Co oznacza TV-MA?

Gdy wybierzesz program w usłudze przesyłania strumieniowego, takiej jak Netflix, zobaczysz ocenę tej treści przed jej odtworzeniem. Niektóre programy dostępne w tych serwisach są przeznaczone dla wszystkich odbiorców, ale większość nie jest zalecana do określonego wieku.

Co oznacza TV-MA?

W tym artykule wyjaśnimy, co może zrobić program TV-MA i jakie inne oceny można napotkać podczas przeglądania listy obserwowanych.

Czym są wytyczne dla rodziców?

W 1997 roku wszedł w życie system oceny treści telewizyjnych. Została ona zaproponowana przez branżę telewizyjną, Kongres USA i Federalną Komisję Łączności (FCC). Nazwa tego systemu klasyfikacji to TV Parental Guidelines i określa on, dla jakiego przedziału wiekowego nadaje się program.

Kontrola rodzicielska

Co sprawia, że ​​program TV-MA?

Oceny wiekowe różnią się w zależności od kraju. W USA TV-MA to ocena, która pokazuje, że program jest przeznaczony dla osób dorosłych. „MA” oznacza „dojrzałą publiczność”. Dzieci w wieku 17 lat i młodsze nie powinny oglądać tych programów.

Istnieje kilka różnych powodów, dla których treści telewizyjne mogą być odpowiednie tylko dla dorosłych odbiorców. Deskryptory treści używane do określania ocen są ściśle określone. W Stanach Zjednoczonych deskryptory treści obejmują:

  1. D – Dialog sugestii: Oznacza to, że treść ma jakąś formę insynuacji lub insynuacji. Sam dialog sugestywny rzadko podnosi ocenę programu do poziomu TV-MA, ale jest częsty w programach PG-13.
  2. L – zgrubny język: Przekleństwa, przekleństwa, wulgarny język i inne rodzaje niegrzecznego, społecznie obraźliwego języka.
  3. S -Treści erotyczne: Treści o charakterze seksualnym mogą być dowolną formą zachowań lub uczuć erotycznych. Od języka seksualnego i pokazywania nagości po pokazywanie pełnego aktu seksualnego.
  4. V – Przemoc: Przejawy przemocy są również kluczowym parametrem określającym ocenę treści. Ponieważ zażywanie narkotyków nie jest oddzielnie oznakowane, zwykle stanowi część tego deskryptora.

tv-ma

Nie wszystkie formy przemocy to TV-MA. W zależności od intensywności system ocen umożliwia młodszym widzom oglądanie niektórych form przemocy. Na przykład, jeśli kreskówka zawiera komediową przemoc, jak można się spodziewać po Zwariowanych Melodiach, będzie miała ocenę TV-Y7. Oznacza to, że dzieci mogą go oglądać od momentu, gdy dorosną, aby odróżnić rzeczywistość od fikcji.

Jeśli pojawi się pokaz przemocy obejmujący walki, broń i obrażenia bez widocznego silnego krwawienia lub rany, będzie to PG13. Większość programów akcji dla nastolatków, pokazów superbohaterów i pokazów walki ma tę ocenę.

Ale jeśli program zawiera brutalne akty przemocy, będzie to TV-MA. Istnieją programy animowane, które łączą komediową przemoc z brutalną przemocą, jak Rick and Morty czy South Park. Są one przeznaczone dla dojrzałych odbiorców i są odpowiednio oceniane.

telewizja ma South Park

Inne wytyczne dla rodziców dotyczące telewizji

Oprócz TV-MA istnieje pięć kategorii wytycznych dla rodziców. Oni są:

TV-Y

TV-Y jest odpowiedni dla wszystkich dzieci. Większość z tych pokazów jest tworzona specjalnie z myślą o najmłodszej widowni. Tematy i historie są proste, a programy zazwyczaj edukacyjne.

TV-Y7

Kiedy dzieci osiągną siódmy rok życia, mogą narysować granicę między wyobraźnią a rzeczywistością. Od tego momentu treści, które oglądają, mogą zawierać przemoc w świecie fantasy lub komediowym.

TV-Y7

TV-G

TV-G to ogólny program odpowiedni dla wszystkich odbiorców. Każdy może go obejrzeć, ponieważ zawiera łagodny język i nie zawiera przemocy ani elementów seksualnych. Ta ocena czasami dotyczy filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych, które dzieci nie zainteresują, co odróżnia ją od TV-Y.

TV-PG

Ta treść może być nieodpowiednia dla młodszych dzieci. Rodzice lub opiekunowie powinni najpierw zapoznać się z programem i podjąć decyzję w jego sprawie. Może zawierać sugestywny lub nieodpowiedni język, umiarkowaną przemoc, a nawet niewielką ilość treści o charakterze seksualnym.

TV-14

Program TV-14 przeznaczony jest dla dzieci powyżej 14 roku życia. Generalnie nie zaleca się, aby dzieci oglądały program bez obecności rodziców, a przynajmniej bez wcześniejszego sprawdzenia go. Może zawierać wulgarny humor, używanie szkodliwych substancji, wulgarny język, przemoc oraz złożone lub denerwujące tematy.

Czy mogę uniemożliwić dzieciom oglądanie treści TV-MA?

W zależności od usługi przesyłania strumieniowego lub dostawcy telewizji kablowej, możesz ustawić kontrolę rodzicielską na swoim urządzeniu. Oznacza to, że widzowie będą musieli wpisać kod PIN przed uzyskaniem dostępu do programu TV-MA. Jest to jeden ze sposobów, w jaki możesz uniemożliwić dzieciom dostęp do treści dla dorosłych w telewizorze.

Niestety dzieci, które mają smartfon lub inne urządzenie, mogą nadal korzystać z Internetu i uzyskiwać dostęp do treści nieodpowiednich dla ich wieku. Pamiętaj, aby włączyć kontrolę rodzicielską na wszystkich urządzeniach, z których mogą korzystać Twoje dzieci.