WhatsApp został zhakowany, co należy zrobić

WhatsApp to jedna z najpopularniejszych aplikacji do przesyłania wiadomości. To, co uczyniło ją tak sławną, to fakt, że była to pierwsza aplikacja mobilna oferująca bezpłatne wiadomości. Przyćmił nawet SMS-y, ponieważ użytkownik nie musi już martwić się o liczbę znaków.

WhatsApp został zhakowany, oto co należy zrobić

Kolejną rzeczą, o którą użytkownicy nie muszą się martwić, jest nazwa użytkownika. WhatsApp tego nie potrzebuje. Łączy się z Twoim numerem telefonu komórkowego, więc będziesz widoczny dla innych użytkowników pod tą samą nazwą, którą przypisali Ci na liście kontaktów.

Niestety hakerzy mogą przeniknąć do Twojego konta WhatsApp. Kiedy tak się stanie, możesz się zastanawiać, co możesz zrobić, aby odzyskać swoje konto i zabezpieczyć je, aby zapobiec przyszłym problemom. Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, jeśli Twoje konto zostanie naruszone, i pomoże Ci je chronić w przyszłości.

Telefon WhatsApp

Jak stwierdzić, czy Twoje konto zostało naruszone?

Jednym z kluczowych wskaźników tego, że Twoje konto WhatsApp zostało naruszone, jest widząc kontakty, które nie są twoje. WhatsApp jest tak intuicyjny, że doda Twoje kontakty po zalogowaniu się na nowym urządzeniu. Kolejnym znakiem jest oczywiście wiadomości, których nie wysłałeś. Jeśli otworzysz WhatsApp i zobaczysz podejrzane wiadomości, prawdopodobnie ktoś używa Twojego konta.

Kolejnym znakiem ostrzegawczym włamania na konto WhatsApp jest: dziwne komunikaty od firmy. Na przykład mogłeś otrzymać wiadomość e-mail o zmianie na swoim koncie. Jeśli otrzymałeś coś takiego, dobrym pomysłem jest podjęcie działań już teraz.

Wreszcie, sama firma mogła zostać zhakowana. Taka sytuacja jest zwykle atakiem na szeroką skalę, który narusza dane użytkowników. Niestety nie ma świetnego sposobu na wykrycie tego typu aktywności. Jednak WhatsApp wyśle ​​Ci powiadomienia, że ​​Twoje konto mogło zostać naruszone.

Aby uzyskać więcej informacji, oto jak rozpoznać podejrzaną aktywność na Snapchacie.

Co zrobić, jeśli Twoje konto WhatsApp zostanie zhakowane

Haker

Teraz, gdy odkryłeś sposoby, aby dowiedzieć się, czy Twoje konto zostało zhakowane, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak podjąć działanie. Pamiętaj, że będziesz chciał działać szybko, aby chronić swoje prywatne informacje i odzyskać kontrolę nad swoim kontem.

1. Powiadom swoje kontakty

Jednym z najnowszych oszustw, jakie widzieliśmy w 2021 r., są hakerzy proszący o kod weryfikacyjny, podszywając się pod Twój kontakt. Ze względu na charakter funkcji bezpieczeństwa WhatsApp, aby się zalogować, potrzebujesz tylko numeru telefonu i kodu weryfikacyjnego.

Gdy ktoś włamie się na Twoje konto WhatsApp, może teraz wysyłać wiadomości do Twoich kontaktów z informacją, że firma wysłała Twój kod weryfikacyjny i uzyskać dostęp do swojego konta. Dlatego jedną z pierwszych rzeczy, które będziesz chciał zrobić, jest wysłanie wiadomości do znajomych i rodziny, poinformowanie ich, że utraciłeś dostęp do swojego konta. To działanie zapobiega dalszej eksploatacji Twojego konta i innych osób.

Innym powodem, dla którego chcesz poinformować swoje kontakty, że nie masz dostępu do swojego konta WhatsApp, jest to, że mogą wyłowić Twoje dane osobowe. Od numeru bankowego po adres e-mail, hakerzy sprytnie spróbują uzyskać jak największy dostęp do twoich danych osobowych.

2. Nie wyloguj się i nie zaloguj ponownie, jeśli otrzymujesz kody weryfikacyjne

Chociaż może się to wydawać trochę dziwne, jedną z metod używanych przez hakerów są kody weryfikacyjne, które blokują Cię, aby mogli uzyskać dostęp. To działanie działa, ponieważ WhatsApp pozwala na jednoczesne wysłanie tylko tylu kodów weryfikacyjnych. Kiedy haker wykorzysta wszystkie twoje próby, będziesz musiał poczekać 12 godzin, aby otrzymać kolejną. Ale haker jest bardziej przygotowany niż Ty, więc zdobędzie kody i zaloguje się na Twoje konto. Skutecznie Cię blokują.

Jeśli otrzymasz wiele SMS-ów WhatsApp z kodami weryfikacyjnymi, najlepiej je zignorować. Kontynuuj korzystanie z konta WhatsApp tak, jak zwykle.

Często zadawane pytania dotyczące zhakowanych WhatsApp

Czy haker może zobaczyć moje wiadomości?

Nie. Według WhatsApp wszystkie wiadomości są przechowywane na Twoim urządzeniu, a nie w usłudze w chmurze. Jeśli ktoś uzyska bezprawny dostęp do Twojego konta, nie zobaczy żadnej z Twoich poprzednich rozmów.

Skąd mam wiedzieć, czy moje konto WhatsApp zostało zhakowane?

Najpierw sprawdź, czy żywotność baterii znacznie się zmniejszyła. Jeśli tak, może to być znak.

Sprawdź, czy ilość danych internetowych wykorzystywanych przez Twój telefon wzrosła bez powodu. Jeśli tak, istnieje szansa, że ​​zostałeś zhakowany.

Jak zapewne już wiesz, temperatura telefonu wzrasta, gdy jest pod zwiększonym ciśnieniem. Jeśli jednak, przynajmniej w tej chwili, nie używasz żadnych dużych, zasobożernych aplikacji, a Twój telefon nagrzewa się mimo to, powinieneś rozważyć oprogramowanie szpiegujące jako potencjalnego podejrzanego.

Co jeszcze mogę zrobić, jeśli moje konto WhatsApp zostanie zhakowane?

Oprócz powiadamiania znajomych i rodziny o włamaniu i pozostawania zalogowanym do WhatsApp podczas odbierania kodów aktywacyjnych, dobrym pomysłem jest wyłączenie WhatsApp Web.

Jest opcja oznaczona „Wyloguj się ze wszystkich komputerów” którego powinieneś użyć. Ta funkcja zawiera również listę urządzeń, na których ostatnio korzystałeś z konta, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy nie rozpoznajesz żadnego. Jedynym problemem związanym z tą metodą jest to, że opiera się ona na serwerze, z którym jesteś połączony, a sieci VPN wysyłają również nieprawidłowe informacje o lokalizacji. Niezależnie od tego, szczegóły lokalizacji mogą być pewnym znakiem nieautoryzowanego użytkownika na Twoim koncie, głównie wtedy, gdy zweryfikujesz, gdzie się zalogowałeś na podstawie informacji wysyłanych przez Twoje urządzenie.

Blokady aplikacji to dodatkowa kwestia, która pomaga zablokować dowolną aplikację na smartfonie. W ten sposób hakerzy będą musieli odblokować Twój telefon przed dalszym atakiem. Istnieją również szafki przeznaczone specjalnie dla WhatsApp.

Na koniec spróbuj włączyć weryfikację dwuetapową w ustawieniach konta, aby uzyskać dodatkową warstwę ochrony.

Co warto wiedzieć na przyszłość

Niezależnie od horrorów dotyczących hakowania, możesz zapobiec wielu atakom hakerów. W większości przypadków nieświadomie dajemy hakerom dostęp do naszych urządzeń, gdy otwieramy zainfekowaną wiadomość lub inną zawartość wysłaną z podejrzanego źródła.

Jeśli kiedykolwiek otrzymasz wiadomość z nieznanego numeru lub podejrzany link, nie otwieraj jej. To samo dotyczy instalacji aplikacji. Powinieneś zablokować wszystkie instalacje z nieznanych źródeł. Sklep Play ma opcję, która pozwala to zrobić.

Sieci publiczne i niezabezpieczone to kolejna rzecz, z której należy korzystać ostrożnie. Sieci w miejscach publicznych są często otwarte i dlatego należy ich unikać, ponieważ zmniejszy to ryzyko włamania.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, najlepiej zablokować WhatsApp w telefonie za pomocą szafki na aplikacje lub po prostu dezaktywować swoje konto WhatsApp.

Niech inni wiedzą

Jeśli dowiesz się, że zostałeś zhakowany, zanim ktoś zapyta Cię o dziwną aktywność na Twoim koncie, powiedz im o tym i opublikuj to w tylu sieciach społecznościowych, ile tylko możesz. Nie zapomnij również zgłosić problemu do WhatsApp, ponieważ najprawdopodobniej pomogą Ci podjąć dalsze działania.

Kiedy wszystko zostanie powiedziane i zrobione, prawdopodobnie nie powinieneś się zbytnio martwić. Najprawdopodobniej nie jesteś głównym celem tych ataków, przynajmniej jeśli nie przekazujesz zbyt wielu informacji w mediach społecznościowych. Staraj się udostępniać mniej i po prostu skup się na społecznym aspekcie tych aplikacji. Nie zapomnij też o podjęciu działań zapobiegawczych, takich jak zablokowanie WhatsApp, tylko ze względu na bezpieczeństwo.