Co to jest Runtimebroker.exe i do czego służy?

Jeśli używasz komputera z systemem Windows i rozejrzałeś się po Menedżerze zadań, być może zauważyłeś usługę o nazwie runtimebroker.exe. Działa na wszystkich komputerach z systemem Windows i może zajmować cykle procesora i pamięć. Ale czym jest runtimebroker.exe, do czego służy i czy można się go pozbyć?

Co to jest Runtimebroker.exe i do czego służy?

Co to jest runtimebroker.exe?

Usługa runtimebroker.exe jest z nami od Windows 8, o ile pamiętam. Nawet teraz z systemem Windows 10 pozostaje cały czas w użyciu. Kluczem do tego, co robi, jest jego nazwa. Działa jako pośrednik, stąd część brokera i monitoruje aplikacje i programy, część uruchomieniowa.

Zasadniczo monitoruje uruchomione aplikacje i programy, aby upewnić się, że informują Cię, kiedy chcą uzyskać dostęp do zasobów systemowych, takich jak kamery internetowe, mikrofony, poczta, głośniki i wszystko, co może powodować obawy dotyczące prywatności. Ogląda wszystkie te aplikacje i sprawdza ich zadeklarowane uprawnienia, tj. te, o które proszą, takie jak dostęp do przeglądarki lub mikrofonu, z tym, co faktycznie robi aplikacja.

Załóżmy na przykład, że instalujesz aplikację pocztową innej firmy i udzielasz jej uprawnień do czytania wiadomości i uzyskiwania dostępu do programu Poczta systemu Windows. Usługa runtimebroker.exe pilnuje aplikacji, aby upewnić się, że nie próbuje uzyskać dostępu do niczego, czego nie powinna. Jeśli na przykład spróbuje uzyskać dostęp do Twojej lokalizacji, ostrzeże Cię za pomocą powiadomień systemu Windows.

Co to jest runtimebroker.exe i do czego służy2

Dlaczego używa pamięci?

Gdy jest używany, runtimebroker.exe powinien używać prawie zerowych cykli procesora i tylko niewielkiej ilości pamięci RAM. Na moim komputerze z systemem Windows 10 runtimebroker.exe używa 0% procesora i 10,7 MB pamięci RAM. Za każdym razem, gdy otwierasz aplikację, proces potrzebuje trochę więcej zasobów, aby monitorować, co się dzieje. Im więcej masz uruchomionych aplikacji, tym więcej zasobów potrzebuje.

Dlaczego runtimebroker.exe powoduje gwałtowny wzrost użycia procesora?

Odkąd został wprowadzony, runtimebroker.exe miał problem z zarządzaniem cyklami procesora. Jeśli używasz zaktualizowanej wersji systemu Windows 10, nie powinieneś już widzieć tego problemu. Jeśli jednak się pojawi, masz kilka opcji.

Wygląda na to, że gdy pozwolisz systemowi Windows 10 na wyświetlanie porad i wskazówek w powiadomieniach, może to spowodować gwałtowny wzrost zużycia procesora. Nie do końca wiem dlaczego, po prostu jeśli wyłączysz te wskazówki i triki, nie pojawią się już żadne skoki. Ta funkcja i tak jest denerwująca, więc zawsze sugerowałbym jej wyłączenie. Oto jak:

  • Wybierz Ustawienia i System Windows.
  • Wybierz Powiadomienia i akcje.
  • Przewiń w dół do opcji „Uzyskaj wskazówki, porady i sugestie podczas korzystania z systemu Windows” i wyłącz ją.

Następnie, jeśli zobaczysz skoki procesora dla runtimebroker.exe, będziesz musiał przejść przez wszystkie uruchomione aplikacje jeden po drugim, aby zobaczyć, co powoduje problem. Otwórz Menedżera zadań, podświetl runtimebroker.exe, zamknij aplikację i obserwuj liczbę procesorów. Jeśli się nie powiedzie, zaktualizuj aplikację i przetestuj ponownie. Jeśli nie, spróbuj innego. Opłucz i powtarzaj, aż nie zobaczysz więcej kolców.

Co to jest runtimebroker.exe i do czego służy3

Dlaczego runtimebroker.exe zużywa tak dużo pamięci?

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows 8, w programie runtimebroker.exe występuje znany problem polegający na przecieku pamięci między nim a usługą Metro Tile Updater. Po uruchomieniu usługi usługa runtimebroker.exe stopniowo zwiększa pamięć, aż zacznie spowalniać komputer.

Możesz przetestować, aby zobaczyć, która aplikacja powoduje, że runtimebroker.exe zużywa pamięć.

  1. Otwórz menu Start systemu Windows 8.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy ostatnio zainstalowaną aplikację Metro i wybierz „Wyłącz kafelek”.
  3. Przepłucz i powtarzaj, aż runtimebroker.exe puści pamięć.

Gdy dowiesz się, która aplikacja Metro korzysta z pamięci, możesz ją wyłączyć. To powinno powstrzymać dalsze wycieki.

Czy mogę wyłączyć runtimebroker.exe?

Możesz wyłączyć runtimebroker.exe, ale nie polecam tego. Jeśli nie masz skoków procesora ani wycieku pamięci, lepiej zostać w spokoju. Jeśli chcesz go wyłączyć, masz jedną opcję, którą znam.

Będziesz musiał załadować komputer z systemem Windows na Linux Live CD, zamontować dysk C: i usunąć runtimebroker.exe w WindowsSystem32. Następnie uruchom ponownie system Windows i nie powinieneś już widzieć uruchomionej usługi. O ile wiem z eksperymentów, nie ma to wpływu na inne funkcje lub usługi systemu Windows.

Wyłączenie spowoduje usunięcie cennego sprawdzenia, czy aplikacje robią rzeczy, których nie powinny na komputerze. Chociaż ryzyko jest minimalne, jeśli używasz tylko aplikacji marek, grając w gry lub aplikacje sideload, narażasz swoją prywatność na ryzyko. Na własnej głowie niech tak będzie!