Jak wyczyścić DNS w Windows 10?

Pamięć podręczna programu rozpoznawania nazw DNS to tymczasowa baza danych w systemie operacyjnym komputera, zawierająca zapisy wszystkich ostatnich i próbowanych wizyt w różnych witrynach i domenach. Innymi słowy, jest to obszar przechowywania, który działa jako szybki przewodnik po tym, jak komputer ładuje odwiedzane witryny.

Odwiedzając witrynę internetową za pośrednictwem nazwy domeny, na przykład techjunkie.com, Twoja przeglądarka tak naprawdę nie kieruje się tam jako pierwsza. Zamiast tego zostanie przekierowany na serwer DNS, gdzie pozna i zachowa adres IP witryny, a następnie skieruje Cię do samej witryny. Powodem, dla którego to robi, jest zebranie informacji niezbędnych do przyspieszenia następnej wizyty. Oczywiście, jeśli coś pójdzie nie tak z danymi serwera DNS, warto opróżnić serwer DNS, aby przyspieszyć system Windows 10 i znacznie przyspieszyć codzienne surfowanie po Internecie. Przyjrzyjmy się, jak wyczyścić Twój DNS.

Dlaczego potrzebujemy DNS?

Możesz myśleć o pamięci podręcznej resolwera DNS jako o książce telefonicznej. Kataloguje numery (adresy IP) dla każdej publicznej strony internetowej, dzięki czemu nie musimy ich wszystkich pamiętać. DNS lub system nazw domen pozwala nam przeszukiwać Internet za pomocą rzeczywistych nazw witryn zamiast wpisywać adres IP za każdym razem, gdy chcemy odwiedzić określoną witrynę. Jest to dar niebios dla większości ludzi, ponieważ prawdopodobnie oszaleliby, gdyby zostali zmuszeni do wpisania adresu IP 69.63.181.15 lub 69.63.187.19 za każdym razem, gdy chcieliby odwiedzić Facebooka.

Najlepszy darmowy dynamiczny DNS

Jak to wszystko działa?

Po wpisaniu adresu URL przeglądarka zażąda adresu IP z routera. Jeśli router ma zapisany adres serwera DNS, poprosi serwer DNS o adres IP tej nazwy hosta. DNS następnie przeszuka i pobierze adres IP należący do adresu URL, do którego próbujesz dotrzeć. Po znalezieniu przeglądarka może załadować odpowiednią żądaną stronę.

Każda witryna, którą chcesz odwiedzić, przechodzi ten sam proces. Jeśli strona internetowa nie jest przekonwertowana na adres IP, do którego możesz dotrzeć, nie można załadować strony. Pamięć podręczna DNS to miejsce, w którym wszystkie adresy IP są przechowywane w systemie operacyjnym, który próbuje przyspieszyć proces, rozwiązując problem z konwersją nazwy na adres IP przed wysłaniem żądania.

Czy mogę wyświetlić dane w pamięci podręcznej DNS Resolver?

Aby zobaczyć zawartość lokalnej pamięci podręcznej DNS w systemie Windows, musisz przejść do "Wiersza polecenia". Aby wyświetlić dane DNS, wykonaj poniższe czynności dla posiadanej wersji systemu Windows.

Windows Vista, 7 i 8

  1. Kliknij Początek (ikona w lewym dolnym rogu ekranu) i wybierz Uruchomić. Wpisz "Komenda" lub "cmd” do pudełka. Zacznij od kroku drugiego poniżej.

Windows 10

  1. Rodzaj "Komenda” w polu wyszukiwania na pasku zadań.

  2. Kliknij prawym przyciskiem ikonę dla Wiersz polecenia i wybierz Uruchom jako administrator.

  3. Po otwarciu okna wiersza polecenia wpisz „ipconfig /displaydns” i naciśnij Wchodzić.

Jeśli zrobisz to poprawnie, każda domena w pamięci podręcznej powinna wyglądać mniej więcej tak:

www.youtube.com

—————————————-

Nazwa rekordu . . . . . : www.youtube.com

Typ rekordu . . . . . : 5

Czas żyć . . . . : 35

Długość danych . . . . . : 8

Sekcja . . . . . . . : Odpowiedź

Rekord CNAME . . . . : youtube-ui.l.google.com

Nazwa rekordu . . . . . : youtube-ui.l.google.com

Typ rekordu . . . . . : 1

Czas żyć . . . . : 35

Długość danych . . . . . : 4

Sekcja . . . . . . . : Odpowiedź

Rekord (hosta) . . . : 216.58.199.14

ten Rekord (gospodarza) zawiera adres IP dla podanej nazwy hosta. Wyświetlane informacje o wpisie DNS hosta to adres IP (216.58.199.14), nazwa żądanej strony internetowej (www.youtube.com) i kilka innych parametrów. Lokalna pamięć podręczna DNS będzie przechowywać wszystkie te informacje do dalszego wykorzystania, dopóki nie pojawi się potrzeba opróżnienia DNS.

Twój serwer dns może być niedostępny 1

Dlaczego i jak opróżnić DNS systemu Windows?

Jeśli nieautoryzowana nazwa domeny lub adres IP zdoła ją przeniknąć, pamięć podręczna DNS może zostać „zatruta” i spowodować przekierowanie żądań klientów do nieprawidłowych miejsc docelowych. Czasami to zepsucie może być wynikiem wpadek administracyjnych lub usterek technicznych. Jednak często wiąże się to z wirusami komputerowymi lub innymi formami ataków sieciowych, które mogą prowadzić do złośliwych lub ciężkich reklam witryn, co może prowadzić do potencjalnych komplikacji związanych z phishingiem i złośliwym oprogramowaniem. Jest to zazwyczaj poważny problem w przypadku większych, bardziej popularnych witryn.

Jak więc rozwiązać problemy, które powodują zatruwanie pamięci podręcznej DNS lub inne problemy z łącznością internetową? Opróżniamy DNS.

Wyczyszczenie pamięci podręcznej DNS spowoduje usunięcie wszystkich zapisanych wpisów, a tym samym usunięcie wszelkich nieautoryzowanych rekordów z systemu operacyjnego. Zmusi to komputer do ponownego zapełnienia pamięci podręcznej poprzez ponowne gromadzenie adresów IP z przyszłych odwiedzanych witryn.

Aby opróżnić DNS, wróć do Wiersz polecenia, a następnie wykonaj poniższe czynności dla posiadanej wersji systemu Windows.

Windows Vista, 7 i 8

  1. Ponownie kliknij Start, wybierz Uruchomić, a następnie wpisz w polu „Polecenie” lub „cmd”. Zacznij od kroku drugiego poniżej.

Windows 10

  1. Rodzaj "Komenda” w polu wyszukiwania na pasku zadań.

  2. Kliknij prawym przyciskiem ikonę dla Wiersz polecenia i wybierz Uruchom jako administrator.

  3. Kiedyś Wiersz polecenia okno jest otwarte, wpisz „ipconfig /flushdns” i naciśnij Wchodzić.

Powinieneś zobaczyć:

Konfiguracja IP systemu Windows

Pomyślnie opróżniono pamięć podręczną programu rozpoznawania nazw DNS.

Będzie to oznaczać, że kolor się powiódł, a następnie możesz wpisać „ipconfig /displaydns”, aby dwukrotnie sprawdzić lub po prostu wyjść z Wiersz polecenia okno.

***

Dzięki temu Twój DNS został opróżniony, a prędkość przeglądania powinna zostać przywrócona. Masz pytania dotyczące DNS? Dźwięk w komentarzach poniżej!