Windows 10 Pro VS Enterprise — czego potrzebujesz?

Od debiutu w lipcu 2015 roku Windows 10 szybko stał się jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych systemów operacyjnych na świecie, zwłaszcza w ustawieniach profesjonalnych.

Windows 10 Pro VS Enterprise — czego potrzebujesz?

Microsoft oferuje dwie platformy zorientowane na biznes oparte na systemie operacyjnym Windows 10 – Windows 10 Pro i Windows 10 Enterprise. Jeśli chcesz przełączyć swoją firmę na system Windows 10, przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wypada porównanie systemów Windows 10 Pro i Enterprise w niektórych z najważniejszych obszarów.

Windows 10 Pro

Jak sama nazwa wskazuje, Windows 10 Pro to standardowa opcja firmy Microsoft do użytku profesjonalnego. Jest zorientowany przede wszystkim na małe i średnie firmy poszukujące dobrego, wszechstronnego rozwiązania i solidnego systemu operacyjnego. Windows 10 Pro oferuje wiele zaawansowanych funkcji i funkcjonalności niedostępnych w wersji Home i innych edycjach przeznaczonych dla zwykłych użytkowników.

Windows 10 Pro osiąga wysokie wyniki w sekcji bezpieczeństwa, oferując znaczne ulepszenia w porównaniu z poprzednimi generacjami systemów operacyjnych Windows. Jest łatwy w aktualizacji i utrzymaniu, będąc pod tym względem niemal identyczny z wariantem Enterprise. Brakuje jednak niektórych opcji mobilności w sekcji zarządzania.

Windows 10 Enterprise

Enterprise to najlepsza platforma Windows firmy Microsoft przeznaczona do użytku biznesowego. Jest on przeznaczony głównie dla średnich i dużych firm i jest dostępny tylko w ramach planu licencjonowania zbiorowego. Chociaż wizualnie prawie nie różni się od wersji Pro, Enterprise ma wiele asów w rękawie, szczególnie w obszarach bezpieczeństwa i zarządzania.

Windows 10 Enterprise osiąga wyjątkowo wysokie wyniki we wszystkich głównych kategoriach, a sekcja bezpieczeństwa jest jego najsilniejszym pakietem. Przewyższa również wersję Pro w sekcji Zarządzanie. Enterprise jest dostępny w dwóch warstwach – E3 i E5 – przy czym E5 jest absolutnym szczytem programu Microsoft Windows for Business.

Bezpieczeństwo

Pod względem bezpieczeństwa Windows 10 Pro znacznie przewyższa wcześniejszą platformę Windows zorientowaną na biznes. Jest wyposażony w zabezpieczenie oparte na wirtualizacji (VBS), które może izolować części systemu operacyjnego i zapobiegać jego uszkodzeniu i zmianie przez złośliwe oprogramowanie i wirusy. Bitlocker wciąż tam jest, umożliwiając szyfrowanie dysków twardych i magazynów wymiennych. Hello for Business (używany do odczytu danych biometrycznych) jest również dostępny na platformie Pro.

Windows 10 Enterprise zawiera wszystkie wyżej wymienione funkcje, a także kilka dodatkowych. Dodatkowe funkcje obejmują Windows Defender Credential Guard, Windows Defender Advanced Threat Protection i Windows Defender Application Control. ATP jest dostępne tylko w wersji E5 systemu Enterprise i wykorzystuje uczenie maszynowe, analitykę i czujniki behawioralne punktów końcowych do identyfikacji procedur, technik i narzędzi atakujących.

Aktualizacje, migracja i wdrażanie

W tym obszarze system Windows 10 Pro zawiera zaawansowany zestaw Microsoft Deployment Kit (MDT) oraz Assessment and Deployment Kit (ADK), które umożliwiają bezproblemową migrację, aktualizację i wdrażanie. Można ich używać na dwa sposoby – mogą tworzyć obrazy referencyjne, a także działać jako pełna platforma wdrożeniowa (poprzez serwer i kontroler domeny).

Windows 10 Enterprise nie różni się zbytnio od wersji Pro w tej kategorii, oferując prawie ten sam poziom doświadczenia. Jest to prawdopodobnie jedyny segment porównania Windows 10 Pro i Enterprise, w którym obie platformy są ze sobą powiązane.

Zarządzanie i produktywność

Windows 10 Pro wypada dość wysoko w tej kategorii. Zawiera fantastyczną aplikację Universal Windows, która umożliwia użytkownikom z różnych platform równoczesny dostęp do tej samej aplikacji przy użyciu tego samego konta. Aplikacje dostępne w ten sposób obejmują OneNote, PowerPoint, Excel, Word i Outlook. Użytkownicy Pro mogą również korzystać z usług Azure Active Directory, Business Store i zarządzania zasadami grupy na jednym koncie.

Oprócz wyżej wymienionych aplikacji i funkcji użytkownicy wersji Enterprise mają również dostęp do funkcji AppLocker i DirectAccess. Dzięki funkcji AppLocker administratorzy mogą uniemożliwić dostęp do niektórych aplikacji z urządzeń mobilnych. Z drugiej strony DirectAccess umożliwia użytkownikom z sieci zdalnych dostęp do sieci wewnętrznych.

cennik

W chwili pisania tego tekstu system Windows 10 Pro przywróci ci około 200 USD rocznie za jedną kopię. Można go kupić za pośrednictwem programu licencjonowania zbiorowego, jeśli zamierzasz kupić pięć lub więcej kopii. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem sprawdzić ceny w firmie Microsoft.

Kopii systemu Windows 10 Enterprise nie można kupować pojedynczo, ponieważ są one dostępne tylko w ramach programu licencjonowania zbiorowego. Cena zależy od wielkości wolumenu, co utrudnia jednoznaczne porównanie obu platform. Ponadto możliwość zakupu licencji długoterminowych dodatkowo komplikuje obliczenia.

Który z nich jest dla Ciebie lepszy?

Windows 10 Pro może być lepszym rozwiązaniem, jeśli prowadzisz małą firmę i potrzebujesz stabilnego, niezawodnego systemu operacyjnego do działania. Pro może być również dobrym sposobem dla pośrednich firm na przetestowanie wód przed wejściem na całość i przejściem na Enterprise.

Windows 10 Enterprise byłby prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem dla dużych firm z dużą liczbą pracowników, ponieważ mogą one skorzystać z programu Volume Volume Program. Enterprise jest również polecany firmom, które potrzebują najwyższej klasy zabezpieczeń systemu.