Co to jest polecenie MSTSC w systemie Windows i jak korzystać z pulpitu zdalnego?

MSTSC to polecenie używane w systemie Windows do uruchamiania Pulpitu zdalnego (RDP). Pulpit zdalny umożliwia połączenie się z cudzym komputerem i używanie go tak, jakbyś stał obok niego. Jako technik IT jest to niezwykle przydatne narzędzie. Mogę zdać pulpit na komputer klienta i zobaczyć dokładnie to, co widzi z mojego biurka, bez konieczności wielogodzinnej jazdy, aby się tam dostać.

Co to jest polecenie MSTSC w systemie Windows i jak korzystać z pulpitu zdalnego?

Pulpit zdalny był funkcją systemu Windows od dłuższego czasu, niż pamiętam. Użytkownikom domowym zawsze sugeruję wyłączenie go w celu zwiększenia bezpieczeństwa, ponieważ można go szybko włączyć, jeśli potrzebujesz zdalnej pomocy. W tym samouczku pokażę, jak korzystać z polecenia MSTSC, jak włączać i wyłączać RDP oraz jak połączyć się z innym komputerem.

Korzystanie z polecenia MSTSC w systemie Windows

Polecenie MSTSC jest używane w wierszu poleceń systemu Windows do inicjowania sesji zdalnego pulpitu. Jeśli jesteś w tej samej sieci lub znasz adres IP lub komputer zdalny, możesz użyć MSTSC do skonfigurowania połączenia w kilka sekund. Najpierw musisz znać kilka przełączników. Są to polecenia potrzebne do działania MSTSC.

 • /v:komputer: Określa komputer zdalny, z którym chcesz się połączyć.
 • /f: Uruchamia połączenie pulpitu zdalnego w trybie pełnoekranowym.
 • /w:szerokość /h:wysokość: Określa rozmiar ekranu pulpitu zdalnego.
 • /edit: Otwiera plik rdp, dzięki czemu można edytować.
 • /admin: Zaloguj się jako administrator.

Są inne, ale są one przeznaczone głównie dla serwerów. W przypadku większości zastosowań wystarczy znać przełącznik /v lub /f. V określa komputer zdalny, podczas gdy F określa wyświetlanie pełnoekranowe.

Oto jak z niego korzystać:

 1. Naciśnij klawisz Windows + R, aby wyświetlić okno uruchamiania.
 2. Wpisz „mstsc /v:KOMPUTER /f” i wybierz Dalej.

Możesz także po prostu użyć samego „mstsc”, aby wyświetlić okno dialogowe połączenia pulpitu zdalnego, w którym możesz dodać nazwę komputera lub adres IP i login.

Włącz lub wyłącz Pulpit zdalny

Zasadniczo zawsze dobrą praktyką jest wyłączenie Pulpitu zdalnego na komputerze. Jest to teoretyczna luka, którą haker może wykorzystać, aby uzyskać dostęp do Twojego komputera z zewnątrz. Dlatego najlepiej jest go wyłączyć i włączać tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

Aby włączyć lub wyłączyć Pulpit zdalny w systemie Windows 10 Pro, wykonaj następujące czynności:

 1. Wpisz „zdalny” w polu wyszukiwania systemu Windows i wybierz Ustawienia zdalne.
 2. W wyświetlonym oknie głównym wyłącz opcję Włącz pulpit zdalny.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start systemu Windows i wybierz System.
 4. Wybierz Zaawansowane ustawienia systemu z lewego menu.
 5. Wybierz kartę Zdalny i upewnij się, że opcja „Zezwalaj na połączenia zdalne z tym komputerem” nie jest zaznaczona.
 6. Upewnij się, że zaznaczona jest również opcja „Nie zezwalaj na połączenia zdalne z tym komputerem”.
 7. Zmień w razie potrzeby i naciśnij Zastosuj, a następnie OK.

Aby w pełni włączyć lub wyłączyć Pulpit zdalny, należy wykonać oba kroki. Teraz zamknąłeś lukę w swoim komputerze. Jeśli potrzebujesz kogoś do zdalnego pulpitu na swoim komputerze, po prostu powtórz powyższy proces i włącz wszystko. Pamiętaj tylko, aby wyłączyć to wszystko ponownie, gdy skończysz!

Szybka pomoc w systemie Windows 10

Jeśli oboje używasz komputera z systemem Windows 10 z zainstalowaną aktualizacją rocznicową, będziesz mieć nową funkcję o nazwie Windows 10 Quick Assist. Jest to zgrabna mała aplikacja, która umożliwia bezpieczne połączenie między dwoma komputerami za pomocą ograniczonego czasowo kodu dostępu.

 1. Wpisz „szybko” w polu wyszukiwania systemu Windows, aby go znaleźć, i wybierz opcję Szybka pomoc.
 2. W zależności od tego, czy dajesz, czy otrzymujesz, wybierz odpowiednią opcję. Zwykle udzielam pomocy, więc wybiorę to.
 3. Zaloguj się za pomocą swojego konta Microsoft, aby zweryfikować swoją tożsamość.
 4. Poproś osobę zdalną o powtórzenie tych kroków, ale zamiast tego wybierz Uzyskaj pomoc.
 5. Powiedz im, jaki masz kod, i poproś o wprowadzenie go, gdy zostaniesz o to poproszony.

Zainicjowano teraz sesję pulpitu zdalnego, która jest dość bezpieczna. Jako pomocnik zobaczysz ekran zdalnego pulpitu pulpitu innej osoby. Możesz wykonywać dowolne czynności, tak jak podczas normalnej sesji Pulpitu zdalnego. Zdalny użytkownik będzie mógł zobaczyć wszystko, co się dzieje, więc następnym razem będzie mógł sobie pomóc. Możesz nawet pisać notatki za pomocą narzędzia do adnotacji u góry.

Polecenie MSTSC to narzędzie wiersza poleceń, które ułatwia logowanie do komputera zdalnego. Jeśli znasz nazwę komputera lub adres IP, możesz użyć go w oknie Uruchom, aby się zalogować. W przeciwnym razie nowsze narzędzie Windows 10 Quick Assist jest łatwiejsze w użyciu dla użytkowników nietechnicznych, ponieważ osiąga to samo, ale w bardziej przyjazny sposób .