Jak zmienić współczynnik proporcji w telewizorze Vizio

Istnieje kilka powodów, dla których możesz chcieć zmienić proporcje swojego telewizora, a jednak nie zawsze jest oczywiste, jak to się robi. Dotyczy to zwłaszcza nowoczesnych telewizorów, w których telewizor wydaje się sam decydować o proporcjach obrazu. Jeśli Twój telewizor nie dokonuje automatycznej korekty do najbardziej pożądanego współczynnika proporcji, w tym artykule wyjaśniono, jak to zrobić ręcznie.

Jak zmienić współczynnik proporcji w telewizorze Vizio

Co to jest współczynnik kształtu i jak go obliczyć

Proporcje obrazu na telewizorze dotyczą wysokości i szerokości obrazu. Składa się z dwóch liczb oddzielonych dwukropkiem. Wypracowanie tego jest łatwe. Na przykład, jeśli współczynnik proporcji wynosi 4:3, należy podzielić długość obrazu w poziomie przez cztery, a następnie pomnożyć tę liczbę przez trzy, aby uzyskać wysokość obrazu.

Jeśli obraz miał dwadzieścia cali szerokości, to dzielisz go przez cztery, czyli pięć. Następnie jest to pięć pomnożone przez trzy, aby uzyskać wysokość. W tym przypadku jest to piętnaście cali.

Proporcje obrazu nie określają rozmiaru obrazu; podaje tylko związek między długością poziomą i pionową. Na przykład współczynnik proporcji 4:3 może być podany w cm, calach, a nawet w metrach, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dlaczego miałbyś chcieć zmienić proporcje w nowoczesnym telewizorze?

Powodów jest więcej, niż się początkowo wydaje. Na przykład, jeśli pobierasz cyfrowe wersje Simpsonów, niektóre sezony wyglądają lepiej w proporcjach 4:3 niż w panoramicznym 16:9. Kanał Disney+ zaczął nadawać w 4:3 dla Simpsonów, a nie w zwykłym 16:9, ponieważ ludzie narzekają, że stosunek 16:9 łamie żarty Simpsonów.

Simpsonowie żart

Istnieją również inne filmy i programy telewizyjne, które wykorzystują wyższy obraz. Na przykład pierwszy film o Parku Jurajskim wykorzystywał 4:3 do tworzenia ujęć, w których dinozaury były przesuwane od stóp do głów. Każdy piksel ekranu 4:3 został użyty w pionie i wykonali świetną robotę, tworząc skalę. Oglądając film w 16:9, wygląda o wiele mniej imponująco.

Jak zmienić swój współczynnik proporcji

Jeśli obraz nie wygląda prawidłowo, jeśli niektóre części obrazu wydają się przycięte lub niektóre części wyglądają na rozciągnięte, możesz spróbować zmienić proporcje za pomocą tej metody.

  1. Naciśnij przycisk „Menu”, który zwykle znajduje się w górnej części pilota VIZIO.
  2. Przejdź do ustawienia o nazwie „System” i naciśnij „OK”.
  3. Znajdź ustawienie o nazwie „Współczynnik proporcji” i naciśnij na nim „OK”.
  4. Wybierz opcję, aby ją wypróbować.

Dostępne opcje będą się różnić w zależności od rodzaju posiadanego telewizora. Niektóre telewizory VIZIO mają funkcję powiększania. W kółko przechodzi przez współczynniki proporcji, aż ustalisz jeden.

Niektóre telewizory VIZIO mają ustawienie „Normalne”. Oznacza to, że telewizor odtwarza wideo w oryginalnym formacie. Może istnieć również opcja „Szeroki”, w której telewizor zmienia obraz na proporcje 16:9.

Urządzenie źródłowe może mieć wpływ

Załóżmy, że obraz wyświetlany na telewizorze ma prawidłowe proporcje. Innymi słowy, powiedzmy, że surowe źródło jest dokładne, ale obraz wygląda dziwnie. Wchodzisz więc do ustawień VIZIO i widzisz, że telewizor odtwarza film lub program telewizyjny jako „Normalny”, co oznacza, że ​​nie stosuje żadnych dodatkowych ustawień proporcji. Co może być przyczyną?

Istnieją dwie inne możliwości, a pierwszą jest to, że źródło surowe jest błędne. Na przykład, jeśli masz zmodyfikowany film i umieściłeś go na dysku twardym, aby obejrzeć go na telewizorze, być może przypadkowo ustawiłeś jego proporcje na 1,85:1, a teraz wygląda to trochę dziwnie. Może się też zdarzyć, że usługa przesyłania strumieniowego wysyła materiał źródłowy w złym współczynniku proporcji.

Urządzenie lub aplikacja wysyłająca materiał źródłowy może być winna. Telewizor może być w porządku, a materiał źródłowy może mieć odpowiednie proporcje, ale element wysyłający materiał źródłowy do telewizora może być niepoprawny. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że używana aplikacja wymaga dostosowania współczynnika proporcji. A może Twój odtwarzacz Blu Ray ich potrzebuje.

Krótko mówiąc, zdarzają się sytuacje, w których nie jest to wina twojego telewizora; może to być wina materiału źródłowego. Czasami może to być wina dowolnego urządzenia/oprogramowania/strumienia wysyłającego obraz.

Pręty, cięcie lub rozciąganie

Twój telewizor rozciągnie obraz, doda paski lub wytnie jego części. W przypadku wcześniejszego przykładu Disney+ Simpsonowie obraz był cięty u góry. Oznacza to, że telewizor dostosował obraz do szerokości ekranu.

Telewizor mógł zamiast tego dodać paski. Czasami zdarza się to po zmianie proporcji. Czasami zamiast ciąć, dodaje pręty, aby zająć dodatkową przestrzeń po bokach.

Simpsonowie Czarne Sztabki

Rozciąganie jest proste. Bierzesz rogi obrazu i umieszczasz je w rogach ekranu.

Rozciągać

Gdybyś miał odtwarzać materiał źródłowy 4:3 na panoramicznym telewizorze 16:9, obraz wyglądałby na zniekształcony.

Ostatnia myśl – czasami zmiana proporcji nie jest możliwa

Problem Disney+ jest doskonałym przykładem tego, jak czasami nie można zmienić współczynnika proporcji, ponieważ nie można winić telewizora. Ludzie oglądający Simpsonów w Disney+ w przeszłości zmieniali proporcje na swoich telewizorach i nadal widzieli przycięty obraz.

Pamiętaj, że jeśli zmienisz proporcje telewizora, a problem będzie się powtarzał, spójrz na materiał źródłowy lub urządzenie/aplikację, która wysyła materiał.

Czy możesz zmienić proporcje? Czy znasz inne programy zepsute przez nieprawidłowe proporcje? Daj nam znać w komentarzach.