Jak używać operatorów wyszukiwania i symboli wieloznacznych do wyszukiwania w Gmailu?

Czy wiesz, że do przeszukiwania Gmaila możesz używać zaawansowanych operatorów wyszukiwania i symboli wieloznacznych? Czy wiesz, że możesz użyć kilku konkretnych wyszukiwań w Gmailu, aby znaleźć coś konkretnego w gąszczu poczty? Ten samouczek pokazuje, jak to zrobić.

Jak używać operatorów wyszukiwania i symboli wieloznacznych do wyszukiwania w Gmailu?

Gmail jest jednym z najpopularniejszych dostawców bezpłatnej poczty na świecie. Oferuje nie tylko niezawodne bezpłatne usługi poczty e-mail, ale także zestaw innych narzędzi Google, takich jak Dysk, Arkusze, Kalendarz, Zdjęcia i wiele innych. Jak można się spodziewać po firmie, która stworzyła największą wyszukiwarkę na świecie, w Gmailu jest o wiele więcej niż na pierwszy rzut oka.

Wyszukiwanie w Gmailu

Gmail oferuje zwykłe funkcje wyszukiwania, zawsze widoczne u góry strony, ale oferuje też znacznie więcej. Używając wyrażeń regularnych, w skrócie RegEx, możesz filtrować bardzo dokładnie. Na przykład możesz filtrować wiadomości e-mail z określonego adresu po określonej dacie lub między zestawem dat. Kiedy już to zrozumiesz, RegEx naprawdę jest dość potężny.

Wyrażenia regularne działają w Gmailu i Dokumentach Google, więc jeśli używasz obu z nich, ten samouczek będzie podwójnie przydatny. W rzeczywistości musisz używać Dokumentów Google do pracy z RegEx.

  1. Kliknij ten link, aby utworzyć kopię dokumentu RegEx Gmaila we własnych Dokumentach Google. Zostaniesz poproszony o wykonanie kopii pliku, wybierz, aby go skopiować, a zobaczysz Arkusz Google, taki jak na powyższym obrazku. Powinieneś zobaczyć sekcję Gmail RegEx w środku i pojawi się pozycja menu Gmail RegEx.
  2. Wybierz pozycję menu Gmail RegEx i wybierz Inicjuj.
  3. Zezwól na uprawnienia do pliku, gdy pojawi się monit o włączenie go do pracy z kontem Gmail.

Teraz, gdy funkcja Gmail RegEx jest włączona, nadszedł czas na grę.

Etykieta Gmail (komórka F3) odnosi się bezpośrednio do etykiet skonfigurowanych na koncie Gmail. Jeśli zdecydujesz się przenieść wiadomość ze skrzynki odbiorczej do innego folderu, używasz etykiet; możesz tworzyć nowe, klikając ikonę, która wygląda jak folder plików ze strzałką po prawej stronie po wybraniu wiadomości e-mail. Jeśli chcesz przeszukać całe konto e-mail, pozostaw etykietę jako skrzynkę odbiorczą. Jeśli chcesz zawęzić wyszukiwanie, wpisz dokładną nazwę etykiety zamiast skrzynki odbiorczej.

Dodaj swój operator wyszukiwania w Wyrażeniu regularnym (komórka F4), a następnie wybierz menu RegEx Gmaila i wybierz Wyszukaj w skrzynce pocztowej.

RegEx przeszuka Twoje konto Gmail w poszukiwaniu wiadomości e-mail zawierających wszystko, co umieścisz w Cell F4 i przywróci je jako listę w Arkuszu. Następnie możesz je wybrać bezpośrednio z tego miejsca.

Operatory wyszukiwania i symbole wieloznaczne w Gmailu

Nie musisz używać RegEx, jeśli nie chcesz. Jeśli chcesz, możesz użyć prostszych operatorów wyszukiwania w Gmailu, aby znaleźć to, czego szukasz. W widoku Skrzynka odbiorcza wybierz szarą strzałkę obok przycisku wyszukiwania, aby wyświetlić pełne pole wyszukiwania. To właśnie stąd możesz używać operatorów w Gmailu.

Operatory wyszukiwania mogą być proste lub tak złożone, jak tylko chcesz. Gmail działa z trzema typami operatorów: Boolean, operatorami Gmaila i operatorami Dysku. Ta strona w witrynie Google pokazuje, co jest z operatorami wyszukiwania. Użyj jednego lub wielu kryteriów w tym panelu wyszukiwania, aby znaleźć swój e-mail.

Załóżmy, że szukasz e-maila od kogoś z załącznikiem, którego potrzebujesz. Wiesz z grubsza, kiedy został wysłany i przez kogo, ale nie możesz go znaleźć.

  • Możesz spróbować dodać adres e-mail nadawcy w polu Od:.
  • Możesz spróbować dodać przybliżoną datę wysłania, konfigurując wpis „Data w…” na dole.
  • Następnie naciśnij niebieski przycisk wyszukiwania.

Jeśli to nie zadziała, zamknij panel wyszukiwania i wróć do podstawowego paska wyszukiwania. Możesz wpisać „is: unread” w pasku wyszukiwania, aby pobrać tylko te e-maile, których jeszcze nie przeczytałeś.

Jeśli to nie zadziała, spróbuj „has:attachment”, ponieważ w tym przykładzie wiemy, że e-mail zawierał załącznik.

Aby zaoszczędzić czas, możesz użyć wpisu logicznego, aby połączyć je w „is:unread AND has:attachment”. Pamiętaj, że im szerszych terminów używasz do wyszukiwania, tym więcej e-maili będziesz musiał przeszukać, aby znaleźć ten, którego szukasz. Im bardziej możesz to zawęzić, tym szybciej znajdziesz to, czego szukasz.

Symbole wieloznaczne różnią się nieco od zwykłych wyszukiwanych haseł. Są one oznaczone gwiazdką (*) i reprezentują nieznane terminy w wyszukiwaniu. Możesz dodać to na końcu wyszukiwanego hasła, aby objąć losowe wpisy.

W powyższym przykładzie wiesz, że Jan wysłał Ci wiadomość e-mail, ale nie wiesz, gdzie pracuje ani z jakiego adresu e-mail go wysłał. Możesz użyć operatora wyszukiwania „[email protected]*” lub „John*” w polu wyszukiwania Od, aby go wyizolować. Pierwsze wyszukiwanie zakłada użycie imienia i adresu e-mail domeny, podczas gdy drugie obejmuje imię i nazwisko adresu e-mail domeny. Masz pomysł.