Co to jest przyspieszenie sprzętowe? Szczegółowe wyjaśnienie

Być może zauważyłeś opcję „akceleracji sprzętowej” w menu ustawień aplikacji, ale nie masz pojęcia, co to znaczy. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że włączenie tej opcji może mieć znaczący wpływ na wrażenia użytkownika z określonego programu.

Co to jest przyspieszenie sprzętowe? Szczegółowe wyjaśnienie

Zaintrygowany? Chcesz więcej informacji na ten temat? Masz szczęście. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co należy wiedzieć o akceleracji sprzętowej, a także jak włączyć lub wyłączyć tę przydatną funkcję w różnych programach.

Co to jest przyspieszenie sprzętowe?

Używamy terminu „akceleracja sprzętowa”, aby opisać proces przenoszenia zadań na sprzęt lub urządzenia, które się w nich specjalizują. Jedynym komponentem sprzętowym, który odpowiada za obsługę praktycznie każdego zadania wykonywanego na komputerze, jest jednostka centralna (CPU).

Zwykle ten składnik świetnie sobie radzi, żonglując różnymi zadaniami. Może się jednak zdarzyć, że jest przepracowany i ma trudności z dostarczeniem. Wtedy do gry wchodzi akceleracja sprzętowa.

Na przykład korzystanie z solidnego oprogramowania do, powiedzmy, renderowania wideo może spowodować, że procesor będzie miał trudności z nadążaniem za zapotrzebowaniem, co spowoduje, że cały proces będzie opóźniony i ukończenie go zajmie wieki. Włączając akcelerację sprzętową, procesor graficzny (GPU) przejmie część odpowiedzialności za borykający się z problemami procesor. Spowoduje to szybsze i płynniejsze działanie użytkownika.

Co to jest przyspieszenie sprzętowe w przeglądarce Chrome?

Włączenie akceleracji sprzętowej w Chrome odciążyłoby niektóre zadania ładowania procesora na GPU. Jednak włączenie tej funkcji nie gwarantuje płynniejszego przeglądania w Chrome. Zawsze możesz go wypróbować i sprawdzić, czy pomaga rozwiązać wszelkie problemy, jakie możesz mieć z Chrome.

Oto jak włączyć przyspieszenie sprzętowe w Chrome:

 1. Uruchom Chrome na preferowanym urządzeniu.
 2. Kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu.

 3. Przejdź do ustawień."

 4. Przewiń w dół i kliknij „Zaawansowane”, aby uzyskać więcej opcji ustawień.

 5. W sekcji „System” włącz przycisk „Użyj akceleracji sprzętowej, gdy jest dostępna”.

 6. Kliknij przycisk „Uruchom ponownie” obok przełącznika, aby zapisać zmianę.

Aby wyłączyć akcelerację sprzętową w Chrome, powtórz wszystkie powyższe kroki, ale wyłącz przycisk „Użyj akceleracji sprzętowej, gdy jest dostępna” w kroku 5.

Pamiętaj, aby zakończyć wszystkie prace w toku na wszystkich otwartych kartach w Chrome. Funkcja „Uruchom ponownie” może nie zapisać żadnego z nich. Alternatywnie, po prostu zamknięcie karty ustawień spowoduje, że Chrome zastosuje zmiany przy następnym otwarciu.

Co to jest przyspieszenie sprzętowe w Spotify?

Jeśli szukasz sprzętu przyspieszającego działanie Spotify, wiedz, że można to zrobić tylko za pośrednictwem komputera. Ta opcja jest domyślnie ustawiona na "Włączone" i oto jak to zmienić:

 1. Uruchom Spotify na swoim komputerze.

 2. Przejdź do sekcji „Ustawienia”.

 3. Przewiń w dół w ustawieniach „Zaawansowane”.

 4. Upewnij się, że pole „Przyspieszenie sprzętowe” jest wyłączone (lub włączone, jeśli chcesz je włączyć).

Notatka: Wielu użytkowników starszych komputerów doświadcza przeskakiwania lub szybkiego przewijania utworów ze względu na funkcję przyspieszania sprzętowego. Jeśli wystąpią takie problemy, usuń zaznaczenie pola „Przyspieszenie sprzętowe” i uruchom ponownie komputer. Jest to częsty problem w przypadku starszych komputerów, ponieważ ich sprzęt po prostu nie jest w stanie sprostać zadaniu.

Co to jest akceleracja sprzętowa na Discordzie?

Idealnie, przyspieszenie sprzętowe na Discord zapewniłoby płynniejsze wrażenia użytkownika, ponieważ użyje procesora graficznego komputera, aby pomóc procesorowi w lepszej pracy. Jednak przed podjęciem decyzji o tym, czy włączenie tej funkcji przyniesie korzyść, czy szkodę, należy rozważyć kwestie.

Jeśli Twoim głównym celem jest rozmowa ze znajomymi podczas gry, włącz tę funkcję, zwłaszcza jeśli występują duże opóźnienia podczas przełączania między serwerami i znajomymi. Należy zauważyć, że większość użytkowników Discorda woli nie używać akceleracji sprzętowej, ponieważ długotrwałe użytkowanie może zaszkodzić ich komputerowi.

Oto jak włączyć (lub wyłączyć) przyspieszenie sprzętowe w Discord:

 1. Otwórz Discord na komputerze i przejdź do menu „Ustawienia”. To ikona koła zębatego obok Twojej nazwy użytkownika.

 2. Przejdź do zakładki „Zaawansowane”.

 3. Przewiń w dół do pola "Przyspieszenie sprzętowe" i włącz je lub wyłącz.

 4. Uruchom ponownie aplikację Discord, aby zmiany zostały wprowadzone.

Co to jest przyspieszenie sprzętowe w systemie Windows 10?

Jeśli wystąpią pewne opóźnienia w działaniu programu lub gry wideo w systemie Windows 10, może pomóc włączenie funkcji „Przyspieszenie sprzętowe”. Jednak nie wszystkie komputery z systemem Windows 10 będą miały możliwość manipulowania przyspieszeniem sprzętowym.

Jeśli nie widzisz opcji wyjaśnionych poniżej na swoim komputerze, spróbuj włączyć lub wyłączyć przyspieszenie sprzętowe za pomocą ustawień określonego programu (Chrome, Spotify itp.).

 1. Uruchom „Panel sterowania” na komputerze.
 2. W trybie „Widok” wybierz „Duże ikony”.
 3. Wybierz „Wyświetlacz”.
 4. Wybierz "Zmień ustawienia wyświetlania" po lewej stronie okna.
 5. Znajdź sekcję „Zaawansowane ustawienia wyświetlania” i kliknij ją.
 6. Kliknij kartę „Rozwiązywanie problemów”.
 7. Wybierz „Zmień ustawienia”.
 8. W sekcji „Przyspieszenie sprzętowe” przesuń wskaźnik na „Pełne”.
 9. Naciśnij „OK”, aby zapisać zmiany.
 10. Uruchom ponownie komputer.

Co to jest akceleracja sprzętowa w Streamlabs?

W przypadku wystąpienia problemów wizualnych podczas korzystania ze Streamlabs, jedną z pierwszych opcji rozwiązywania problemów, które należy wypróbować, jest włączenie lub wyłączenie przyspieszania sprzętowego. Jeśli GPU nie obsługuje prawidłowo przypisanych zadań, spróbuj wyłączyć przyspieszenie sprzętowe:

 1. Uruchom Streamlabs i przejdź do „Ustawień”.

 2. Wybierz „Zaawansowane” z menu po lewej stronie.

 3. W sekcji "Źródła" upewnij się, że pole "Włącz przyspieszenie sprzętowe źródła przeglądarki" jest zaznaczone (lub wyłącz je, jeśli jest włączone).

 4. Uruchom ponownie OBS Streamlabs.

Co to jest akceleracja sprzętowa na VSDC?

Jeśli w edytorze wideo VSDC występuje wolne kodowanie wideo lub ogólne opóźnienia, może to być spowodowane wyłączeniem akceleracji sprzętowej. Jeśli procesor ma trudności z nadążaniem za wszystkim, może potrzebować pomocy GPU.

Wtedy nadszedł czas, aby włączyć akcelerację sprzętową. Jeśli jednak ta funkcja jest włączona, ale GPU po prostu nie działa w pełni, lepiej ją wyłączyć.

Oto jak sprawdzić ustawienia akceleracji sprzętowej w VSDC:

 1. Uruchom VSDC i otwórz projekt.

 2. W prawym górnym rogu ekranu wybierz "Opcje".

 3. Wybierz "Opcje przyspieszenia" w lewym górnym rogu.

 4. Upewnij się, że pole obok „Użyj akceleracji sprzętowej do kodowania wideo” jest zaznaczone (lub wyłączone, w zależności od preferencji).

Co to jest akceleracja sprzętowa w Firefoksie?

Aby włączyć (lub wyłączyć) przyspieszenie sprzętowe w Firefoksie, wykonaj poniższe czynności:

 1. Uruchom Firefoksa na swoim komputerze.

 2. Kliknij trzy poziome linie, aby otworzyć menu.

 3. Przejdź do sekcji „Preferencje”.

 4. Kliknij panel „Ogólne”.

 5. Przejdź do "Wydajność" i zaznacz (lub odznacz, w zależności od przypadku) pole "Użyj przyspieszenia sprzętowego, gdy jest dostępne", aby wyłączyć tę funkcję.

 6. Zamknij Firefoksa, a następnie uruchom ponownie.

Co to jest akceleracja sprzętowa w OBS?

Włączenie akceleracji sprzętowej w oprogramowaniu Open Broadcast Software (OBS) może pomóc w zapewnieniu szybszego działania użytkownika. Jest to szczególnie ważne, jeśli zauważysz, że aplikacja zużywa ogromną ilość procesora i działa słabo. Aby włączyć tę opcję, przejdź do strony ustawień OBS i zezwól na funkcję "Przyspieszenie sprzętowe źródła przeglądarki".

Jak włączyć lub wyłączyć przyspieszenie sprzętowe?

Możesz włączyć lub wyłączyć przyspieszenie sprzętowe, przechodząc do ustawień aplikacji. Zazwyczaj te opcje znajdują się w sekcji „Zaawansowane” na stronie ustawień aplikacji. Zwykle wymaga zaznaczenia (lub odznaczenia) pola obok „Użyj akceleracji sprzętowej, gdy jest dostępna”.

Dodatkowe często zadawane pytania

Oto kilka dodatkowych pytań, które pomogą w pełni wykorzystać ten temat.

Czy powinienem włączyć akcelerację sprzętową?

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli komputer działa na solidnym procesorze graficznym, włączenie akceleracji sprzętowej może być korzystne. Umożliwi to działanie procesora graficznego w pełnym zakresie i zapewni płynniejszą obsługę we wszystkich aplikacjach.

Ponadto, jeśli często korzystasz z oprogramowania do edycji lub przesyłania strumieniowego, rozważ również włączenie akceleracji sprzętowej. W ten sposób komputer będzie mógł korzystać ze specjalistycznego sprzętu znajdującego się w obsługiwanych urządzeniach (GPU lub CPU). Na przykład Intel QuickSync to solidny dodatek do nowoczesnych procesorów Intela, stworzony do szybszego renderowania wideo.

Jakie programy korzystają z akceleracji sprzętowej?

Praktycznie każdy program, który może korzystać z zaawansowanej wydajności karty graficznej lub dźwiękowej, może wykorzystywać akcelerację sprzętową. Proces przyspieszania sprzętowego w rzeczywistości oznacza przeniesienie niektórych zadań z procesora na inne komponenty sprzętowe.

Można to zrobić w przypadku prawie każdej aplikacji na komputerze, w tym YouTube, Facebook i innych programów, z których można korzystać zarówno w trybie offline, jak i online.

Co to jest wyłączanie akceleracji sprzętowej?

W kilku sytuacjach zalecane jest wyłączenie akceleracji sprzętowej. Na przykład, być może procesor jest w doskonałym stanie i doskonale radzi sobie ze wszystkimi zadaniami. Z drugiej strony niektóre inne komponenty sprzętowe mogą być nieco słabsze. Włączenie akceleracji sprzętowej na tym komponencie może z kolei spowodować wolniejsze lub opóźnione działanie użytkownika.

Innym przykładem dobrego czasu na wyłączenie akceleracji sprzętowej jest sytuacja, gdy program, który ma wykorzystywać ten sprzęt, nie robi tego poprawnie. Zauważysz to, jeśli po wyłączeniu akceleracji sprzętowej oprogramowanie odzyska początkową prędkość. Jest to zdecydowanie jeden z najczęstszych powodów wyłączania akceleracji sprzętowej.

Znać swoją drogę z akceleracją sprzętową

Czasami możesz nie wiedzieć, czy dobrym pomysłem jest włączenie lub wyłączenie akceleracji sprzętowej dla niektórych aplikacji. Ogólną zasadą jest włączenie go, jeśli procesor jest stosunkowo słaby, podczas gdy inne komponenty komputera działają płynniej. W odwrotnych sytuacjach lepiej wyłączyć tę funkcję. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś być w stanie zdecydować o odpowiednich ustawieniach akceleracji sprzętowej w wielu programach.

Czy podczas włączania akceleracji sprzętowej doświadczałeś spowolnienia działania aplikacji? A może włączenie tej funkcji poprawiło wrażenia użytkownika w aplikacji? Podziel się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy poniżej.