Jak korzystać z VLC na swoim Chromebooku

Większość ludzi rozumie, w jaki sposób system Windows lub MacOS korzysta z aplikacji; otwierasz plik wykonywalny, który instaluje aplikację na dysku twardym twojego komputera. Po zainstalowaniu aplikacji możesz ją otworzyć i używać w dowolny sposób. System operacyjny Chrome może być oparty na rzeczywistej przeglądarce Chrome, ale to nie znaczy, że nie obsługuje również szerokiej gamy aplikacji. Aplikacje działają nieco inaczej w systemie operacyjnym Chrome — każda aplikacja zainstalowana na Chromebooku działa tak samo jak typowa aplikacja, ale działa w przeglądarce Chrome. Chociaż może to brzmieć nieco ograniczająco, większość użytkowników uważa, że ​​mogą odtworzyć swój codzienny przepływ pracy w systemie operacyjnym Chrome, korzystając z internetowych wersji aplikacji, z których już korzystają, lub alternatywnych aplikacji internetowych. Po prostu musisz się z tym pogodzić.

Jak korzystać z VLC na swoim Chromebooku

Ale co, jeśli chcesz po prostu odpocząć i obejrzeć film? Wielu użytkowników uznało VLC Media Player o otwartym kodzie źródłowym za wybraną aplikację wideo - może odtwarzać prawie każdy plik wideo i można go bez końca dostosowywać. Chociaż nie możesz uruchomić tradycyjnego VLC na swoim nowym Chromebooku, VLC oferuje wersję Chrome swojego odtwarzacza w Chrome Web Store. Aplikacja nie jest idealna, ale jeśli poświęcisz jej trochę czasu i cierpliwości, aplikacja internetowa VLC jest jednym z najlepszych odtwarzaczy wideo, których możesz używać na swoim Chromebooku. Spójrzmy.

Instalowanie VLC dla systemu operacyjnego Chrome

Instalując VLC na większości platform komputerowych, korzystasz z linku do pobrania udostępnionego na stronie internetowej VLC, który automatycznie pobiera poprawną wersję aplikacji dla konkretnego systemu operacyjnego i komputera. Jednak podczas instalowania VLC w systemie operacyjnym Chrome musisz użyć wersji hostowanej przez Google w Chrome Web Store. Niestety Chrome Web Store został zamknięty dla wszystkich użytkowników innych niż Chrome OS, więc jeśli próbujesz zainstalować aplikację na urządzeniu bez Chrome OS za pomocą Chrome Web Store, nie masz szczęścia. Na szczęście w tej chwili nie ma formalnych planów zamknięcia sklepu Chrome Web Store dla użytkowników systemu operacyjnego Chrome, chociaż bezwzględnie zaktualizujemy ten artykuł, jeśli tak się stanie. Gdyby tak się stało, byłaby to trochę odwrócona decyzja.

Niezależnie od tego musisz przejść do tego linku, aby zainstalować VLC w systemie operacyjnym Chrome. Aplikacja daje możliwość dodania do Chrome tylko wtedy, gdy korzystasz z urządzenia z systemem operacyjnym Chrome; w przeciwnym razie zobaczysz na stronie czerwoną ikonę „Niezgodna”, pokazującą brak możliwości dodania aplikacji do Chrome.

Po załadowaniu sklepu internetowego użyj paska wyszukiwania na lewym panelu, aby wyszukać „VLC” i naciśnij Enter. Twoje wyniki wyszukiwania zostaną załadowane i będziesz chciał przewinąć w dół do kategorii "Aplikacje". Znajdź „VLC” w swoich wynikach; zostanie wymieniony przez VideoLAN, organizację stojącą za VLC. Naciśnij niebieski przycisk „Dodaj do Chrome” po lewej stronie wyświetlacza, a rozpocznie się instalacja. Jeśli korzystasz z urządzenia innego niż Chrome OS, zobaczysz czerwoną opcję „Niezgodne”, która uniemożliwia zainstalowanie aplikacji.

Chrome rozpocznie pobieranie pierwszego z dwóch plików. Pierwszy z nich jest znacznie większy niż drugi, ale oba są wymagane do korzystania z VLC na Twoim Chromebooku lub urządzeniu z systemem operacyjnym Chrome. Pozwól obu plikom pobrać i zainstalować; w zależności od szybkości internetu może to potrwać kilka minut. Zrób sobie herbatę i medytuj, czy cokolwiek innego, co unosi twoją łódź.

Po zakończeniu instalacji otrzymasz powiadomienie w prawym dolnym rogu ekranu, a niebieski przycisk „Dodaj do Chrome” zmieni się w zielony przycisk „Dodane” w sklepie internetowym.

Korzystanie z wersji VLC w sklepie Google Play

Jeśli masz problemy z korzystaniem z wersji VLC w Chrome Web Store na swoim Chromebooku, możesz również spróbować użyć wersji aplikacji ze Sklepu Google Play. Wersja Web Store to prosty port oryginalnej wersji Androida, ale wersja hostowana w Sklepie Play jest znacznie bardziej aktualna. Nie byliśmy w stanie przetestować VLC pobranego ze Sklepu Play na naszym testowym Chromebooku, ponieważ nasze urządzenie nadal nie ma Sklepu Play dodanego do swojej wersji systemu operacyjnego.

Mimo to dla tych, którzy mają Sklep Play działający na swoim Chromebooku - i możesz znaleźć tę listę urządzeń tutaj, aby sprawdzić, czy twoja działa - instalacja aplikacji jest tak prosta, jak pobranie aplikacji ze Sklepu Play, tak jak ty dla każdej innej aplikacji. Otwórz Sklep Play i wyszukaj VLC, a następnie kliknij ikonę Instaluj, aby dodać ją do swojego urządzenia. Ta wersja VLC będzie aktualizowana o więcej ustawień, funkcji i poprawek błędów niż tradycyjna wersja Chrome Store, a nadal będziesz mógł oglądać filmy, programy telewizyjne i nie tylko.

Konfigurowanie VLC na Chromebooku

Teraz, gdy dodałeś VLC do swojego Chromebooka, czas zacząć używać go do odtwarzania filmów. System operacyjny Chrome zawiera podstawowy odtwarzacz wideo wraz z systemem operacyjnym, ale obsługa typów plików jest co najmniej słaba. VideoLAN reklamuje VLC dla Chrome jako zdolne do odtwarzania typowych typów plików wideo i audio, dla których użytkownicy korzystają z VLC, w tym MKV, MP4, AVI, MOV, Ogg, FLAC, TS, M2TS, Wv i AAC. VLC obsługuje również strumienie sieciowe i obsługuje dodatkowe ścieżki audio i napisy. To zdecydowanie kilka kroków przed domyślnym odtwarzaczem wideo Chrome OS.

Aby więc rozpocząć konfigurowanie VLC na swoim Chromebooku, potrzebujesz programu uruchamiającego aplikacje Chrome. Naciśnij klawisz wyszukiwania na laptopie lub małe kółko w lewym dolnym rogu urządzenia. Ponieważ VLC został właśnie dodany do Twojego Chromebooka, prawdopodobnie jest wymieniony w Twoich ostatnich aplikacjach pod paskiem wyszukiwania Google. Jeśli tak nie jest, naciśnij przycisk Wszystkie aplikacje w prawym dolnym rogu ekranu uruchamiania aplikacji, aby wyświetlić wszystkie swoje aplikacje. Ponieważ VLC jest Twoim najnowszym dodatkiem, znajdzie się na końcu Twojej listy aplikacji.

Przy pierwszym uruchomieniu VLC poprosi o wybranie folderu do otwarcia. Nie prosi o odtworzenie wideo ani o typ pliku; zamiast tego szuka folderu docelowego do przeskanowania, aby wypełnić listę odtwarzanych filmów. Większość użytkowników przechowuje filmy w jednym wybranym folderze, więc najlepiej będzie je wcześniej uporządkować w jednym, łatwym w użyciu folderze. Jeśli nie możesz tego zrobić, będziesz musiał wybrać poszczególne foldery z zawartymi w nich multimediami lub jeśli wszystkie zebrane filmy znajdują się w domyślnym folderze Pobrane, możesz wybrać ten jeden.

Po wybraniu filmów zostaną one załadowane do VLC, abyś mógł je przeglądać. Może wystąpić problem polegający na tym, że aplikacja ostrzega, że ​​system przetwarzania przestał odpowiadać. Jeśli tak się stanie, ale Twoje filmy zostały załadowane za ostrzeżeniem, po prostu wyjdź i ponownie uruchom VLC. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​to rozwiązuje problem, a nasza kolekcja wideo nadal pozostaje załadowana na urządzeniu.

Odtwarzanie wideo lub audio przez VLC

W porządku, chwila, na którą wszyscy czekali: odtwórzmy kilka plików. Domyślnie VLC wyświetla wszystkie załadowane filmy na ekranie. Możesz przełączyć się na pliki audio, dotykając trzywierszowego przycisku menu z boku i wybierając Audio z wysuwanego menu. Na potrzeby naszego demo użyjemy pliku wideo do demonstracji VLC. Jedno dotknięcie pliku wideo rozpocznie odtwarzanie pliku wraz z szybką nakładką, która pokazuje, jak kontrolować głośność i wyszukiwać elementy sterujące za pomocą myszy lub (na Chromebookach z obsługą dotykową) gestów palcami.

Na dole odtwarzacza znajdują się wszystkie elementy sterujące, jakie możesz chcieć w odtwarzaczu wideo. Od lewej do prawej, możesz zablokować elementy sterujące — ponownie przydatne na urządzeniach z obsługą dotykową — przed manipulacją, zmianą ścieżki dźwiękowej lub napisów, odtwarzaniem lub wstrzymywaniem wideo, korzystaniem z wielu funkcji ułatwień dostępu (w tym wyłączników czasowych i wyświetlania napisów opcje), a na koniec zmień kształt, rozmiar i dopasowanie wideo w odtwarzaczu. Większość z tych funkcji będzie znana wszystkim długoletnim fanom VLC i miło jest zobaczyć, jak funkcje takie są przenoszone do lżejszych wersji aplikacji. Zagraliśmy wiele typów plików, rozmiarów i długości, a każdy z nich był odtwarzany bez żadnych problemów lub przerw w funkcjonalności.

Zawsze możesz wrócić do ekranu wyboru wideo, naciskając Plecy w lewym górnym rogu wyświetlacza. VLC zapamięta miejsce, w którym przerwałeś odtwarzanie, więc jeśli z jakiegoś powodu musisz wrócić do ekranu wyboru wideo, nie będziesz musiał się martwić o utratę miejsca.

Ustawienia do poznania i używania

Nic dziwnego, że VLC ma mnóstwo ustawień ukrytych w swoim systemie menu, na które warto zwrócić uwagę. Aby uzyskać dostęp do tych ustawień, kliknij menu hamburgerów z trzema liniami po lewej stronie wyświetlacza i dotknij Ustawienia przycisk.

Od góry mamy opcje wyboru katalogu dla głównego systemu plików. Prawdopodobnie nie będziesz musiał tego używać zbyt często, ale jeśli chcesz zmienić katalogi z pamięci wewnętrznej na kartę SD lub microSD, warto wiedzieć, gdzie jest to ustawienie. Następnie mamy Przyspieszenie sprzętowe, czyli kolejne ustawienie, które większość ludzi powinna zostawić w spokoju. Jeśli jednak masz trudności z odtwarzaniem dużych plików, spróbuj akceleracji sprzętowej. Pozostawienie tego wyłączonego zapewni lepszą stabilność VLC, ale zmiana ustawienia na Rozszyfrowanie lub Pełny poprawi wydajność. Użyj tego na własne ryzyko. Domyślnie VLC pozostawia to automatycznie, co jest dobrą równowagą między utratą stabilności, gdy potrzebujesz dodatkowej wydajności, a utrzymywaniem stabilności aplikacji, gdy jej nie potrzebujesz.

Jest jeszcze kilka ustawień, zanim przejdziemy do dodatkowych, bardziej szczegółowych szczegółów. Istnieją dwa przełączniki: jeden umożliwia odtwarzanie filmów w tle, nawet gdy wyświetlacz jest wyłączony, a drugi umożliwia włączenie czarnego motywu dla lepszego widzenia w nocy. VLC na Windows lub Mac jest znany z szerokiej gamy motywów, a gdy tracisz tę funkcjonalność w Chrome, miło jest zobaczyć czarny motyw zawarty w wersji internetowej. Wreszcie są jeszcze dwa ustawienia kodowania tekstu napisów i orientacji ekranu wideo.

A teraz kilka dodatkowych ustawień. Interfejs ma opcję zmiany zachowania i wyglądu gracza. To wszystko jest dość specyficzne, ale jest kilka przydatnych ustawień, takich jak prośba o potwierdzenie wznowienia odtwarzania lub włączanie przycisków wyszukiwania do przewijania do tyłu i do przodu bez przewijania osi czasu. Wydajność ma kilka ukrytych ustawień, takich jak włączanie pomijania klatek lub odblokowywanie ustawień filtrów, które lepiej pozostawić bez zmian, chyba że wiesz, co robisz. Advanced może zmienić wyjście audio, wyłączyć automatyczne ponowne skanowanie na urządzeniu podczas uruchamiania oraz zamknąć lub ponownie uruchomić aplikację; jeśli masz problemy z VLC, najlepiej przyjdź tutaj pierwszy. Wreszcie, opcje programistyczne VLC mogą wyświetlać dzienniki debugowania i zmusić VLC do użycia dekodowania sprzętowego.

Używanie VLC jako domyślnego odtwarzacza

Oto ważne ustawienie dla większości użytkowników, którzy chcą włączyć VLC jako standardowy odtwarzacz wideo i audio na swoim Chromebooku. Zazwyczaj, jeśli spróbujesz otworzyć plik multimedialny w Chrome, użyje on wbudowanych, bardzo podstawowych aplikacji do odtwarzania wideo i audio, aby wyświetlić zawartość. Na szczęście możemy zmienić to uprawnienie na VLC i pozwolić naszej nowej aplikacji multimedialnej obsługiwać je z dużo większą finezją.

Aby ustawić VLC jako domyślny odtwarzacz, przejdź do swojego Przeglądarka plików w swoim systemie i znajdź plik wideo lub audio — wystarczy dowolny plik multimedialny. Kliknij prawym przyciskiem myszy swój wybór i zamiast wybierać Otwórz za pomocą odtwarzacza wideo, uzyskiwać Więcej akcji…

Spowoduje to wyświetlenie monitu o wybranie odtwarzacza wideo. Wybierać VLC z tego menu i otworzy się VLC.

Zanim Twój film zacznie się odtwarzać, otrzymasz monit podobny do domyślnego menu aplikacji na Androida z prośbą o otwarcie filmu w określonym odtwarzaczu. Stuknij w VLCi dotknij Zawsze jeśli chcesz używać VLC jako domyślnego odtwarzacza multimedialnego, lub Tylko raz jeśli nie chcesz, aby VLC był twoim domyślnym.

Jeśli znajdziesz nowy typ pliku, który próbujesz otworzyć w VLC zamiast w odtwarzaczu wideo Chrome, wykonaj te same kroki, aby otworzyć plik przez VLC.

Korzystanie z dysku z VLC i ChromeOS

Domyślnie ChromeOS nie odtwarza ani nie rozpoznaje dysków, zewnętrznych ani innych. Na szczęście istnieje kilka zewnętrznych dysków twardych, o których wiadomo, że działają z ChromeOS, kilka dysków Mac i kilka innych.

Aplikacje innych firm, takie jak VLC, mogą wykrywać i wykorzystywać niektóre dyski, które są zgodne z Twoim Chromebookiem, ale nie są domyślnie wykrywane.

Korzystanie z napisów na Chromebooku

Przeniesiona wersja VLC, ta w Chrome Store, w momencie pisania tego tekstu, twierdzi, że obsługuje napisy, ale wielu miało z tym problemy.

Jedną z opcji jest użycie odtwarzacza napisów. Ta aplikacja umożliwia łatwe korzystanie z napisów na Chromebooku. Rozszerzenie Chrome

***

I to wszystko! VLC dla Chrome nie jest doskonały — jest to zasadniczo zmodyfikowany port aplikacji na Androida — ale wciąż jest jednym z najlepszych sposobów na odtwarzanie niestandardowych lub nietypowych typów plików, zwłaszcza na urządzeniu takim jak Chromebook, i wyprzedza go o kilka lig Domyślny odtwarzacz multimedialny Chrome OS. Błędy lub wady programu mieliśmy tylko dwa razy podczas naszej konfiguracji i testowania, a nigdy podczas odtwarzania rzeczywistego wideo. To aplikacje internetowe, takie jak VLC, które umożliwiają użytkownikom systemów Windows i Mac przejście na Chromebooki bez utraty tych samych funkcji i aplikacji, które posiadali w swoich bardziej funkcjonalnych, solidnych systemach operacyjnych.

Chociaż VLC dla Chrome może nie mieć takich samych możliwości tworzenia motywów jak jego starszy brat na komputery stacjonarne, obsługuje napisy, modyfikację głośności i dekodowanie sprzętowe. Większość użytkowników powinna być bardziej niż zadowolona z doświadczenia VLC dla Chrome, ale jeśli napotkasz jakieś dziwne problemy lub błędy, daj nam znać w komentarzach poniżej, a my Ci pomożemy!