak małą część całego pulpitu, że ta opcja była prawie niezauważalna dla większości użytkowników systemu Windows 8.

Jednak wraz z dodaniem Centrum akcji w systemie Windows 10 opcja przezroczystości została rozszerzona z paska zadań zarówno do menu Start, jak i Centrum akcji i oferuje znacznie bardziej efektowne wizualnie (jeśli wolisz opcję przezroczystości) lub rozpraszające (jeśli nie podoba ci się opcja przezroczystości).

Jak włączyć i wyłączyć przezroczystość w systemie Windows 10?

Oto jak włączyć lub wyłączyć efekty przezroczystości dla paska zadań, menu Start i efektów przezroczystości Centrum akcji w systemie Windows 10.

Notatka: Podobnie jak jego konkurent Apple, Microsoft używa słowa „przezroczystość” do opisania efektu wizualnego omówionego w tym artykule. Jednak dokładniejszym terminem jest „przezroczystość”, ponieważ tapeta pulpitu, choć widoczna, jest wyraźnie zaciemniona przez elementy pierwszego planu paska zadań, menu Start i Centrum akcji. Pomimo tej różnicy będziemy trzymać się słowa „przezroczystość” w tym artykule, aby zachować spójność z konwencjami nazewnictwa firmy Microsoft.

Aby wyłączyć lub włączyć przezroczystość paska zadań, menu Start i Centrum akcji w systemie Windows 10, przejdź do Start > Ustawienia > Personalizacja > Kolory.

Windows 10 sprawia, że ​​pasek zadań startowych jest przezroczysty

Przewiń w dół, aż zobaczysz opcję oznaczoną Spraw, aby Start, pasek zadań i centrum akcji były przezroczyste. Jak sama nazwa wskazuje, włączenie tej opcji spowoduje, że elementy pulpitu

przezroczyste, a tapeta pulpitu będzie widoczna za nimi w sposób podobny, choć znacznie mniej intensywny, niż efekty wizualne Aero wprowadzone po raz pierwszy w systemie Windows Vista.

I odwrotnie, wyłączenie tej opcji spowoduje użycie jednolitego koloru tła dla paska zadań, menu Start i Centrum akcji, które całkowicie pokryją odpowiednie obszary tapety pulpitu.

Kolor używany zarówno dla jednolitego, jak i przezroczystego tła będzie się różnić w zależności od wyborów dokonanych w sekcjach wyżej w Zabarwienie Menu ustawień i zostanie automatycznie ustawiony przez system Windows, w oparciu o aktualną tapetę, lub ręcznie ustawiony przez użytkownika na jedną z 48 opcji kolorów.

Niezależnie od tego, czy włączasz, czy wyłączasz efekty przezroczystości w systemie Windows 10, wprowadzona zmiana zacznie obowiązywać po kliknięciu przełącznika Włącz/Wyłącz w Ustawieniach, bez konieczności ponownego uruchamiania lub wylogowywania się za każdym razem, gdy zmienisz opcję. Efekt przezroczystości włącza się lub wyłącza natychmiast.

Jedno słowo ostrzeżenia dla osób korzystających z systemu Windows 10 na starszych komputerach ze starszymi kartami graficznymi. Chociaż wymagana moc nie jest wysoka według nowoczesnych standardów komputerowych, efekt przezroczystości w systemie Windows 10 wymaga pewnej mocy GPU.

Dlatego jeśli używasz starszego komputera lub karty graficznej i zauważysz pewne spowolnienie na pulpicie systemu Windows 10, spróbuj wyłączyć przezroczystość (a także animacje systemu Windows 10, gdy jesteś na tym), aby uzyskać potencjalny wzrost wydajności.

Jeśli uznałeś ten artykuł za przydatny, zapoznaj się z innymi artykułami TechJunkie:

  • Jak wyłączyć przezroczystość w aktualizacji systemu Windows 10 1803 z kwietnia?
  • Windows 10: zwiększ przejrzystość paska zadań za pośrednictwem rejestru
  • 23 mniej znane, ale przydatne skróty do systemu Windows 10

Czy masz jakieś wskazówki lub porady dotyczące włączania lub wyłączania przezroczystości w systemie Windows 10? Czy zauważyłeś, że posiadanie go spowalnia twój komputer? Opowiedz nam o tym w komentarzach poniżej!