Co to jest tryb TTY i czy muszę go używać?

Czy widziałeś lub słyszałeś o trybie TTY i zastanawiałeś się, co to jest? Czy zauważyłeś coś wspomnianego i chciałbyś wiedzieć, czy mógłbyś wziąć udział w akcji, lub czy przyniosłoby to korzyści? Jeśli tak, „Co to jest tryb TTY i czy muszę z niego korzystać?” jest dla Ciebie.

Co to jest tryb TTY i czy muszę go używać?

Tryb TTY to funkcja telefonów komórkowych, która oznacza „dalekopis” lub „telefon tekstowy”. Dalekopis to urządzenie przeznaczone dla osób niedosłyszących lub mających trudności z mówieniem. Tłumaczy sygnały audio na słowa i wyświetla je osobie. Urządzenie może następnie ponownie zakodować pisemne odpowiedzi na dźwięk, aby druga strona mogła je usłyszeć. Jeśli potrzebujesz trybu TTY dla przeglądarek internetowych na swoim komputerze, możesz skorzystać z dodatków lub rozszerzeń.

Uwaga: TTY to skrót, który odnosi się do wszystkich typów dalekopisów. Tryb TTY dotyczy telefonów komórkowych.

Co to jest dalekopis?

Dalekopisy to starożytna technologia, ale zostały zmodyfikowane pod kątem nowych mediów, aby nadal zapewniać funkcje ułatwień dostępu osobom z zaburzeniami słuchu lub mowy. FCC nakazała, aby telefony komórkowe były kompatybilne z dalekopisami, aby utrzymać łączność w jak największym stopniu, niezależnie od wymogów dostępności; stąd tryb TTY.

Pierwotnie dalekopisy były używane w redakcjach przed erą telefonów komórkowych i Internetu. Siedzieli w rzędzie, trajkocząc podczas drukowania i wytwarzając sporo hałasu. Wiadomości mogą być przesyłane z jednego końca kraju na drugi za pomocą istniejącej sieci telefonicznej. Podczas gdy Internet, poczta e-mail i telefony komórkowe przejęły władzę, dalekopisy znalazły się na tylnym siedzeniu. Obecnie są używane prawie wyłącznie dla osób z upośledzeniem słuchu lub mowy.

Jak działa TTY?

Urządzenie TTY jest jak maszyna do pisania, która zawiera mały ekran wyświetlacza. Może, ale nie musi, wydrukować komunikat w zależności od używanego modelu. Urządzenie łączy się z kompatybilnym telefonem komórkowym za pomocą kabla TTY i zasadniczo działa jako urządzenie do obsługi krótkich wiadomości (SMS).

Piszesz wiadomość na dalekopisie i sprawdzasz ją na ekranie. Po przesłaniu jest przekazywany do telefonu przez kabel TTY i wysyłany za pośrednictwem operatora. Odbiorca otrzyma wiadomość i przeczyta ją bezpośrednio w telefonie lub za pomocą dalekopisu.

Tryb TTY to przestarzała technologia i wiele osób z zaburzeniami słuchu lub mowy może komunikować się za pomocą wiadomości SMS. Istnieją również technologie IP działające w czasie rzeczywistym, które zwiększają dostępność komunikacji, ale wymagają one albo planu transmisji danych, albo cyfrowej linii telefonicznej. Tryb TTY został utrzymany dla osób, które nie mają dostępu do danych mobilnych lub są ograniczone do analogowych linii telefonicznych. Dostępność idzie naprzód, ale wciąż nie jest wszędzie.

Jak korzystać z trybu TTY

Jeśli masz kompatybilny telefon, korzystanie z trybu TTY jest proste. Będziesz potrzebować dalekopisu, kabla TTY i telefonu. Zwykle kabel TTY łączy się z gniazdem audio. Następnie włączasz tryb TTY i stamtąd.

Po włączeniu trybu TTY inne funkcje telefonu mogą nie działać poprawnie. W zależności od posiadanego telefonu możesz nie mieć możliwości korzystania z SMS-ów lub zwykłych połączeń głosowych, gdy jest włączony. Jeśli więc nie używasz dalekopisu, warto wyłączyć to ustawienie, aby mieć dostęp do pełnej funkcjonalności telefonu.

Do wyboru są zazwyczaj cztery ustawienia, w tym TTY Off, TTY Full, TTY HCO i TTY VCO. Oto, co każdy z nich oznacza.

TTY wyłączony

TTY Off jest dość proste, ponieważ oznacza to, że tryb TTY nie jest w ogóle włączony. TTY Full jest przydatne, jeśli obie strony mają upośledzenie mowy lub słuchu. Będzie wysyłał i odbierał wyłącznie tekst za pośrednictwem dalekopisu na każdym końcu.

Pełny TTY

TTY Full jest przeznaczony do komunikacji tekstowej, w obie strony bez komponentu audio.

TTY HCO

TTY HCO jest funkcją Hearing Carry Over, co oznacza, że ​​wiadomości są wysyłane za pomocą tekstu, ale odbierane jako dźwięk. Ten system jest używany głównie dla osób z zaburzeniami mowy. Pomyśl o programach zamiany tekstu na mowę, a zrozumiesz znaczenie tego ustawienia. TTY HCO jest przydatne, jeśli rozmówca ma zaburzenia mowy, a rozmówca nie. Innymi słowy, dalekopis wyśle ​​wiadomość SMS-em, podczas gdy odpowiedzi będą dźwiękowe.

TTY VCO

TTY VCO służy do przenoszenia głosu, co oznacza, że ​​mówisz, a dalekopis na drugim końcu zamienia dźwięki w tekst. Wiadomości są odbierane w formie tekstowej, a to ustawienie jest używane głównie dla osób niedosłyszących. Pomyśl o programach zamiany mowy na tekst, a zrozumiesz VCO. TTY VCO najlepiej sprawdza się, gdy dzwoniący jest niedosłyszący, ale nie ma problemów z mową. Dzwoniący wysyła wiadomość przez dźwięk i otrzymuje odpowiedzi jako tekst.

Jeśli chcesz komunikować się z osobą niedosłyszącą, ale nie posiadającą telefonu kompatybilnego z TTY, możesz skorzystać z usługi przekazywania połączeń telekomunikacyjnych w Stanach Zjednoczonych. Usługa oferuje całodobową pomoc każdemu, kto zadzwoni pod numer 711. Przeszkolony operator wpisze Twoją ustną wiadomość na swoim dalekopisie i wyśle ​​ją w Twoim imieniu. Następnie przetłumaczą odpowiedź na mowę. Brzmi trochę XVIII wiek, ale działa bardzo dobrze, a jeśli to jedyna dostępna opcja, to jest niezastąpiona.

Często Zadawane Pytania

Oto kilka często zadawanych pytań.

Czy tryb TTY można wyłączyć?

Tak, przejdź do ustawień połączeń i przewiń w dół, aż zobaczysz tryb TTY, powinno być pole wyboru lub przełącznik, który klikasz lub przesuwasz, aby wyłączyć.

Jak korzystać z trybu TTY na Androidzie?

  1. Przejdź do menu Ustawienia na telefonie z Androidem.
  2. Następnie przejdź do ustawień połączeń.
  3. Przewiń w dół, aż zobaczysz Tryb TTY i zaznacz pole, aby aktywować.

To wszystko, co musisz wiedzieć o trybie TTY. Jeśli potrzebujesz dodatkowych opcji ułatwień dostępu lub jeśli regularnie kontaktujesz się z kimś, kto potrzebuje pomocy, może to być niezbędna funkcja do rozważenia przy następnym smartfonie. Jeśli nie potrzebujesz dodatkowej pomocy lub nie komunikujesz się regularnie z kimś, kto jej potrzebuje, w ogóle nie będziesz potrzebować trybu TTY.