Dlaczego Robocalls się rozłączają? Nie odpowiadaj!

Być może widziałeś losowy numer dzwoniący na Twój telefon, a jeśli jesteś osobą szybką, pośpiech jest Twoim pierwszym instynktem. Odbierasz, ale w ciągu kilku sekund rozłącza się. Ci fantomowi dzwoniący są prawdopodobnie robotami i wybierają mnóstwo numerów dziennie, dzwoniąc do tysięcy ludzi takich jak ty.

Dlaczego Robocalls się rozłączają? Nie odpowiadaj!

Dlaczego robocall się rozłącza? Nie są prawdziwymi ludźmi i służą tylko do osiągania liczb. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego roboty rozłączają się z tobą.

Co to jest robocall?

robocall to zautomatyzowany komputer, który odtwarza nagrane wiadomości. Spełniają wiele celów; niektóre z nich są całkowicie legalne i korzystne, podczas gdy inne są oszustwami.

W dzisiejszych czasach robocalls może naśladować rzeczywistą ludzką mowę żywo i płynnie. Niektóre są tak realistyczne, że możesz nie wykryć automatyzacji, dopóki o tym nie pomyślisz. W związku z tym należy uważać na wybieranie dowolnego numeru losowego.

Robocalls wybiera setki, a czasem tysiące połączeń każdego dnia. Robią to poprzez automatyczne wybieranie numerów z losowo wygenerowanej listy. Mogą wiedzieć, że numer jest aktywny, jeśli usłyszą, jak mówisz, a nawet kaszlesz.

Aby odróżnić robocall od prawdziwego dzwoniącego człowieka, możesz sprawdzić następujące znaki:

 • Dzwoniący ma tendencję do trzymania się skryptu znacznie bardziej uparcie niż ludzie.
 • Nie otrzymujesz odpowiedzi na swoje pytania.
 • Ich głos jest zawsze neutralny lub pomocny.
 • Dzwoniący próbuje uzyskać Twoje dane bez względu na wszystko.
 • Powiedziano ci, abyś działał od razu, bez pytania.
 • Głos nie może wyraźnie powiedzieć, dlaczego do ciebie dzwonią lub dlaczego musisz coś zrobić.
 • Rozmówca będzie wysuwał śmieszne roszczenia dotyczące pieniędzy i ofert.

Niektóre robocalls pomagają na różne sposoby, na przykład przypominając o wypisaniu recepty w aptece lub mogą być politycznymi botami. Są one legalne i nie wymagają Twojej zgody.

Inne robocalls, które nie wymagają pozwolenia i są całkowicie legalne, to:

 • Organizacje charytatywne wzywające do datków
 • IRS wzywa do informowania o rozwoju i zmianach
 • Szkoły i instytucje edukacyjne wzywają Cię, aby opowiedzieć o wydarzeniach

Istnieją również inne surowe przepisy i wymagania prawne, których muszą przestrzegać robocalls.

Dlaczego Robocals rozłączają się, gdy odbieram?

Jak wspomniano wcześniej, robocalls wybiera wiele numerów dziennie. Ich operatorzy wykorzystują generatory losowych numerów telefonów do tworzenia tysięcy numerów telefonów, pod które można dzwonić. Jeśli robocall się rozłączy, oznacza to, że Twój numer jest „aktywny”.

Firmy lub oszuści, którzy zweryfikują Twój numer jako „aktywny”, zaczną planować oszustwa lub sprzedawać Twój numer innym firmom. Ponieważ do weryfikacji numeru telefonu wystarczy tylko usłyszeć mowę, a nawet ludzkie dźwięki, natychmiast rozłączają się, aby wybrać następujący numer ze swojej listy.

Możesz zauważyć, że po otrzymaniu automatycznych połączeń, które się rozłączają, częstotliwość fałszywych połączeń wzrasta. Ciągłe telefony są spowodowane tym, że ludzie stojący za robocall lub firmy, które kupiły Twój numer telefonu, próbują się z Tobą skontaktować.

Innym razem użyją Twojego numeru do „podszycia się”. Podszywanie się to udawanie kogoś, kim nie jest. W efekcie operatorzy robocalls klonują Twój telefon i lokalizacje, które mogą wykorzystać do złośliwych celów.

Co się dzieje, gdy odbierasz Robocall?

Po odebraniu połączenia robot rozpocznie nagrywanie. Większość ludzi ma tendencję do powiedzenia „cześć” lub coś w tym stylu, zmuszając robota do przeczytania swojego skryptu. Te roboty bardzo dobrze rozumieją ludzką mowę i reagują na podstawie tego, co mówisz.

Niektóre zrobotyzowane telefony proszą Cię o wykonanie czynności, naciskając cyfry na klawiaturze numerycznej. Zanotują twoje wybory i powiedzą odpowiednie wersy.

Istnieje szansa, że ​​automatyczne połączenia, które rozłączają się po odebraniu, mogą nie zadzwonić ponownie. Jednak inne roboty tego rodzaju mogą być źródłem irytacji.

Nawet jeśli nie nabierasz się na robocalls, które próbują Cię oszukać, oszuści nadal uznają Twój numer za „dobry numer” i sprzedają go, aby inni oszuści mogli do Ciebie zadzwonić.

Co powinienem zrobić, jeśli przypadkowo odbiorę telefon Robocall?

Bez względu na połączenie automatyczne należy zachować ostrożność i nigdy nie podawać swoich danych osobowych dzwoniącym. Roboty zauważą, że jeśli będziesz mówić więcej, oznaczą Cię jako dobrą perspektywę. Gdy dowiedzą się, że chcesz z nimi porozmawiać, oczekuj, że więcej oszustów i robotów będzie do Ciebie dzwonić.

Oto kilka rzeczy, które powinieneś zrobić, jeśli zauważysz, że dzwoniący jest robotem:

 • Odłożyć słuchawkę.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakończenie rozmowy. Jeśli natychmiast się rozłączysz, istnieje szansa, że ​​robocall nie oznaczy Cię jako „aktywnego”. Dzieje się tak, gdy ciągle mówisz lub wydajesz dźwięki, które dają „kciuki w górę” rozmówcom po drugiej stronie. Im szybciej się wycofasz, tym większe masz szanse na uniknięcie innych robotów.

 • Nie mów nic o swoich danych osobowych.

Jeśli robocall chce uzyskać informacje o Twojej karcie kredytowej, legalne proszą tylko o cztery ostatnie cyfry. Jeśli robocall wymaga podania dodatkowych informacji, należy natychmiast się rozłączyć. Prywatność to Twoje prawo, a legalni rozmówcy będą szanować Twoje prawo do zatajenia danych osobowych.

 • Nie naciskaj żadnych klawiszy na klawiaturze numerycznej.

Stara sztuczka z robotem polega na naciśnięciu jednego na klawiaturze numerycznej, aby anulować subskrypcję lub porozmawiać z przedstawicielami na żywo, co ma odwrotny skutek. Zamiast tego operatorzy robocall oznaczą cię jako główny cel. Za każdym razem, gdy podejrzany robocall poprosi Cię o wykonanie instrukcji, nigdy ich nie wykonuj.

 • Nie mów „tak”.

Niektóre robocallery pytają, czy je słyszysz, a większość ludzi odpowie „tak”. Ta sztuczka może prowadzić do nadużywania nagrań, gdzie przestępcy wykorzystują klipy z nagraną „zgodą” w celu popełnienia oszustwa i podszywania się. Jeśli zadadzą ci pytania, możesz zadać im pytania z powrotem.

Ponieważ robocallery nie wiedzą, jak odpowiadać na przyziemne pytania, od razu zobaczysz, że to oszustwo. Zakończ połączenie i nie odzywaj się ani słowem, aby Twój numer był bezpieczny.

 • Zarejestruj swój numer na liście „Do Not Call”.

Jeśli mieszkasz w kraju z listą „Nie dzwonić”, zarejestrowanie swojego numeru może zmniejszyć liczbę połączeń spamowych. Nie jest to w 100% skuteczne, ale może skutkować surowymi grzywnami, jeśli rząd podejmie działania przeciwko winowajcom.

 • Zablokuj numer później.

Po rozłączeniu należy zablokować dzwoniącego na wypadek, gdyby oddzwonił. Możesz blokować połączenia jako standardową funkcję telefonu, ale niektóre aplikacje mogą nawet ostrzegać o przychodzących połączeniach automatycznych. Te aplikacje są dostępne zarówno na Androida, jak i iOS.

Dlaczego więcej robotów spamowych pochodzi z lokalnego numeru?

Oszuści i robocallerzy mają dostęp do wielu numerów telefonów, a podszywanie się jest dla nich dziecinnie proste. Gdy oszust odkryje Twój numer kierunkowy, może się przebrać i udawać, że mieszka w Twojej okolicy. Dlatego rozmówcy spamu, którzy mają dostęp do Twojego numeru, mogą wyglądać lokalnie.

Przewoźnikom coraz trudniej jest zweryfikować, czy numer telefonu jest legalny. Chociaż istnieją aplikacje i rozwiązania programowe, nie są one niezawodne.

Następnym razem, gdy odbierzesz połączenie z lokalnego numeru, ale nie brzmi to naturalnie, wiedz, że robocallerzy mają dostęp do Twojego numeru telefonu. Połączenia z numerami lokalnymi są nieco trudniejsze do zapobieżenia, ale niektóre płatne rozwiązania mogą pomóc.

Nie dzwoń do mnie

Ostatecznie połączenia automatyczne, które natychmiast się rozłączają, są oznaką, że nieuczciwa firma lub oszust ma Cię na celowniku. Tak długo, jak zachowasz środki ostrożności, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz w stanie uciec przed ciągłym tropieniem. Chociaż nie ma rozwiązań umożliwiających trwałe rozwiązanie problemu, możesz podjąć kroki, aby zachować bezpieczeństwo.

Czego używasz do zapobiegania automatycznym wywołaniom spamowym? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.