Jak naprawić niedziałającą kamerę internetową na laptopie Asus?

Kupiłeś zupełnie nowego laptopa ASUS i przygotowujesz się do rozmowy wideo z rodziną lub spotkania online ze znajomymi. Jednak kamera internetowa nie działa. Nie martw się, ponieważ mamy Cię w zasięgu ręki.

Jak naprawić niedziałającą kamerę internetową na laptopie Asus?

Czytaj dalej, aby uzyskać obszerną listę rozwiązań rozwiązywania problemów z kamerą internetową. Problemy te są głównie związane z oprogramowaniem, ale czasami mogą być również spowodowane wadami sprzętowymi.

Sprawdź, czy nie ma wad sprzętowych

Nawet jeśli to rozwiązanie może wydawać się oczywiste, nie lekceważ go. Być może masz zepsutą kamerę internetową. Czasami gołym okiem trudno jest zauważyć problem sprzętowy z kamerą internetową laptopa. Aby uniknąć fizycznego sprawdzania aparatu, użyj aplikacji do rozwiązywania problemów w systemie Windows:

 1. Stuknij w „Okna” klawisz na klawiaturze.

 2. Wpisz „rozwiązywać problemy” i wybierz „Rozwiązywanie problemów z ustawieniami”.

 3. Przewiń listę narzędzi do rozwiązywania problemów. Znajdź swoją kamerę internetową i spróbuj ją rozwiązać.

Jeśli coś jest nie tak, otrzymasz informacje tutaj. System Windows zaoferuje pewne rozwiązania, jeśli problem jest związany ze sprzętem, więc postępuj zgodnie z nimi.

Sprawdź dokładnie swój aparat

Po upewnieniu się, że masz problem z oprogramowaniem, sprawdź, czy zezwolono systemowi Windows na korzystanie z aparatu. Oto jak to zrobić:

 1. Stuknij w „Klawisz Windows” lub kliknij „Logo Windows” w lewym dolnym rogu, aby uruchomić menu Start, lub wpisz „ustawienia” w pasku wyszukiwania Cortany.

 2. W wyszukiwaniu Cortany kliknij „Ustawienia” aby otworzyć menu „Ustawienia”.

 3. Kliknij "Prywatność."

 4. Wybierać "Aparat fotograficzny" z lewej.

  Ustawienia aparatu

 5. Upewnij się, że dostęp do aparatu w urządzeniu jest włączony. W sekcji „Zezwalaj aplikacjom na dostęp do aparatu” przesuń przełącznik na „Wł.”, jeśli nie jest jeszcze ustawiony.

Po wykonaniu powyższych kroków, spróbuj użyć niektórych aplikacji na laptopie ASUS, które wymagają kamery internetowej. Uruchom aplikację Aparat na komputerze (wyszukaj ją w menu Start) i sprawdź, czy działa poprawnie.

Następnie sprawdź, czy Twoja kamera internetowa działa w aplikacjach innych firm, takich jak Skype, Discord, WhatsApp itp. Jeśli Twoja kamera internetowa działa w niektórych aplikacjach, ale nie w innych, rozważ aktualizację aplikacji. Prosta aktualizacja może rozwiązać wiele problemów, co prowadzi nas do dodatkowych wskazówek dotyczących aktualizacji.

Zaktualizuj system Windows

Pierwszą aktualizacją, którą powinieneś otrzymać, jest aktualizacja systemu Windows. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zaktualizować system:

 1. Uzyskaj dostęp do „Ustawień”, korzystając z menu Start lub pola wyszukiwania Cortany. Wyszukaj „aktualizacja” w menu startowym. Kliknij Sprawdź aktualizacje.
 2. Jeśli są dostępne aktualizacje, kliknij Pobierz.

 3. System Windows automatycznie pobierze aktualizacje, ponownie uruchamiając w tym procesie laptopa. Jeśli pojawi się monit o ponowne uruchomienie, zaakceptuj go lub uruchom ponownie ręcznie po zakończeniu pobierania.

Aktualizowanie systemu Windows ma kluczowe znaczenie dla płynnego działania na laptopie ASUS. Aktualizacja systemu operacyjnego może nie wystarczyć i może być konieczne zaktualizowanie sterowników kamery internetowej.

Zaktualizuj sterowniki kamery internetowej

Jeśli kamera internetowa laptopa nie działa poprawnie, może być konieczne zaktualizowanie jej sterowników. Można to obejść na dwa sposoby. Aktualizacje można pobrać ręcznie lub skorzystać z oprogramowania innej firmy. Oto jak ręcznie zaktualizować sterowniki w Windows 8 i 10.

Automatyczna aktualizacja sterownika aparatu w systemie Windows 10

 1. W pasku wyszukiwania Cortany wpisz "urządzenie" i wybierz "Menadżer urządzeń" z listy lub kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Menu Start i wybierz "Menadżer urządzeń."

 2. Znajdź swoją kamerę internetową na liście urządzeń, a następnie kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz "Uaktualnij sterownik."

 3. Wybierać „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane…” z wymienionych opcji.

Ręczne aktualizacje sterowników aparatu w systemie Windows 10

Oto instrukcje ręcznej aktualizacji dla laptopów z systemem Windows 10:

 1. W „Menedżerze urządzeń” kliknij prawym przyciskiem myszy „Ten komputer” i wybierz "Zarządzanie."

 2. Wybierać "Menadżer urządzeń" w lewym okienku nawigacji, a następnie „Urządzenia graficzne”.

 3. Wybierz swój aparat i kliknij go prawym przyciskiem myszy.

 4. Wybierać "Nieruchomości," a później "Detale" tab, to „Identyfikatory sprzętu” z listy rozwijanej, a następnie wybierz „Wersja PID”. Zapisz te informacje PID. Będziesz go później potrzebować.

 5. Wróć i ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy kamerę internetową. Wybierać „Odinstaluj urządzenie” i zrestartuj laptopa.

 6. Odwiedź oficjalną stronę wsparcia ASUS i wyszukaj sterownik aparatu, korzystając ze wspomnianej wcześniej wersji PID.
 7. Pobierz aktualizację i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby przeprowadzić konfigurację.

Alternatywna metoda

Jeśli nie chcesz przeskakiwać przez obręcze, aby uzyskać aktualizacje kamery internetowej, możesz kupić program innej firmy, który automatycznie instaluje aktualizacje. Jednak niektóre programy aktualizacyjne innych firm mogą być szkodliwe dla laptopa lub mogą mieć drogie plany subskrypcji.

Aktualizator sterowników Auslogics działa dobrze. Kliknij link, a automatycznie pobierzesz oprogramowanie. Postępuj zgodnie z prostymi instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby przeprowadzić konfigurację. Uruchom aktualizator sterowników, kiedy tylko możesz, a przeskanuje komputer w poszukiwaniu dostępnych sterowników.

zaktualizuj sterowniki

Kliknij Aktualizuj sterowniki, jeśli chcesz zaktualizować je wszystkie, ale pamiętaj, że będziesz musiał aktywować produkt (kup go). Lepszą alternatywą jest znalezienie sterownika kamery internetowej i zainstalowanie go za darmo. Po prostu kliknij Aktualizuj sterownik obok kamery internetowej i dotknij Aktualizuj.

Twój sterownik zainstaluje się automatycznie, a problem z kamerą internetową powinien zniknąć.

Porady dotyczące rozstania

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci rozwiązać problemy z kamerą internetową laptopa ASUS. Aby uzyskać najlepsze wyniki, postępuj zgodnie z rozwiązaniami w tej kolejności. Możesz także spróbować ponownie zainstalować baterię laptopa. Chociaż brzmi to głupio, ta sztuczka czasami rozwiązuje wiele problemów.

W tym momencie niewiele możesz zrobić, poza skontaktowaniem się z pomocą techniczną ASUS.