Jak sprawdzić WHOIS z wiersza polecenia systemu Windows

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kto jest właścicielem określonej nazwy domeny? Czy kiedykolwiek chciałeś kupić nazwę domeny i chciałeś wiedzieć, czy domena jest dostępna?

Każda nazwa domeny (np. techjunkie.com) jest własnością osoby, firmy lub organizacji. Gdy nabywca domeny rejestruje nazwę domeny, wprowadza swoje dane kontaktowe do bazy danych zwanej bazą danych domen najwyższego poziomu (TLD), takich jak domeny .com, .net i .org

Jednak wielu właścicieli domen włącza ochronę prywatności, aby ich informacje kontaktowe nie były publicznie dostępne. Większość rejestratorów nazw domen (zwykle firmy hostingowe) oferuje ochronę prywatności za niewielką opłatą.

Oprócz korzystania z Whois do wyszukiwania nazwy domeny, możesz również wyszukać ten sam rodzaj informacji o adresach IP, co byłoby przydatne głównie dla administratorów systemu i sieci

Oficjalnym interfejsem do bazy danych Whois jest ICANN Whois. Spróbuj wyszukać nazwę domeny, taką jak microsoft.com, korzystając z ICANN Whois, a otrzymasz dane wyjściowe, które wyglądają tak:

Niespodzianka, microsoft.com jest własnością Korporacja Microsoft. Należy pamiętać, że istnieją trzy różne typy kontaktów — rzeczywisty rejestrujący, kontakt administracyjny i kontakt techniczny. Whois jest kluczowym narzędziem dla wielu twórców stron internetowych, projektantów, konsultantów IT i przedsiębiorców.

Zwykle, gdy ktoś chce wyszukać domenę, korzysta z narzędzia internetowego, takiego jak ICANN Whois lub innego bezpłatnego interfejsu online do bazy danych Whois. Jeśli jednak pracujesz i często zadajesz pytania Whois, będziesz potrzebować wygodniejszej i wydajniejszej metody tworzenia zapytań Whois. To tam narzędzie whois jest dostępne dla systemu Windows i wbudowane bezpośrednio w systemy macOS i Linux.

Firma Microsoft udostępnia narzędzie Whois jako część zestawu narzędzi Windows Sysinternals, zestawu narzędzi dla administratorów serwerów i sieci oraz jako bezpłatne samodzielne narzędzie Whois działające na kliencie systemu Windows Widok i wyżej, Windows Server 2008 i wyżej i dalej Serwer Nano 2016 i wyżej. Windows Whois można łatwo pobrać i używać:

 1. Pobrane narzędzie Whois
 2. Wypakuj archiwum do folderu
 3. Następnie wyodrębnij plik wykonywalny do katalogu w ścieżce systemowej

Uruchom WHOIS z wiersza poleceń systemu Windows

Windows Whois to prosty plik wykonywalny, więc nie trzeba niczego instalować:

 1. Otwórz Windows wiersz polecenia
 2. Rodzaj whois -v przykład.com
 3. Whois zwróci dane wyjściowe do terminala

Ponieważ jest to usługa tekstowa, w programie whois pojawi się coś w rodzaju „ściany tekstu”, ale w tym wykazie zobaczysz te same informacje, które można zobaczyć w wyszukiwarce internetowej: kto jest właścicielem domeny, kiedy została zarejestrowana i u kogo, kiedy należy ją odnowić, na kogo domena jest zarejestrowana oraz wszelkiego rodzaju inne informacje o tej domenie.

Aby ułatwić odczytanie danych wyjściowych Whois, przekieruj je do pliku tekstowego, który można następnie przewijać za pomocą zwykłego edytora tekstu, takiego jak Notatnik lub Notepad ++. Oto jak zapisać wynik Whois do pliku tekstowego.

W wierszu polecenia wpisz po prostu następujące polecenie (zastępując example.com domeną, do której chcesz wysłać zapytanie):

whois -v przykład.com > przykład.txt

Co oznacza wynik Whois?

Niektóre dane zawarte w zapytaniu Whois są oczywiste: nazwa rejestrującego, adres, kontaktowy adres e-mail, telefon itd. Ale co z resztą?

 • Rejestrator to firma, w której właściciel domeny zarejestrował domenę
 • Data utworzenia to data pierwszej rejestracji domeny
 • Data wygaśnięcia to data wygaśnięcia rejestracji domeny
 • Kontakt administracyjny domeny jest często administratorem witryny w domenie
 • Serwery nazw wskazują, która firma hostingowa obsługuje nazwę domeny

Dlaczego miałbyś uruchamiać Whois?

Pierwszym krokiem w rejestracji nowej nazwy domeny jest ustalenie, czy żądana domena jest dostępna, czy też ktoś już ją zarejestrował. Jeśli zapytanie Whois nie znajdzie nazwy domeny, możesz ją od razu zarejestrować. Jeśli ktoś jest już właścicielem domeny, będziesz musiał wybrać inną domenę lub skontaktować się z właścicielem w sprawie zakupu domeny.

Możesz sprawdzić, kiedy domena wygasa, które serwery nazw obsługują hosting DNS lub możesz chcieć dowiedzieć się, kto jest usługą hostingową, aby móc złożyć skargę. Możesz nawet polubić nazwę domeny na tyle, aby skontaktować się z właścicielem w sprawie zakupu domeny, chociaż właściciele domen często pobierają premię.

Jeśli zmienisz hosting stron internetowych lub poczty e-mail, będziesz chciał wysłać zapytanie do Whois, aby znaleźć serwery nazw, które poinformują Cię, gdzie hostowana jest domena.

Podczas migracji witryny i poczty e-mail do nowej usługi hostingowej musisz zaktualizować serwery nazw, aby wskazywały na nową usługę hostingową, a następnie sprawdzić, czy zmiany na serwerze nazw zostały wprowadzone. Są to zadania, dla których narzędzie Whois jest istotną częścią Twojego zestawu narzędzi.

Jak wykonać WHOIS z wiersza poleceń systemu Windows3

Uruchamianie Whois w systemie Mac lub Linux

Oczywiście nie tylko użytkownicy Windowsa uruchamialiby Whois. Użytkownicy systemu Windows muszą tylko dodać określone narzędzie, aby to zrobić; macOS i Linux mają wbudowane narzędzie Whois i są gotowe do użycia. Narzędzia takie jak Whois są instalowane domyślnie.

Uruchamianie Whois na macOS

Aby uruchomić zapytanie Whois na komputerze Mac, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz okno terminala
 2. Rodzaj whois example.com w wierszu polecenia
 3. naciśnij enter

Powinieneś zobaczyć prawie taki sam wynik, jak w powyższym przykładzie Windows.

Uruchamianie Whois w systemie Linux

Uruchamianie Whois w systemie Linux jest prawie identyczne z uruchamianiem go na terminalu macOS:

 1. Otwórz powłokę, aby uzyskać dostęp do wiersza poleceń
 2. Rodzaj whois example.com
 3. naciśnij enter

Zobaczysz również ten sam rodzaj wpisu, co użytkownicy Windows i Mac.

Jeśli dane whois w systemie macOS lub Linux przewijają się zbyt szybko, możesz przesłać dane wyjściowe do narzędzia stronicowania, aby przewijać dane we własnym tempie:

whois example.com | mniej

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Whois, zobacz Jak określić, kto jest właścicielem domeny za pomocą Whois. Jeśli jesteś użytkownikiem systemu macOS, może się okazać, że przydatne jest opróżnianie pamięci podręcznej DNS w systemie MacOS.

Czy masz jakieś specjalne zastosowania dla Whois lub innych narzędzi DNS, takich jak dig i Nslookup? Daj nam znać w komentarzach!