Recenzja Healbe GoBe 2: Ten monitor fitness twierdzi, że automatycznie liczy kalorie, ale czy to działa?

Recenzja Healbe GoBe 2: Ten monitor fitness twierdzi, że automatycznie liczy kalorie, ale czy to działa?

Obraz 1 z 7

healbe_gobe_2_screen

healbe_gobe_2_back_face
healbe_gobe_2_back_latch
healbe_gobe_2_back
healbe_gobe_2_lit_screen
healbe_gobe_2_look
healbe_gobe_2_side_button
150 £ Cena podczas przeglądu

Monitory fitness są świetne i wszystko, ale każdy, kto kiedykolwiek próbował schudnąć, wie, że ćwiczenia to tylko połowa układanki i znacznie mniejszy element niż upewnienie się, że nie wpychasz sobie zbyt wielu kalorii w twarz.

Tak, istnieją urządzenia do noszenia, które mogą spowodować niewielkie porażenie prądem na nadgarstku, gdy zrobisz coś złego, ale jeśli chodzi o śledzenie, pozostajesz skanować kody kreskowe do MyFitnessPal lub próbować rejestrować każdy składnik, gdy gotujesz burzę.

Z pewnością musi być lepszy sposób? Healbe tak uważa. Jego nowe urządzenie do noszenia – Healbe GoBe 2 – obiecuje rejestrować wszystkie spalone kalorie automatycznie i wszystko bez konieczności pompowania żołądka. Jest to urządzenie do noszenia, które przypina się do nadgarstka, a także mierzy tętno, kroki, poziom stresu i nawodnienia.

Brzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe, ale czy może sprostać swoim śmiałym twierdzeniom?

Healbe GoBe 2: Nauka[galeria:1]

Zanim przejdę dalej, oto wyjaśnienie, w jaki sposób Healbe GoBe 2 twierdzi, że działa. Jak wyjaśnia strona internetowa, GoBe 2 jest w stanie wykryć zmiany wody w komórkach organizmu, wywołane przez glukozę absorbującą insulinę. Urządzenie do noszenia wykorzystuje następnie „zaawansowany algorytm” do analizy danych i obliczania spożycia kalorii.

Ważne jest, aby zrozumieć, że zespół mierzy trawienie, a nie jedzenie, więc może wykazywać pewne anomalie. Jeśli na przykład pościsz przez trzy dni, nadal będzie widać, że jedzenie jest „zjadane”, ponieważ zużywana jest energia. Mimo to, według własnych badań firmy, jest to dokładne przez ponad 80% czasu dla przeciętnych osób z normalną, zbilansowaną dietą.

Nie jestem naukowcem, ale brzmiało to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, więc szukałem profesjonalnej drugiej i trzeciej opinii.

„Nie znam żadnej literatury, która pokazuje, w jaki sposób pomiary komórek mogą korelować z wydatkami kalorycznymi, a jeśli poziomy insuliny były śledzone, może istnieć różnica dla kogoś na diecie typu ketogenicznego, w której odpowiedź na insulinę jest zmniejszona” – powiedział Taz. Faruqi, członek Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycyny Żywienia i Stylu Życia. „Ponadto, przy założeniu, że dieta jest w mieszanych proporcjach, staje się to po prostu kolejnym założeniem zmiennej, która wpływa na dokładność wszelkich obliczeń. Nie widzę, jak byłoby to bardziej dokładne niż inne metody, które są obecnie używane.”[galeria:2]

Profesor Jason Heikenfeld z Uniwersytetu w Cincinnati jest jeszcze bardziej sceptyczny. „Korzystanie z impedancji elektrycznej i technik optycznych do nawadniania, spożycia kalorii itp. jest podatne na duże błędy. Gdybyś naprawdę mógł robić te wszystkie rzeczy z konwencjonalnymi urządzeniami do noszenia, Fitbit, Apple i inni już robiliby to z własnymi produktami.

„To imponujące, że rozmawiają o tym, jak testowali urządzenie z innymi partnerami i pokazują wiele danych, ale wyzwania świata rzeczywistego związane z jego użyciem będą znaczące”.

Innymi słowy, możesz śledzić szerokie zmiany w diecie za pomocą opisanych metod, ale dokładność jest potencjalnie wątpliwa. Dowiedzmy Się.

Healbe GoBe 2: Wydajność[galeria:3]

Prawda jest taka, że ​​śledzenie kalorii GoBe 2 jest zarówno bardziej, jak i mniej imponujące, niż się wydaje na papierze.

Szczerze mówiąc, fakt, że to w ogóle działa, wydaje się trochę jak magia. Ilekroć coś zjem, to na pewno na moim wykresie pojawi się mały skok wskazujący na spalone kalorie.

To imponujące, ale nie jest to wielka sprawa, jeśli się nad tym zastanowić. *Ja* wiem, kiedy jem. Moje kubki smakowe dają mi sygnał. Nie potrzebuję urządzenia do noszenia, aby to potwierdzić. Muszę mi powiedzieć, ile kalorii jest spożywanych, a pod tym względem jest znacznie mniej imponujący. Przedstawiciele firmy powiedzieli mi, że kalorie są liczone na trawienie, więc może minąć kilka godzin, ale nawet wtedy sprawy nie były wspaniałe. Jest to na przykład dzień oglądany z automatycznych pomiarów Healbe w porównaniu z dniem według kodów kreskowych i MyFitnessPal:gobe_2_calorie_tracking_1

Zużyto 480 kalorii według HealBe, ale 1665 według MyFitnessPal. To ogromna rozbieżność. W inne dni było znacznie bliżej (patrz zrzut ekranu poniżej, gdzie było poniżej 150 kcal od przypuszczeń MyFitnessPal), ale wyraźnie nie jest to coś, na czym powinieneś polegać.dokładne_gobe_2

Przykład: nie nudząc Cię zbytnio życiem osobistym, w ten weekend zorganizowałem grilla, wypiłem sześć lub siedem pint i wieczorem dostałem coś na wynos dla gości nocujących. Healbe, mój przyjacielu, musiałeś być pijany przez osmozę, jeśli myślisz, że zużyłem tylko 2500 kalorii w ciągu tych 24 godzin.healbe_gobe2_cant_cope_with_a_bbq

(Od czasu napisania tej recenzji twórcy GoBe 2 wymyślili kilka całkiem rozsądnych kontrapunktów do powyższego. Po pierwsze, nie śledzi kalorii pochodzących z alkoholu ze względu na inny sposób, w jaki wpływa na poziom glukozy. Po drugie, z powodu opóźnienia w trawieniu tej uczty, możliwe jest, że znaczna część kredytu żywnościowego zostanie uwzględniona następnego dnia: ale wyczerpała się bateria, więc jej nie śledziłem. Jeśli tak jest w rzeczywistości, dwie rzeczy powstrzymują mnie przed zmianą zdania na temat ogólnego wyniku: 1) Zbyt duże opóźnienie w śledzeniu kalorii powoduje ograniczenie użytkowania dla osób na diecie oraz 2) Bateria jest na tyle słaba, że ​​rzadko wystarcza znacznie dłużej niż jeden dzień, co sprawia, że ​​„stracone” kalorie stają się nieuniknione. Więcej o tym później.)

Aby być całkowicie uczciwym, GoBe 2 robi inne rzeczy, a te działają konsekwentnie dobrze. Moim ulubionym z nich jest funkcja wykrywania nawodnienia, która informuje, kiedy można uzupełnić wodę. Z brzęczeniem nadgarstka słowo „DRINK” pojawia się sporadycznie na wyświetlaczu opaski, jakbyś nieustannie angażował się w rodzaj gier związanych z piciem, w które nie grałem od czasu studiów. I tak, zawsze odpowiadają temu, kiedy czuję pragnienie. Ale moje ciało mówi mi, kiedy jestem spragniony, więc tak naprawdę nie potrzebuję noszenia podtrzymującego moje instynkty.healbe_gobe_2_app

Podobnie śledzi kroki i tętno, ale nie w sposób, który śledzi bieganie lub cokolwiek. Wszystko, co robi, to ogólne sprawdzanie, czy się poruszasz, a także jesz. Jego liczba kroków wydaje się dość dokładna; było to przynajmniej w odległości 1000 kroków od zegarka Garmin, który nosiłem na drugim nadgarstku.

Ale te rzeczy są zarówno kłopotliwe (z powodów, które wkrótce wyjaśnię), jak i mają ograniczone zastosowanie. Jeśli na przykład nie śledzę tempa, po co zmrużyć oczy, aby spróbować odczytać tętno? W przypadku funkcji śledzenia kalorii trudno zrozumieć, dlaczego miałbyś wybrać to zamiast dosłownie każdego innego urządzenia do monitorowania kondycji.

Healbe GoBe 2: Design[galeria:4]

Nawet jeśli główna funkcja Healbe GoBe 2 działała bezbłędnie, nadal nie polecałbym jej kupowania, a to głównie za sprawą jej projektu.

Zacznijmy od rzeczy oczywistych: to nie jest modne urządzenie do noszenia. Jak na ironię, w przypadku urządzenia do noszenia zaprojektowanego, aby pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi, jest to jedno masywne urządzenie, wystające dobre 1,5 cm ze skóry. Teraz 1,5 cm to niewiele, ale zastanów się przez chwilę, że większość smartfonów ma o połowę mniej grubości, a następnie zrób zdjęcie przypięte do nadgarstka.

Jest również niepraktyczny w sposobie, w jaki pokazuje informacje. Chociaż nie ma ekranu, który można by wypowiedzieć, diody LED wyświetlają się przez szereg perforacji, wyświetlając teksty i liczby w stylu tablicy wyników, które informują o czasie i wysyłają wiadomości podczas ich używania. Często są one całkowicie nieczytelne i migają tylko na ułamek sekundy, chociaż można je przeglądać, naciskając przycisk boczny, nie pomaga to w czytelności.

Nie byłaby to wielka sprawa, gdyby aplikacja szybko się skonsultowała, ale tak nie jest. Nie mówię tutaj o opóźnieniu w wyświetlaniu strawionych kalorii, ale o fizycznym czasie potrzebnym do otwarcia aplikacji. Zmierzyłem to kilka razy na moim Huawei P20 Pro i nigdy nie jest szybki, z czasem uruchamiania od 20 sekund w dobry dzień do ponad minuty w złym dniu. Pewnego razu zajęło to ponad trzy i pół minuty.[galeria:5]

Niewiarygodne, nie jest to nawet najgorsze; ten wątpliwy zaszczyt dotyczy tego, jak niewygodne jest to noszenie. Jest utrzymywany na miejscu za pomocą ćwieków na nadgarstku, a jeśli opaska nie ma dobrego kontaktu ze skórą, zaczyna brzęczeć i mówić, że wyłączy się za pięć minut. Możesz nie pomyśleć, że to nie będzie problem, ale odkryłem, że szczelność wymagana do zapewnienia, że ​​​​działa przez cały dzień, była taka, że ​​​​zostawiła wyraźny odcisk na moim nadgarstku, kiedy go zdjąłem, aby go naładować.

Zobacz pokrewną recenzję ResMed S+: Odpowiedź na modlitwy osób cierpiących na bezsenność.

Och, i to już inna sprawa. Bateria wytrzymuje tylko 24-36 godzin i nie otrzymujesz ostrzeżenia, że ​​kończy się jej sok. Pierwszą rzeczą, którą wiesz o jego nieuchronnym wyłączeniu, jest miganie na wyświetlaczu „BYE”. Potem wyłącza się i jeśli nie jesteś w pobliżu podstawki ładującej, po prostu będziesz musiał przegapić śledzenie kalorii, dopóki nie znajdziesz go ponownie, co jest prawie zabójcą śledzenia diety. Nie wspominając już o tym, że opóźnienie, z jakim urządzenie wykrywa niektóre potrawy, oznacza, że ​​utrata mocy może spowodować utratę śledzenia posiłków, które zjadłeś, gdy było jeszcze włączone.

Healbe GoBe 2: Werdykt[galeria:6]

Na koniec nie mogłem się doczekać, aż dokończę tę recenzję, aby móc zdjąć GoBe 2. Jest niewygodny, brzydki i niepraktyczny, a bateria wciąż się wyczerpywała, zanim mogłam porównać cały dzień z MyFitnessPal.

Tak, całkiem dobrze śledzi kroki, nawodnienie i sen, ale główna funkcja – śledzenie kalorii – to dość mieszana torba. Ale nawet gdyby było idealne, powiedziałbym, że i tak powinieneś unikać Healbe GoBe 2. Szczerze mówiąc, wolę ręcznie wprowadzać kalorie codziennie przez resztę życia, niż trzymać je na nadgarstku przez kolejny dzień.