Co to jest mmc.exe i do czego służy?

Co to jest mmc.exe i do czego służy? MMC to Microsoft Management Console to program administratora w systemie Windows, który umożliwia dostęp do zaawansowanych narzędzi do zarządzania komputerami stacjonarnymi i serwerami. Nie jest to jednak rozwiązanie dla osób o słabym sercu, ponieważ niektóre narzędzia pozwalają zgłębić głębię w rdzeniu systemu Windows.

Co to jest mmc.exe i do czego służy?

Microsoft Management Console był początkowo częścią systemów operacyjnych Windows dla serwerów, ale ostatecznie został dołączony do systemu operacyjnego Windows dla komputerów stacjonarnych. Jest to struktura, w ramach której można dodawać przystawki wywołujące aplikacje. Te przystawki oferują funkcje, które umożliwiają wykonywanie zadań, zarządzanie komputerami stacjonarnymi i serwerami oraz szereg innych rzeczy.

Typowy użytkownik pulpitu Windows nigdy nie potrzebowałby tych narzędzi, ale jeśli używasz wielu urządzeń Windows w sieci, mogą się przydać.

Jak uzyskać dostęp do MMC

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows 10 Pro, możesz łatwo uzyskać dostęp do konsoli Microsoft Management Console.

 1. Wpisz lub wklej „mmc” w polu Wyszukaj Windows / Cortana. Pojawi się okno konsoli, ale będzie puste.
 2. Wybierz Plik i Dodaj lub usuń przystawkę.
 3. Kliknij dwukrotnie przystawkę, aby dodać je do konsoli mmc.

Istnieje szereg przystawek, które umożliwiają wykonywanie szerokiego zakresu zadań na komputerze lokalnym lub zdalnym. Zwykle używam przystawek Menedżera urządzeń, Podgląd zdarzeń, Wydajność i Zarządzanie dyskami. Chociaż wszystkie z nich są dostępne w Panelu sterowania, wszystkie znajdują się w tym samym miejscu w programie MMC. Dzięki temu zarządzanie i rozwiązywanie problemów są bardzo proste.

Inne przydatne przystawki MMC to Usługi, Harmonogram zadań, Zarządzanie komputerem i Edytor zasad grupy. Twój przebieg może się różnić. Istnieje również kilka przystawek związanych z IP, jeśli zarządzasz sieciami.

Co to jest mmc.exe i do czego służy2

Jak korzystać z MMC

Posłużmy się przykładem. Załóżmy, że chcesz zarządzać komputerem swojej mamy w następnym stanie, ale nie chcesz jej odwiedzać za każdym razem, gdy dzwoni z problemem z komputerem. Możesz skonfigurować program MMC tak, aby uzyskiwał dostęp do jej komputera za pośrednictwem adresu IP. Po skonfigurowaniu uprawnień możesz użyć programu MMC do sprawdzenia Podglądu zdarzeń, Menedżera urządzeń i innych elementów jej komputera. Wszystko z jednego okna MMC.

Program MMC będzie zbierać i zestawiać dane z lokalnego lub zdalnego komputera i wyświetlać je w odpowiedniej przystawce. Jeśli używasz przystawki Menedżer urządzeń, możesz wykonywać zwykłe zadania. Tak więc w przykładzie z mamą mogę sprawdzić Podgląd zdarzeń, aby dowiedzieć się, co jest nie tak z jej komputerem, a następnie użyć Menedżera urządzeń, aby zaktualizować sterownik lub wymusić ponowne załadowanie konkretnego urządzenia. Wszystko tak, jakbym był przed komputerem.

To nie jedyny sposób na użycie MMC, ale masz pomysł.

Co to jest mmc.exe i do czego służy3

Utwórz skrót na pulpicie dla MMC

Chociaż możesz łatwo uzyskać dostęp do MMC z wyszukiwania, posiadanie skrótu na pulpicie jest bardzo przydatne.

 1. Kliknij puste miejsce na pulpicie i wybierz Nowy.
 2. Wybierz Skrót i wpisz lub wklej „%windir%system32mmc.exe”.
 3. Wybierz Dalej i nadaj skrótowi nazwę, jeśli chcesz. Następnie naciśnij Zakończ.

Skrót będzie działał jak każdy inny. Kliknij dwukrotnie, aby otworzyć konsolę zarządzania Microsoft.

Co zrobić, jeśli mmc.exe przestanie działać

Mówimy o systemie Windows, więc niektóre problemy z oprogramowaniem są niestety nieuniknione. Czasami MMC po prostu przestaje działać. Czasami daje błąd, ale innym razem nie. Więc co robisz?

Naszym pierwszym portem połączenia jest uruchomienie skanowania systemu.

 1. Otwórz okno CMD jako administrator.
 2. Wpisz lub wklej „sfc / scannow” i naciśnij Enter.
 3. Pozostaw system do sprawdzenia i weryfikacji.

SFC to Kontroler plików systemu Windows. Sprawdza wszystkie podstawowe pliki systemu Windows, aby sprawdzić, czy występują jakieś uszkodzenia lub problemy, które wymagają naprawy. Jeśli znajdzie problemy, często automatycznie je naprawi. Nie musisz nic robić, dopóki się nie skończy.

Jeśli to nie zadziała, musimy wypróbować DISM.

 1. Pozostaw otwarte okno administratora CMD.
 2. Wpisz lub wklej „DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth && DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth” i naciśnij Enter.
 3. Pozwól systemowi działać zgodnie z jego rutyną i naprawić wszelkie znalezione problemy

Jeśli ani SFC, ani DISM nie znajdą niczego złego lub nie mogą naprawić MMC, jedyną pozostałą opcją jest zresetowanie systemu Windows. Radziłbym to tylko wtedy, gdy naprawdę potrzebujesz korzystać z MMC. Chociaż reset nie powinien w żaden sposób wpływać na Twoje pliki osobiste lub dane, nie ma żadnych gwarancji. Pamiętaj o tym przed kontynuowaniem.

 1. Wpisz „resetuj” w polu Wyszukaj Windows / Cortana i wybierz Resetuj ten komputer.
 2. Wybierz Rozpocznij i wybierz Zachowaj moje pliki.
 3. Pozwól, aby proces się zakończył i ponownie przetestuj.

Microsoft Management Console to bardzo przydatne narzędzie, jeśli zarządzasz komputerami lub wieloma komputerami. Oferuje szybki sposób monitorowania i rozwiązywania problemów z komputerami lokalnymi i zdalnymi oraz jest bardzo przydatnym narzędziem do poznania.