Co to jest antyaliasing?

Czy kiedykolwiek próbowałeś zagrać w grę na swoim komputerze, która była trochę większa, niż była w stanie obsłużyć twoja karta graficzna? Zamiast oglądać rozległe widoki, masz pikselowane krawędzie i blokowe formy. Te „strzępienia” są zwykle eliminowane przez zwiększenie rozdzielczości ekranu.

Co to jest antyaliasing?

Ale to nie jest możliwe dla każdego.

Tak więc, jeśli masz starszą kartę graficzną lub po prostu grasz na sprzęcie nieprzeznaczonym do gier, mamy dla ciebie złe wieści: nie możesz uzyskać tekstur w wysokiej rozdzielczości bez kompromisów w postaci drastycznego spowolnienia twojego gra.

Możesz jednak spróbować użyć antyaliasingu, aby poprawić rozdzielczość grafiki bez spowolnienia. Dowiedz się więcej o wygładzaniu krawędzi i dlaczego warto je rozważyć w tym artykule.

Co to jest antyaliasing?

Antyaliasing to sposób, w jaki komputer może ładnie grać z tymi wszystkimi pikselami w grach na PC i wygładzić je w grafikę godną tego stulecia. Krótko mówiąc, jest to ustawienie graficzne, które pomaga pozbyć się postrzępionych elementów.

Jeśli prowadzisz grę w wyższej rozdzielczości, masz szczęście. Prawdopodobnie nie wiesz, co to jest „jaggie”, ani go nie widziałeś. Ale niektórzy gracze muszą zadowolić się tym, co mają, a to może oznaczać słabą platformę do gier o wysokim popycie.

Pomyśl o tym w ten sposób…

Obrazy w grach są tworzone przez układanie i wyrównywanie kwadratowych pikseli. Jeśli nie masz wystarczająco wysokiej rozdzielczości, możesz zobaczyć postrzępione krawędzie lub „postrzępione” obrazy. Oficjalnie nazywa się to „aliasingiem”, ale gracze lubią „strzępienia” i „efekt schodów” lepiej. Łatwiej to zapamiętać.

W związku z tym w oknie graficznym komputera PC pojawiają się ustawienia antyaliasingu, które pomogą uporać się z tą wizualną potwornością. Istnieje kilka sposobów, w jakie komputer może obsługiwać wygładzanie krawędzi:

Rodzaje antyaliasingu

Teraz, gdy omówiliśmy, co to jest, przyjrzyjmy się dwóm rodzajom wygładzania, o których musisz wiedzieć.

Przestrzenne wygładzanie

Kiedy obraz o niskiej rozdzielczości jest zaśmiecony postrzępionymi krawędziami, przestrzenne wygładzanie krawędzi wypełnia luki powstałe w wyniku niskiej rozdzielczości i eliminuje postrzępione schody.

Pobiera próbki kolorów z nadmiarowych pikseli z obrazu o wyższej rozdzielczości, tworzy próbki i zmniejsza je z powrotem do oryginalnej rozdzielczości. Rezultatem jest obraz z kolorami pikseli uśrednionymi z pikseli o wysokiej rozdzielczości, które łączą te ostre krawędzie i sprawiają, że są mniej zauważalne.

Antyaliasing w postprocesie

W przypadku metody wygładzania krawędzi w post-processingu wygładzanie następuje po wyrenderowaniu obrazu i powoduje rozmycie postrzeganych krawędzi. Chociaż wygładzanie krawędzi w post-processingu może wyeliminować niektóre z tych postrzępionych krawędzi, sprawia, że ​​obrazy wyglądają na rozmyte. A im bardziej szczegółowa jest twoja gra, tym większe prawdopodobieństwo, że to zauważysz.

Ponieważ jednak GPU określa, gdzie musi się rozmyć po renderowaniu obrazu, dzieje się to bardzo szybko, przy mniejszym obciążeniu procesora. Tak więc to naprawdę zależy od gracza i tego, co wolą iść na kompromis.

Co to jest antyaliasing w Minecrafcie?

Projekt Minecrafta ma nawiązywać do pikselowych bohaterów wczesnych gier. Blokowe sceny i postacie są rysowane w ten sposób celowo. Ale aliasing może prowadzić do niezamierzonego „postrzępienia” w pikselowym świecie Minecrafta.

Jeśli masz Windows 10 lub VR Edition of Minecraft, na ekranie Opcje czeka na Ciebie proste rozwiązanie. Od aktualizacji 0.15.0 te edycje Minecrafta mają funkcję antyaliasingu. Pamiętaj tylko, że każda funkcja AA obciąża procesor. I oczywiście jest czynnik rozmycia.

Co to jest antyaliasing w grach?

Aliasy lub „schodki” pojawiają się, gdy zakrzywione linie renderują się w grach na PC i wyglądają jak schody. Stąd określenie „postrzępione” ze względu na postrzępione krawędzie. Na ekranie o wysokiej rozdzielczości nie zauważysz postrzępionych krawędzi, ponieważ duża liczba pikseli sprawia, że ​​jest mniej zauważalny.

Jednak na ekranach o niskiej rozdzielczości nie ma wystarczającej liczby pikseli, aby wygładzić te linie. A to, co powinno być gładkimi, zakrzywionymi liniami, zamienia się w stosy schodów przypominające Lego.

Jednak posiadanie wyjścia o wysokiej rozdzielczości nie jest pełną odpowiedzią.

Jeśli grasz w gry z szybkością 120 klatek na sekundę, obraz może wyglądać na wyraźny i wyraźny, ale poświęcasz moc obliczeniową. A jeśli twój sprzęt do przetwarzania nie pasuje do twoich rozdzielczości, patrzysz na drastyczne spowolnienia do punktu grywalności twoich gier.

Rozwiązaniem dla „strzępek” przy minimalnym wpływie procesora jest antyaliasing. Tak, istnieją pewne wady korzystania z tej metody, takie jak rozmycie i zmniejszona moc obliczeniowa. Ale nadal może mieć znacznie mniejszy wpływ na wydajność niż uruchamianie gry na najwyższych ustawieniach graficznych.

Co to jest wygładzanie w Photoshopie?

Aliasing występuje nie tylko w grach na PC. Możesz to również zobaczyć, gdy używasz w programie Photoshop obrazów o niskiej rozdzielczości. Ten postrzępiony kontur przypominający schody wokół krawędzi gładkiego obrazu nazywa się aliasingiem. Photoshop też ma na to rozwiązanie.

Aby skorzystać z opcji wygładzania, wykonaj poniższe czynności:

  1. Przejdź do paska opcji i wybierz Antyalias.

  2. Wybierz swoje narzędzie w przestrzeni roboczej Edytuj (Lasso, Magiczna różdżka, Eliptyczna markiza — wszystkie działają z wygładzaniem)

  3. Wybierz obraz w oknie obrazu

  4. Rozmyj krawędzie za pomocą kropek za pomocą lewego przycisku myszy lub użyj długich pociągnięć, przytrzymując lewy przycisk myszy

Antyaliasing działa tylko na krawędziach obrazu. Jeśli chcesz wygładzić krawędzie wewnątrz obrazu, możesz użyć wtapiania, aby rozmyć niektóre z tych szorstkich krawędzi.

Co to jest wygładzanie w programie Illustrator?

Opcja wygładzania w programie Illustrator jest dostępna podczas eksportowania obrazów do Internetu. Kiedy wybierzesz Zapisz dla sieci, pojawi się menu rozwijane Optymalizacja grafiki. W nim masz trzy możliwości:

  1. Brak — nie stosuje antyaliasingu do obrazu
  2. Optymalizacja grafiki — stosuje antyaliasing lub rozmycie wokół dowolnej grafiki na obrazie
  3. Zoptymalizowany pod kątem tekstu — stosuje antyaliasing lub rozmycie wokół dowolnego tekstu na obrazie

Niestety, nie możesz zastosować antyaliasingu do obrazu, nad którym pracujesz w programie Illustrator. Ale przez większość czasu nie musisz tego robić, ponieważ linie wydają się gładkie podczas pracy nad nimi.

Co to jest filtr antyaliasingowy?

Antyaliasing to termin używany do różnych rzeczy.

Na przykład w dziedzinie cyfrowego przetwarzania sygnału odnosi się do filtra analogowego, który przepuszcza tylko określoną próbkę o żądanym zakresie częstotliwości.

Termin ten jest również używany w fotografii. Ale w tym przypadku jest to optyczny filtr dolnoprzepustowy lub OLPF, który znajduje się nad przetwornikiem obrazu aparatu. Jego głównym zadaniem jest odfiltrowanie wzorców interferencyjnych, które mogą potencjalnie zepsuć obrazy. Podobnie jak w przypadku rozdzielczości gier i oprogramowania do edycji zdjęć, ten filtr zmiękcza drobne szczegóły. Jednak zamiast krawędzi filtr antyaliasingowy kamery stara się rozmyć szczegóły wzorów o wysokiej częstotliwości, aby uniknąć efektu mory.

Co to jest antyaliasing w Genshin Impact?

W menu Ustawienia pod Grafika, masz do wyboru trzy opcje wygładzania krawędzi w Genshin Impact:

  1. Nic – brak elementów antyaliasingu w grze
  2. TSAA – aliasing czasowy, który wyświetla wcześniej wyrenderowane klatki zamiast pojedynczego obrazu
  3. SMAA – metoda antyaliasingu post-processingu, która wykrywa i stosuje filtry

Zasadniczo chcesz zachować ustawienia graficzne na SMAA Jeśli możesz. To ustawienie zapewnia najlepszą grafikę podczas gry w Genshin Impact. Jeśli jednak zauważysz spadek FPS, możesz zejść niżej do TSAA. Różnica nie jest jednak zbyt zauważalna podczas walki, więc jeśli szukasz wydajności, możesz chcieć ją całkowicie wyłączyć.

Dodatkowe często zadawane pytania

Co to jest aliasing i antyaliasing?

Aliasy na obrazach i grach komputerowych występują, gdy krawędzie pikseli wydają się postrzępione jak schody. Metody antyaliasingu zwykle polegają na zmiękczaniu postrzępionych linii poprzez dodanie cieniowanych pikseli lub rozmycie krawędzi obrazu.

Co to jest grafika antyaliasingowa?

Aliasing występuje, gdy występuje zbyt małe próbkowanie renderowanych pikseli, przez co gładkie linie wydają się postrzępione. Zwykle pojawia się na krawędziach grafiki i podczas korzystania z wyświetlaczy o niskiej rozdzielczości.

Ze względu na naturę pikseli nie można wykonać grafiki z antyaliasingiem. Możesz jednak użyć narzędzi do wygładzania krawędzi, aby postrzępione linie wyglądały gładko w grach i programach do edycji zdjęć.

Czy antyaliasing jest dobry dla FPS?

Krótka odpowiedź brzmi „nie”.

Antyaliasing wiąże się z pewnym kosztem i zazwyczaj jest nim moc obliczeniowa. Im wyższy poziom wybierzesz z metodami antyaliasingu, tym bardziej zauważysz spadek wydajności. Będziesz musiał zdecydować, co jest ważniejsze: błyskawiczna rozgrywka czy estetyczna grafika.

Możesz też po prostu kupić wyświetlacz o wyższej rozdzielczości. Tylko upewnij się, że twój procesor może obsługiwać wyświetlacz o wyższej rozdzielczości. W przeciwnym razie możesz napotkać inne problemy, takie jak „rozrywanie ekranu”.

Jaki jest pożytek z wygładzania krawędzi w grach?

Antyaliasing wygładza nierówne krawędzie lub „strzępienia” i sprawia, że ​​grafika jest bardziej atrakcyjna wizualnie. Oczywiście ma to jednak swoją cenę.

Metody antyaliasingu, takie jak SMAA, mogą sprawić, że Twoja gra będzie wyglądać oszałamiająco, nawet na ekranie o niskiej rozdzielczości. Ale w rezultacie możesz zauważyć spadek liczby klatek na sekundę, ponieważ wygładzanie krawędzi zajmuje dużo mocy obliczeniowej.

Czy powinienem włączyć czy wyłączyć antyaliasing?

Jeśli Twoje efekty wizualne wyglądają świetnie i masz wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, nie musisz włączać opcji antyaliasingu. Antyaliasing jest przeznaczony dla osób, które doświadczają tych nieestetycznych „strzępek” i chcą wygładzić krawędzie swojej grafiki.

Pamiętaj też, że w przypadku gier na PC wygładzanie krawędzi pochłania moc obliczeniową. Jeśli chcesz zrzucić część tego na grafikę, to twój wybór. Ale jeśli chcesz zebrać więcej FPS, możesz to wyłączyć.

Czym są „Jaggies” i dlaczego tak się dzieje?

„Jaggies” to to, co dzieje się, gdy widzisz krawędzie i rogi pikseli na obrazie. Wyobraź sobie zarys klatki schodowej zamiast gładkich krzywych wokół ulubionej grafiki. A dzieje się tak z różnych powodów.

Pierwszym i najprawdopodobniej winowajcą jest wyświetlacz o niskiej rozdzielczości. Do prawidłowego renderowania grafiki wymagana jest liczba X pikseli, ale wyświetlacz o niskiej rozdzielczości ma tylko Y do pracy. Zazwyczaj włączenie opcji wygładzania krawędzi może pomóc w wygładzeniu tych postrzępionych krawędzi.

Do Anti-Alias ​​czy nie do Anti-Alias, oto jest pytanie

Antyaliasing to wielka sprawa dla graczy na PC i, do pewnego stopnia, dla grafików. Istnieją zalety i wady korzystania z narzędzi do wygładzania krawędzi w obu obozach, ale ostatecznie to zależy od Ciebie.

Gracze, którzy używają antyaliasingu, mogą zauważyć, że liczba klatek na sekundę spada do punktu, w którym nie można grać. A artyści, którzy używają narzędzi do wygładzania, mogą zmieniać obrazy do tego stopnia, że ​​wyglądają na przetworzone.

Takie sytuacje są oczywiście ekstremalne, ale chodzi o to, że antyaliasing ma swoją cenę. Od Ciebie zależy, ile chcesz zapłacić.

Czy używasz antyaliasingu w grach komputerowych lub programach do edycji zdjęć? Opowiedz nam o tym w sekcji komentarzy poniżej.